Nejnovějším trendem jsou chytré domovní zvonky. Ano, zvonky – chytré zámky už také máme, takže stačí ještě chytré kliky a dveře našich domovů budou, se značnou nadsázkou, chytřejší než my.
Zvonku s kamerami, které dokáží mimo klasické funkce nahradit kukátko, se v poslední době roztrhl pytel, jak také dokazuje záplava článku od technologicky zaměřených amerických magazínů. Jako tradičně k nám do České republiky trend dorazí až o pár let později, ale není na škodu být připraven.
Jde o docela roztomilý kus technologie s momentálně lehce přestřelenou cenou (179 až 249 amerických dolarů), o jehož užitečnosti však nelze pochybovat – na rozdíl od některých jiných zařízení internetu věcí. Skrze WiFi komunikující zvonek umožňuje vítané či nevítané zákazníky z dálky vidět, mluvit na ně, slyšet je zpět.
Samozřejmě, prozatím jsou výrobky značně nedoladěné. Jako u každé technologie se i zde vyplatí si pár měsíců počkat do odstranění nejkritičtějších chyb. O popularitě svědčí i množství nových výrobců; „do boje“ vyslal své produkty třeba i Google.
IoT se v posledních měsících probírá
IoT začalo v posledních měsících skutečně nabírat na dlouho slibovaných obrátkách. Je možné, že během příštích 5 až 10 let opravdu přijde doma, kdy nebudeme muset v modernějších domech ani hnout prstem – vše se zařídí automaticky dle našich preferencí, které si díky strojovému učení učení samy postupem času zjistí.
Otázkou je, spíše než technologie, přijetí uživateli. Zjednodušování je lákavé, ale pro mnohé lidi může být tak ohromné množství přenášených, vzájemně sdílených dat se zahraničními – často čínskými – korporacemi problém, přes který vlak nejede.
A není úplně divu. Pro příklad nemusíme chodit daleko, vezměme si třeba antivirus Kaspersky a jeho probíhající střet se Spojenými státy, jehož vláda firmu obviňuje ze špehování na objednávku Putinova Ruska.
Dalším důvodem k obavě je složitost nastavení jednotlivých zařízení. IT gramotnost sice není úplně nízká, ale zařízení celého domu není zprvu pro nezkušeného uživatele legrace.
To je však téma na hlubší analýzu podpořenou studiem. Není pochyb, že takové již vznikají. A až budou hotové, InSmart vám je samozřejmě zprostředkuje.
Pro pohodlí se to vše může zdát jako fajn, ale zcela se tu bohužel přehlíží u všech bezdrátových technologií dopady na zdraví! Zákonné limity nás chrání až před větším zahřátím tkání, ale to už je dávno pozdě, protože ještě na úrovni o dva – tři řády níže, kdy ještě žádný… Číst více »