Evropa má víc vývojářů, ale méně startupů. Proč?

Evropské unii se konečně daří profilovat se jako výraznému hráči na globálním IT poli. Problém ale je, že ač generuje nezanedbatelné zisky a má i zajímavé firmy, za USA nebo Čínou často zaostává, obzvláště v oblasti startupů. Důvodem může být i nedostatečná ambicióznost.

Rozhodně to není tak, že by Evropa neměla zajímavé mladé firmy. Revolut nebo TransferWide jsou mezi těmi známějšími, a z ČR by šlo zařadit třeba Liftago nebo GoodAI. Nedávný průzkum od firmy McKinsey ale ukazuje, že by se mohlo bohaté Evropě dařit o poznání lépe.

Investice do oblasti technologiích by v Evropě rovněž mohly být výše; obzvláště nejmodernější technologie a digitalizace jsou na tom hůř, než by mohly být. To konec konců z většiny platí i o českých středních a malých firmách.

Obrázek: Evropa má víc vývojářů, ale méně startupů. Proč?

Proti USA a Číně Evropa ztrácí, tvrdí McKinsey

Podle analýzy firmy McKinsey může být důvodem i historie Evropy – především úspěchy země ve výrobě a zpracovatelském průmyslu, ale i třeba důsledky studené války a podobně. Na prvním místě jsou ale nyní data a digitalizace, a v tom by Evropa mohla být dále, než nyní je.

AI, IoT, blockchain, kvantové počítače, bioinformatika a tak dále, to vše má významný budoucí potenciál; EU podle výzkumu v průměru investuje do inovací o procento méně než USA, je ale nutné vzít do úvahy relativní jednolitost USA a to, že v investicích do inovací se jednotlivé členské státy EU výrazně odlišují.

Nejde ale primárně o veřejné zdroje: Vlády v Evropě investují do inovací více než jinde, jde spíše o firmy samotné. Tradičně konzervativní, do R&D vkládají české firmy málo.

V privátním sektoru jde v Evropě o přibližně 19 % globálních investic; znatelně málo za 24 % ze strany Číny a 28 % od USA.

Celkově není počet startupů v Evropě vůbec špatný, ale chybí ty nejúspěšnější, kterých je v porovnání s USA relativně málo. Americký server ZDnet argumentuje vlivem roztříštěnosti Evropy a jejího obchodu, to nicméně není relevantní námitka a která zřejmě vznikla z ekonomické a geopolitické neznalosti.

Obrázek: Evropa má víc vývojářů, ale méně startupů. Proč?

Faktem je, že pravděpodobný scénář evropské budoucnosti tak černý není. Softwarových vývojářů má země hodně a ač je nedostatek pracovníků znatelný podobně jako v USA, kontinent to dokáže zvládnout. A pokud jednotlivé země nezvládnou problémy – jako se v minulosti stalo třeba u Itálie nebo Řecka – tak je zvládne zachránit EU.

Inovativnost je ale bezpochyby potřeba podpořit; počet rozvitých firem v nejmodernějších oborech stále neodpovídá poměru vůči USA, a to vzhledem k počtu obyvatel dobře není.

Zdroj: 1, 2

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků