Elektřina ze sněhu je skoro zdarma. V Japonsku testují revoluci v energetice

Energetická krize přináší světu nejen negativa. Narůstá také poptávka po alternativních zdrojích elektřiny. Japonské město Aomori nyní zkouší přijít na trh s novinkou v podobě generace elektrické energie z poněkud netradičního zdroje – ze sněhu.

Japonské město Aomori je často označováno za nejzasněženější město.  Meziročně zde dokáže napadnout i 8 metrů sněhu, do kterého místní obyvatele hloubí tunely sloužící k udržení základní infrastruktury. Myšlenka na další využití obrovského množství zmrzlé vody pak přišla koncem roku 2022. V rámci experimentu, na kterém spolupracují složky města, lokální startup Forte a tokijská univerzita UEC, vědci zkoumají možnost výroby elektrické energie právě ze sněhu.

Obrázek: Elektřina ze sněhu je skoro zdarma. V Japonsku testují revoluci v energetice

Odklízení sněhu je v japonském městě Aomori velmi nákladnou záležitostí. Ročně stojí město zhruba miliardu. Zdroj: Pixabay

Za myšlenkou využití sněhu stojí zejména náklady na jeho odklízení, které například v roce 2021 vyšly město Aomori na téměř 1 miliardu korun. Rozsáhlý pokus, který probíhá od loňského prosince až do letošního března, má několik fází. Aby bylo zabráněno nutnému odhazování sněhu z městské plochy do moře, bude část bílé přikrývky převezena na vyhrazenou plochu poblíž místní bývalé školy. Zde je k dispozici dnes již nepoužívaný bazén, ve kterém je zaveden speciální systém, který má generovat energii na základě výrazných teplotních rozdílů. Ty by měl pak zajistit právě čerstvě navezený sníh.

Jak má celý proces fungovat?

Celý koncept má fungovat na principu tepelné výměny mezi studeným vzduchem, který je generován z uloženého sněhu, a teplejším vzduchem z okolí uvnitř speciální turbíny. Právě teplotní rozdíl má v chladicí kapalině v turbíně generovat konvekční proudění, které způsobí, že se zařízení roztočí a začne vyrábět elektřinu. Autoři zastávají názor, že v případě úspěchu této technologie budou schopni dosáhnout účinnosti srovnatelné se solárními elektrárnami. Jediným limitujícím faktorem je podle nich vytvoření dostatečného teplotního rozdílu.

Pokus v Japonsku není prvním experimentem tohoto typu. S podobnou myšlenkou přišli například v roce 2019 vědci z americké UCLA, kteří sestavili zařízení schopné generovat elektřinu z padajícího sněhu. Zajímavé je, že to není poprvé, co se vědci pokoušejí vyrábět elektřinu ze sněhu. Například v roce 2019 vyvinul tým výzkumníků z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) zařízení, které dokázalo vyrábět elektřinu z padajícího sněhu. Toto zařízení však dokázalo tvořit pouze minimální množství energie k pohonu drobných zařízení. Je tak možné, že by japonský experiment mohl potenciál sněhu jakožto zdroje energie využít mnohem efektivněji.

Obrázek: Elektřina ze sněhu je skoro zdarma. V Japonsku testují revoluci v energetice

Čtyřměsíční experiment by mohl ze sněhu udělat další alternativní zdroj elektrické energie. Zdroj: Freepik

Udržitelná alternativa k výrobě elektrické energie?

Očekává se, že zkonstruované zařízení bude levnější než současné větrné zdroje na moři či zdroje na bázi ropy. V případě experimentu se sněhovou energií spolupracovníci poukazují zejména na nízkou míru dopadu procesu na životní prostředí. Sníh totiž přímo taje a mění se ve vodu bez dalších vedlejších produktů. Mohlo by tak jít o alternativní zdroj elektřiny, po kterém lidstvo v posledních desetiletích tak zoufale volá?

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ldx

V podstatě to je tepelné čerpadlo voda – sníh. Takových variant se dá vymyslet, proč to nerealizovat, když na to mají podmínky. Ale zbytek roku bude účinnost malá.

karel

David VandaAutor je již od malička fanouškem počítačových her, průlomových technologií a nových objevů. Seznamovat čtenáře s novinkami v těchto oborech je jeho radostí i posláním. Děkuji panu Vandovi za jeho práci. Novinky ze světa vědy a techniky jsou zajisté zajímavé, proto se o nich tak často píše. Já mám také… Číst více »

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W