V loňském roce údajně v Evropské unii (EU) poprvé předstihla zelená energie vyrobená z větrných a solárních elektráren zemní plyn. Údaje přinesl britský think tank Ember (prostřednictvím agentury Bloomberg), který předpokládá, že tento rozdíl se bude dále zvětšovat.
Podíl solární a větrné energie na spotřebě elektřiny v EU v roce 2022 vzrostl na historické maximum 22 %. Mezitím Ember předpokládá, že výroba energie z fosilních paliv letos klesne o 20 procent – přičemž nejrychleji klesá právě výroba z plynu, což je dáno především pokračující válkou na Ukrajině.
Válka nás nutí s plynem šetřit. A je to dobře
Tyto posuny vyplývají především ze snížení závislosti na plynu a uhlí po ruské invazi na Ukrajinu. Prezident Vladimir Putin nařídil přerušení vývozu zemního plynu do EU jako odvetu za západní sankce. Ember uvádí, že výsledné vysoké náklady pomohly snížit poptávku po energiích ve 4. čtvrtletí roku 2022 přibližně o osm procent ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku.
„Nyní je kladen důraz na rychlé snížení poptávky po plynu – současně s postupným vyřazováním uhlí,“ uvádí se ve zprávě. „To znamená, že se blíží masivní rozšíření čisté energie.“ Zpráva očekává, že jaderná energie zůstane v roce 2023 na stejné úrovni, protože plánované ukončení provozu německých jaderných reaktorů vykompenzuje nárůst výroby ve Francii. Předpokládá však, že produkce vodních elektráren v tomto roce vzroste o přibližně 40 terawatthodin po velkém suchu v roce 2022.
Zdroj: Bloomberg