Multimiliardář Elon Musk je známý svými futuristickými vizemi, ale málokterá z dosavadních způsobila takový rozruch, jako ta poslední. Pokud se totiž podle něj lidé nestanou částečně stroji, postupně je umělá inteligence porazí ve všech ohledech.
Lidem by pomohl rychlý „drát“ do hlavy
Svět plný kyborgů (lidí s integrovanými technologiemi v těle) je vizí starší, ale Musk dává vysvětlení, proč to podle něj jednoho dne bude nezbytný krok. „Postupem času si myslím, že budeme svědky spojení biologické inteligence s tou digitální,“ zmínil Musk na konferenci World Government Summit v Dubai, kam své aktivity Tesla nově rozšířila.
„Je to hlavně o šířce pásma, tedy o rychlosti spojení mezi vaším mozkem a digitální verzí vašeho já.“ Musk vysvětlil, co myslel větou, že „počítače umí komunikovat rychlostí bilion bitů za sekundu, zatímco lidé, jejichž hlavní metodou vzdálené komunikace je psaní, zvládnout slabých 10 bitů za sekundu.“
Přivítejte nový druh člověka, Homo sapiens bude jednou minulostí
V době, kdy se AI (umělá inteligence, pozn. red.) rozšíří, budou podle Muska lidé zbyteční, takže je zde nutnost propojení se stroji. „Rozhraní s možností rychlé komunikace zabudované přímo do našeho mozku by bylo něčím, díky čemuž dojde ke vzájemné symbióze mezi lidmi a stroji. Zmizel by i problém se zbytečností člověka.“
Muskovým návrhem tak vlastně není nic jiného, než vpravit lidem do hlavy zařízení, díky kterému budou mít přístup k informacím, zvládnou bleskově komunikovat a posunou se tak na novou úroveň. Možná se tak jednoho dne bude mluvit o době, kdy zmizel člověk Homo sapiens sapiens a stal se z něj Homo sapiens cyborgensis. To je ostatně vize, kterou ukazuje nejedno dílo z žánru sci-fi.
Řidiči už nebudou třeba, co s nimi bude?
Během své řeči Musk zmínil obavy z tzv. „Hluboké umělé inteligence“, která stojí a bude stát za autonomními automobily. Nebezpečnou je hlavně z pohledu, že se může stát chytřejší, než je nejchytřejší člověk na planetě.
[alert-note]Deep AI – Umělá inteligence využívající tzv. hloubkové učení. Systém se naplní velkým množstvím dat, které lze použít k rozhodování o dalších situacích. Tato data se zpracují v neuronových sítích, které je zpracují podobně jako mozek. Takto vytvořená inteligence následně umožňuje dělat přesná a prakticky bezchybná rozhodnutí v každé z nastávajících situací a postupně se zdokonalovat.[/alert-note]
Do 20 let se dá očekávat, že 12-15 % světové populace přijde o práci. A budou to právě auta bez řidičů, která zaplaví trh rychleji, než by kdokoliv čekal. Pro všechny řidiče (nejen ty automobilové) bude třeba najít nové uplatnění. A podle Muska by mělo hledání začít rychle, neboť doba chytrých technologií pomalu nastupuje.
Zdroj: CNBC