Evropa bude mít vlastní SpaceX! Vesmírný startup získal miliardu na dopravní systém ke stanicím i k Měsíci

Německo-francouzská společnost The Exploration Company cílící na podporu dostupného a udržitelného cestování do vesmíru získala obrovskou dotaci. Na co peníze hodlá využít?

Závod o překonání nových milníků v rámci vesmírných misí běží na plné obrátky. Kromě velkých organizací typu NASA či SpaceX se dnes stále častěji dostávají do popředí také menší startupové projekty, které mezi konkurenci vnášejí nové nápady a koncepty. Jednou z těchto společností je také The Exploration Company, která sídlí ve francouzském Bordeaux a německém Mnichově, a která se specializuje na rozvoj dopravních systémů pro vesmírné stanice.

Startup The Exploration Company se na trhu pohybuje od roku 2021, a jeho tým tvoří špičkoví letečtí inženýři. O vysokém potenciálu společnosti hovoří fakt, že se jim podařilo připravit první verzi přepravní lodi za zhruba 9 měsíců. Nyní se společnost bude moci posunout zase o úroveň dál, a to díky štědrému daru zhruba 44 milionů dolarů (více než 950 milionů korun) od řady sponzorů, kteří v myšlence firmy vidí velký potenciál.

Obrázek: Evropa bude mít vlastní SpaceX! Vesmírný startup získal miliardu na dopravní systém ke stanicím i k Měsíci

Evropská vesmírná agentura plánuje v rámci startu rakety Ariane 6 vynést na orbitu i testovací modul z dílny The Exploration Company. Zdroj: Se souhlasem ESA

Jednou z misí, kterou má evropská společnost v plánu v brzké době realizovat, je podílet se na startu rakety Ariane 6. Tato vesmírná loď je ve vývoji Evropské vesmírné agentury (ESA) již zhruba 10 let. V současné době je již plánován termín vzletu, zatím však došlo k několika odkladům, přičemž se aktuálně hovoří o čtvrtém kvartálu roku 2023. Společnost The Exploration Company se díky excelentním výsledkům na trhu může na této misi podílet za prakticky minimální náklady, přičemž hodlá na raketě Ariane 6 vynést do vesmíru malý modul, který pomůže v rozvoji projektu Bikini.

Bikini a Nyx

Modul Bikini aktuálně měří zhruba 60 cm v průměru a váží okolo 40 kilogramů. Jedná se tedy pouze o jakýsi demonstrativní model, který by měl budoucím klientům ukázat schopnost systému zajistit opakovatelné, finančně dostupné a udržitelné možnosti přepravy nákladu na oběžnou dráhu a zpět. Po sběru dat z mise rakety Ariane 6 plánuje The Exploration Company postupně navyšovat rozměry svých modulů. Pro rok 2024 tak již navázala spolupráci i se společností SpaceX, kdy má její raketa Falcon 9 vynést do vesmíru kapsuli značně větší – váha by měla dosahovat až 1,6 tuny a průměr 2,5 metru.

Vše bude směřovat k projektu Nyx, což je již plnohodnotná verze dopravního zařízení, které společnost projektuje. S rozměry 4 metry v průměru a 8 tun váhy se tak bude jednat o skutečně velkokapacitní přepravní modul, který chce vedení firmy nabídnout evropským vesmírným společnostem, ale také soukromým projektům.

Obrázek: Evropa bude mít vlastní SpaceX! Vesmírný startup získal miliardu na dopravní systém ke stanicím i k Měsíci

Primárním cílem evropského startupu jsou orbitální vesmírné stanice. V plánu však má také cesty k Měsíci. Zdroj: Se souhlasem NASA.

Cena dopravy aktuálně začíná na hodnotě 20 000 EUR/kg nákladu v případě cesty na oběžnou stanici. V horizontu let však startup uvažuje také o přepravě zásilek na Měsíc, příp. na plánovanou stanici Lunar Gateway, která by měla obíhat na měsíční orbitě. Zde se předpokládané ceny pohybují na částkách 150 000 EUR/kg a výše. Zatím se však jedná o dlouhodobé plány, a teprve výsledky aktuálně plánovaných misí, které hodlá společnost The Exploration Company hradit z nově nabytých financí, ukáží, zda má tento evropský startup v rámci vesmírného závodu uspět.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?