EA přiblížilo Battlefield V a překvapení se nekoná

E3 2018 skončila a je načase se podělit o dojmy z „nejrealističtějšího ztvárnění druhé světové války“. Tentokrát jsme se naštěstí obešli bez rádoby komika a velkých očekávání.

Battlefield V byl na EA části konference samozřejmě zařazen jako první. Studio zde ovšem neukázalo onen slibovaný gameplay, ale pouze další trailer. Nezdál se tak špatný jako jejich první trailer, ale vlastně jen proto, že nebyl tak špatně sestříhaný.

Bohužel to, co ukázal, nebylo o moc lepší. Hned na začátku uvidíme, jak pro hráče začíná hra tím, že bude vyskakovat z letadla Douglas C-47, ve kterém samozřejmě nechybí žena (ty ve hře mimochodem zůstanou) a voják s kouzelným bezdrátovým sluchátkem, kterým asi volal Macha a Šebestovou. Dále vidíme, že výsadek probíhá v noci pod těžkou protiletadlovou palbou.

Trailer nám následně ukazuje, že německá strana má nějakou úchylku na motorkářské brýle, které vidíme snad na každém třetím charakteru. A nesmí chybět ani voják s katanou. Vidíme také britský tank Churchill varianty Gun Carrier A22D, jak projíždí domy zřejmě postavené z papíru. Realističnost nade vše.

Autoři přiznali, že zábavnost je pro ně důležitější než realismus, což tu důsledně potvrzují. Doufejme tedy alespoň ve skutečně kvalitní herní zábavu.

Tohle není druhá světová

První záběry ze hry se začaly objevovat až po skončení konference EA a ty nám ukázaly, že potenciál zasazení do druhé světové války nebyl využit. Místo toho se zdá, že vývojářům jde více o promítnutí ideologických postojů do hry.

Nejdříve se zaměřme na pozitivní věci, těch totiž není na první pohled mnoho. Nově jde oživovat spoluhráče z družstva, i když zrovna nehrajeme za postavu medika. K oživení dojde magickým poplácáním (u některých postav možná na zadek) s tím, že se postavě neobnoví tolik životů jako kdyby tu samou akci, ale v rychlejším podání se stříkačkou, provedl zdravotník. Zmíněné „poplácání“ připomíná systém známý z PUBG.

Pozitivní je také odlišný vozový park v případě různých automobilů, tanků a letadel. Bohužel optiky se neliší od Battlefieldu 1, tudíž ani zde žádné historické puškohledy nejsou.

https://twitter.com/Battlefield/status/1005511503468851200

Nejhorší ze všeho je ale úroveň možných vzhledových úprav jednotlivých postav. Ta hráčům dává možnost ze sebe udělat postavu z univerza Šíleného Maxe, která se omylem dostala do období druhé světové války. Záběr na vojáka v opravdové dobové uniformě – nebo alespoň velmi podobné, potěšila. Ale jen do doby, než se otočil: na obličeji měl totiž hokejovou masku jako z levného amerického céčkového hororu.

Všechny strany konfliktu mají veškeré zbraně dostupné dostupné bez omezení, platí tedy stejná šablona jako u předešlých Battlefieldů na enginu Frostbite.

Jisté zklamání přinesl i nový systém stavby opevnění. Byla tu naděje, že bojiště bude možné opravdu změnit tím, že budeme schopni volně stavět a umisťovat obranné krytí a pevné zbraně. Bohužel je vše jinak. Stavět lze pouze na určených pozicích na mapě a pouze to, co je na daném místě povoleno. Když rozstřelíte stěnu budovy, tak ji nepřátele mohou provizorně opravit pytli s pískem. Je možné, že systém bude fungovat, ale prozatím se zdá nedotažený.

https://twitter.com/Battlefield/status/1008745670612692993

Má cenu se zmiňovat, že je zde cenzurovaný hákový kříž? To už je ve hrách téměř standardem.

Škoda dojmů, více se dozvíme až na podzim

Za zmínku stojí, že DICE ohlásilo battle royale mod pro Battlefield V; není divu, vlna popularity tohoto nového druhu her dosahuje vrcholu, avšak otázka je, zda nejde vývojář na trh až příliš pozde. Ohlášení přišlo s tím, že je to věc, kterou si komunita přála.

Battlefield V nemusí být špatná hra, ale s druhou světovou válkou nemá společného nic než pár modelů zbraní, vozidel a letadel, které, kdybyste vyměnili za TIE fighter z Hvězdných Válek, tak by to bylo jedno. Zatím se však Battlefield jeví spíš jako nedobrý vtip v historii úspěšné herní série. Na podzim, prozatím je ohlášeno 11. října, se objeví první alespoň zběžně hratelná testovací verze nového Battlefieldu; v podání DICE a EA se obvyklé jedná pouze hratelné demo.

Úvodní fotografie: DICE/EA/YouTube

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?