Na většinu „běžných“ tiskovek se pražští technologičtí redaktoři vypraví kamsi do hlubin Karlína, Holešovic, Radlické a dalších moderních kancelářských oblastí.
O to zajímavější bylo zjištění, že česká společnost Elvira sídlí kousek od staré zástavby v pražských Hlubočepích – oblasti, kde by to novinář nepředpokládal. Malebné zátiší Děvína, Prokopského údolí a Dalejského potoka vůbec nedá znát, že by se zde mohla nacházet firma specializující se na jednu z nejmodernějších oblastí informačních technologií – totiž průmyslový 3D tisk. Ale je tomu tak – společnost Elvira sídlí v ulici Hlubočepská, jen kousek pod Pražským Semmeringem (Severozápadním viaduktu).
Nynější budova (jedna z jinak většího komplexu) má sama o sobě historii zajímavou, byť vlivem komunistického převratu poměrně častou. Na konci 19. století se zde začal vyrábět plyn, kousek odtud se totiž těžil vápenec, klíčová přísada při výrobě surového oxidu uhličitého (uvolňováním oxidu vápenatého). Po převratu v roce 1948 byl komplex znárodněn do společnosti Technoplyn. Část budov je nyní už zcela zbořená, několik jich ale přežilo a jedna z nich se po opravách přeměnila právě v současné sídlo české společnosti.
Jako z videoher
Společnost Elvira tu představovala portfolio 3D skenerů Scantech, čínské značky, která v současnosti proniká do Evropy a která se specializuje hardware ke skenování objektů, textur a lidského těla. Jde o veskrze známou, ale rychle se vyvíjející technologii – něco podobného můžete znát třeba z videoher typu Kingdom Come: Deliverance, kde bylo právě takových skenerů využito k nasnímání pohybů a obličejů lidí a jejich snadnému převodu do digitální podoby.
Z průmyslového hlediska je využití technologie jasné: Jednak umožňuje snadno „nakreslit“ součástku, ke které už třeba neexistuje dokumentace, nebo případně ověřit tomu, zda vyrobený díl odpovídá kvalitativním potřebám.
Méně zjevnou, ale o to zajímavější možností využití je ověření opotřebení různých dílů stroje – kupříkladu zatížení převodovky v automobilu v konkrétních částech soustrojí.
Více o produktech Scantechu se lze dozvědět na webu Elviry. Byť se ale 3D skenování každým rokem vyvíjí a jde o fascinující technologii, nelze se ubránit pocitu, že v tomto případě je snad skoro zajímavější lokace: Jen málokde se lze při návštěvě firmy pokochat okolním prostředím tolik, jako na okraji Prokopského údolí.