Američané si svoji vlastní odrůdu svobody chrání zuby nehty, to je o nich známé. Nyní se k nim velmi odvážným tvrzením připojil kontroverzní technologický vizionář Elon Musk.
Bohatá metropolitní oblast San Francisco Bay Area nyní zavedla takzvané shelter-in-place pravidlo. To je poměrně široký pojem, který ale v podstatě znamená přísnou domácí karanténu. Musk nařízení oblasti okamžitě kritizoval.
(Pojem shelter-in-place je užíván na některých místech v USA místo fakticky identického, ovšem lépe srozumitelného a méně používaného stay-at-home pravidla, které je pro epidemiologické využití lepší).
FREE AMERICA NOW
— Elon Musk (@elonmusk) April 29, 2020
„Toto není svoboda“
„Máme obavy z nemožnosti obnovit výrobu v Bay Area, a to by mělo být vnímáno jako vážné riziko,“ popsal na počátku stížnosti Musk.
Omezení v celé metropolitní oblasti mají platit až do 31. května. Podle Muska jde o povinné uvěznění lidí v jejich domovech, které jde proti jejich právům daným ůstavou. Dále uvádí, že jsou tím narušovány svobody lidí způsobem, který je „hrozný a špatný“, a nejsou důvodem, proč lidé „přišli do Ameriky vybudovat tuto zemi“.
Podle Muska by lidé měli mít možnost doma zůstat a neměli by být nuceni odejít; to, že ale nesmí odejít a „v případě porušení pravidla jim hrozí vězení“, považuje za „fašistické“. „Toto není demokracie. Toto není svoboda. Dejte lidem zpět jejich ztracenou svobodu,“ uzavírá Musk.
$TSLA CEO @elonmusk blasts shelter in place orders: “To say that they cannot leave their house and they will be arrested if they do, this is fascist. This is not democratic, this is not freedom, give people back their god damn freedom.”
— Phil LeBeau (@Lebeaucarnews) April 29, 2020
Karanténa v Bay Area přitom velmi připomíná karanténu v ČR. Obyvatelé mohli jít nakoupit jídlo, postarat se o příbuzné nebo i přátele, dostat nutnou lékařskou péči nebo jít provozovat výkon povolání. Dále je nutné nosit roušku a zdržovat se přibližně 2 metry od další osoby. Tedy žádné vyloženě drakonické nařízení, které by bylo nutné označovat silným pojmem fašistický; o žádné hrozbě vězení se na stránkách San Francisca nepíše.
Stížnosti Muska na Twitteru přichází potom, co sdílel tweet Donalda Trumpa s textem „FREE AMERICA NOW“. Trump patří k velkým kritikům domácí karantény, což odpovídá jeho zaměření na neustále rostoucí ekonomiku.
Tesla přežije a Covid-19 není tak nebezpečný, věří Musk
Tesla, automobilka Muska, musela některé z továren uzavřít, včetně té ve Fremontu v Kalifornii, která spadá právě pod Bay Area. Gigafactory v Nevadě však funguje dál, z neznámých důvodů; guvernér státu veškeré podniky, které nejsou nezbytně nutné k fungování států a občanů, uzavřel.
Přesto však Musk tvrdí, že Tesla bude po koronavirové krizi v pořádku – což, vzhledem k neustále hrozícímu krachu firmy, se zdá velice optimistické. Obává se však, že řada malých podniků zkrachuje (což lze skutečně očekávat, a to nejen v USA).
Musk dlouhodobě Covid-19 podceňuje. Dříve tvrdil, že na konci dubna bude v USA jen několik málo případů viru; zpochybňuje také dostupná data a veřejně známé informace o koronaviru. Ve Spojených státech je nyní přes milion nakažených, 25 000 nových případů denně (pravděpodobně mnohem více, testovací kapacity zdaleka nestačí) a zemřelo přes 60 tisíc lidí.