Evropská kosmická agentura, jejímž úplným členem je od roku 2008 i Česká republika, se přidává k NASA a otevírá vlastní komerční vesmírný program.
Společnosti tak dostanou možnost vypravit se na oběžnou dráhu ve spojení a s podporou ESA. Podobným způsobem se do vesmíru díky NASA dostaly společnosti jako SpaceX.
Více o vesmíru:
- „Vesmírný superpočítač“ se vrátil na Zem
- Airbus zkonstruoval vesmírnou harpunu proti smetí
- Relativity Space mají raketu z 3D tiskárny
Program C-STS (Program na podporu komerčních vesmírných přepravních a podpůrných služeb) bude prezentován později v letošním roce na pravidelném mítinku ESA Space 19+.
Do vesmíru z evropského kosmodromu?
ESA se hodlá zaměřit na evropské podniky, které by měly zájem o provozování služeb v oblasti kosmické přepravy nebo vypouštění satelitů na oběžnou dráhu. Podpora bude ve formě přístupu k budovám a službám ESA a vyřizování finanční a investiční podpory ze strany ESA Business Incubation Centres, rozmístěných v řadě zemí Evropy; jeden se nachází mimo jiné i v Praze, pod názvem ESA Business Incubation Centre Prague (ESA BIC Prague).
Podporu mohou dostat také samy evropské státy, které by měly zájem o vybudování kosmodromu – prvního v Evropě. Jako první plánuje vybudování vlastní startovní plochu Velká Británie ve vzdálené, prakticky neobydlené části Skotska. Používat by jej měly společnosti jako Lockheed Martin. Další případně kosmodromy by mohlo hostovat okolí Cornwallu, Argyllu nebo případně oblast ve Walesu.
Nejprve by však program C-STS měl podpořit výstavbu „minikosmodromů“ určených čistě pro starty menších satelitů, ideálně přímo v jednotlivých členských státech.
Evropský kosmodrom by měl výhodu v nezávislosti, alespoň u menších startů. Kromě Bajkonuru, z nějž v minulosti mise ESA vzlétávaly, má ještě Francie vlastní kosmodrom ve Francouzské Guyaně. Není jasné, zda by nový evropský kosmodrom mohl případně do vesmíru dostat i lidi, takov
é jsou totiž pouze 4: Bajkonur, Cape Canaveral, Kennedyho vesmírné středisko a Ťiou-čchüan SLC v Číně.
ESA spolu s Evropskou unií (která je velkým finančním podporovatelem ESA) a přidruženými evropskými i mimoevropskými členy ESA (mimo evropské země finančně podporuje Evropskou kosmickou agenturu také Kanada a dohodu o spolupráci podepsalo třeba Turecko nebo Izrael). Slovensko mimochodem zůstává jedinou středoevropskou zemí, která sice s ESA spolupracuje a je přidruženým členem, ovšem není přímou součástí ESA.
No, Cape Canaveral a Kennedy Space Center jedno a totéž jsou.
To není zcela přesné. Cape Canaveral a Kennedy Space Center jsou skutečně blízce spřízněny, z mnoha hledisek, ale jedná se o samostatné entity. CCAFS (Cape Canaveral) dostalo např. do vesmíru prvního amerického astronauta, KSC (Kennedy Space Center) zase bylo zodpovědné za mise Apollo.