Evropa má víc vývojářů, ale méně startupů. Proč?

Evropské unii se konečně daří profilovat se jako výraznému hráči na globálním IT poli. Problém ale je, že ač generuje nezanedbatelné zisky a má i zajímavé firmy, za USA nebo Čínou často zaostává, obzvláště v oblasti startupů. Důvodem může být i nedostatečná ambicióznost.

Rozhodně to není tak, že by Evropa neměla zajímavé mladé firmy. Revolut nebo TransferWide jsou mezi těmi známějšími, a z ČR by šlo zařadit třeba Liftago nebo GoodAI. Nedávný průzkum od firmy McKinsey ale ukazuje, že by se mohlo bohaté Evropě dařit o poznání lépe.

Investice do oblasti technologiích by v Evropě rovněž mohly být výše; obzvláště nejmodernější technologie a digitalizace jsou na tom hůř, než by mohly být. To konec konců z většiny platí i o českých středních a malých firmách.

Obrázek: Evropa má víc vývojářů, ale méně startupů. Proč?

Proti USA a Číně Evropa ztrácí, tvrdí McKinsey

Podle analýzy firmy McKinsey může být důvodem i historie Evropy – především úspěchy země ve výrobě a zpracovatelském průmyslu, ale i třeba důsledky studené války a podobně. Na prvním místě jsou ale nyní data a digitalizace, a v tom by Evropa mohla být dále, než nyní je.

AI, IoT, blockchain, kvantové počítače, bioinformatika a tak dále, to vše má významný budoucí potenciál; EU podle výzkumu v průměru investuje do inovací o procento méně než USA, je ale nutné vzít do úvahy relativní jednolitost USA a to, že v investicích do inovací se jednotlivé členské státy EU výrazně odlišují.

Nejde ale primárně o veřejné zdroje: Vlády v Evropě investují do inovací více než jinde, jde spíše o firmy samotné. Tradičně konzervativní, do R&D vkládají české firmy málo.

V privátním sektoru jde v Evropě o přibližně 19 % globálních investic; znatelně málo za 24 % ze strany Číny a 28 % od USA.

Celkově není počet startupů v Evropě vůbec špatný, ale chybí ty nejúspěšnější, kterých je v porovnání s USA relativně málo. Americký server ZDnet argumentuje vlivem roztříštěnosti Evropy a jejího obchodu, to nicméně není relevantní námitka a která zřejmě vznikla z ekonomické a geopolitické neznalosti.

Obrázek: Evropa má víc vývojářů, ale méně startupů. Proč?

Faktem je, že pravděpodobný scénář evropské budoucnosti tak černý není. Softwarových vývojářů má země hodně a ač je nedostatek pracovníků znatelný podobně jako v USA, kontinent to dokáže zvládnout. A pokud jednotlivé země nezvládnou problémy – jako se v minulosti stalo třeba u Itálie nebo Řecka – tak je zvládne zachránit EU.

Inovativnost je ale bezpochyby potřeba podpořit; počet rozvitých firem v nejmodernějších oborech stále neodpovídá poměru vůči USA, a to vzhledem k počtu obyvatel dobře není.

Zdroj: 1, 2

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W