Elektřina ze sněhu je skoro zdarma. V Japonsku testují revoluci v energetice

Energetická krize přináší světu nejen negativa. Narůstá také poptávka po alternativních zdrojích elektřiny. Japonské město Aomori nyní zkouší přijít na trh s novinkou v podobě generace elektrické energie z poněkud netradičního zdroje – ze sněhu.

Japonské město Aomori je často označováno za nejzasněženější město.  Meziročně zde dokáže napadnout i 8 metrů sněhu, do kterého místní obyvatele hloubí tunely sloužící k udržení základní infrastruktury. Myšlenka na další využití obrovského množství zmrzlé vody pak přišla koncem roku 2022. V rámci experimentu, na kterém spolupracují složky města, lokální startup Forte a tokijská univerzita UEC, vědci zkoumají možnost výroby elektrické energie právě ze sněhu.

Obrázek: Elektřina ze sněhu je skoro zdarma. V Japonsku testují revoluci v energetice

Odklízení sněhu je v japonském městě Aomori velmi nákladnou záležitostí. Ročně stojí město zhruba miliardu. Zdroj: Pixabay

Za myšlenkou využití sněhu stojí zejména náklady na jeho odklízení, které například v roce 2021 vyšly město Aomori na téměř 1 miliardu korun. Rozsáhlý pokus, který probíhá od loňského prosince až do letošního března, má několik fází. Aby bylo zabráněno nutnému odhazování sněhu z městské plochy do moře, bude část bílé přikrývky převezena na vyhrazenou plochu poblíž místní bývalé školy. Zde je k dispozici dnes již nepoužívaný bazén, ve kterém je zaveden speciální systém, který má generovat energii na základě výrazných teplotních rozdílů. Ty by měl pak zajistit právě čerstvě navezený sníh.

Jak má celý proces fungovat?

Celý koncept má fungovat na principu tepelné výměny mezi studeným vzduchem, který je generován z uloženého sněhu, a teplejším vzduchem z okolí uvnitř speciální turbíny. Právě teplotní rozdíl má v chladicí kapalině v turbíně generovat konvekční proudění, které způsobí, že se zařízení roztočí a začne vyrábět elektřinu. Autoři zastávají názor, že v případě úspěchu této technologie budou schopni dosáhnout účinnosti srovnatelné se solárními elektrárnami. Jediným limitujícím faktorem je podle nich vytvoření dostatečného teplotního rozdílu.

Pokus v Japonsku není prvním experimentem tohoto typu. S podobnou myšlenkou přišli například v roce 2019 vědci z americké UCLA, kteří sestavili zařízení schopné generovat elektřinu z padajícího sněhu. Zajímavé je, že to není poprvé, co se vědci pokoušejí vyrábět elektřinu ze sněhu. Například v roce 2019 vyvinul tým výzkumníků z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) zařízení, které dokázalo vyrábět elektřinu z padajícího sněhu. Toto zařízení však dokázalo tvořit pouze minimální množství energie k pohonu drobných zařízení. Je tak možné, že by japonský experiment mohl potenciál sněhu jakožto zdroje energie využít mnohem efektivněji.

Obrázek: Elektřina ze sněhu je skoro zdarma. V Japonsku testují revoluci v energetice

Čtyřměsíční experiment by mohl ze sněhu udělat další alternativní zdroj elektrické energie. Zdroj: Freepik

Udržitelná alternativa k výrobě elektrické energie?

Očekává se, že zkonstruované zařízení bude levnější než současné větrné zdroje na moři či zdroje na bázi ropy. V případě experimentu se sněhovou energií spolupracovníci poukazují zejména na nízkou míru dopadu procesu na životní prostředí. Sníh totiž přímo taje a mění se ve vodu bez dalších vedlejších produktů. Mohlo by tak jít o alternativní zdroj elektřiny, po kterém lidstvo v posledních desetiletích tak zoufale volá?

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ldx

V podstatě to je tepelné čerpadlo voda – sníh. Takových variant se dá vymyslet, proč to nerealizovat, když na to mají podmínky. Ale zbytek roku bude účinnost malá.

karel

David VandaAutor je již od malička fanouškem počítačových her, průlomových technologií a nových objevů. Seznamovat čtenáře s novinkami v těchto oborech je jeho radostí i posláním. Děkuji panu Vandovi za jeho práci. Novinky ze světa vědy a techniky jsou zajisté zajímavé, proto se o nich tak často píše. Já mám také… Číst více »

Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny