Hlubočepský 3D tisk: Showroom na okraji Prokopského údolí

Na většinu „běžných“ tiskovek se pražští technologičtí redaktoři vypraví kamsi do hlubin Karlína, Holešovic, Radlické a dalších moderních kancelářských oblastí.

O to zajímavější bylo zjištění, že česká společnost Elvira sídlí kousek od staré zástavby v pražských Hlubočepích – oblasti, kde by to novinář nepředpokládal. Malebné zátiší Děvína, Prokopského údolí a Dalejského potoka vůbec nedá znát, že by se zde mohla nacházet firma specializující se na jednu z nejmodernějších oblastí informačních technologií – totiž průmyslový 3D tisk. Ale je tomu tak – společnost Elvira sídlí v ulici Hlubočepská, jen kousek pod Pražským Semmeringem (Severozápadním viaduktu).

Obrázek: Hlubočepský 3D tisk: Showroom na okraji Prokopského údolí

Krásná přehlídka 3D tiskáren všeho druhu. Zdroj: InSmart.cz

Nynější budova (jedna z jinak většího komplexu) má sama o sobě historii zajímavou, byť vlivem komunistického převratu poměrně častou. Na konci 19. století se zde začal vyrábět plyn, kousek odtud se totiž těžil vápenec, klíčová přísada při výrobě surového oxidu uhličitého (uvolňováním oxidu vápenatého). Po převratu v roce 1948 byl komplex znárodněn do společnosti Technoplyn. Část budov je nyní už zcela zbořená, několik jich ale přežilo a jedna z nich se po opravách přeměnila právě v současné sídlo české společnosti.

Obrázek: Hlubočepský 3D tisk: Showroom na okraji Prokopského údolí

Jsou dveře automobilu vyrobeny správně?

Jako z videoher

Společnost Elvira tu představovala portfolio 3D skenerů Scantech, čínské značky, která v současnosti proniká do Evropy a která se specializuje hardware ke skenování objektů, textur a lidského těla. Jde o veskrze známou, ale rychle se vyvíjející technologii – něco podobného můžete znát třeba z videoher typu Kingdom Come: Deliverance, kde bylo právě takových skenerů využito k nasnímání pohybů a obličejů lidí a jejich snadnému převodu do digitální podoby.

Obrázek: Hlubočepský 3D tisk: Showroom na okraji Prokopského údolí

Součástka se oskenuje a je jasno – snadno jde konkrétní části ukázat v lepším detailu, a software zvládne data zpracovávat poměrně efektivně, postačí slušná grafická karta (pouze značky Nvidia, v současné době)

Z průmyslového hlediska je využití technologie jasné: Jednak umožňuje snadno „nakreslit“ součástku, ke které už třeba neexistuje dokumentace, nebo případně ověřit tomu, zda vyrobený díl odpovídá kvalitativním potřebám.

Obrázek: Hlubočepský 3D tisk: Showroom na okraji Prokopského údolí

Zdroj: InSmart.cz

Méně zjevnou, ale o to zajímavější možností využití je ověření opotřebení různých dílů stroje – kupříkladu zatížení převodovky v automobilu v konkrétních částech soustrojí.

Obrázek: Hlubočepský 3D tisk: Showroom na okraji Prokopského údolí

Zdroj: InSmart.cz

Více o produktech Scantechu se lze dozvědět na webu Elviry. Byť se ale 3D skenování každým rokem vyvíjí a jde o fascinující technologii, nelze se ubránit pocitu, že v tomto případě je snad skoro zajímavější lokace: Jen málokde se lze při návštěvě firmy pokochat okolním prostředím tolik, jako na okraji Prokopského údolí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?