Měsíc Enceladus obíhající okolo planety Saturn je dlouhodobě považován za jedno z těles, které má vhodné podmínky pro vznik života. Nejnovější data sondy Cassini do série důkazů potvrzujících tuto teorii doplňují chybějící klíčový článek.
Ledový měsíc planety Saturn Enceladus je předmětem bádání vědců již celou řadu let. Zejména v poslední době je však jméno tohoto vesmírného tělesa skloňováno stále častěji. Důvodem je fakt, že Enceladus byl na základě experimentů a měření vytipován jako jedno z míst s příznivými podmínkami pro vznik života.
Zhruba před pěti lety jsme v naší redakci informovali o prvních vlaštovkách, které původní teorie o životatvorných podmínkách na Enceladu potvrdily. Informace pocházely z kombinace měření provedených sondou Cassini a Hubbleovým teleskopem provedených v roce 2015, přičemž prokázaly zejména přítomnost vodíku a oxidu uhličitého, které by samy o sobě mohly poskytovat základ pro vznik a vývoj bakterií a mikrobů.
Mimo vodík a oxid uhličitý pak Cassini zachytila také stopy methanu, přičemž v roce 2021 vyšla komplexní studie zjištěných analýz, která poukazovala na to, že detekovaný methan může být organického původu. K základním prvkům klíčovým pro vznik života se v průběhu výzkumů kromě kyslíku, vodíku a uhlíku přidaly také dusík a síra. Nyní se do portfolia těchto esenciálních atomů připojuje poslední dílek skládačky – fosfor.
Objev fosforu je doplněním pomyslné mozaiky biogeneze
Fosfor je esenciální stavební jednotkou celé řady organických sloučenin. Vyskytuje se pak také v molekulách DNA i RNA, a jeho přítomnost je tedy pro vznik života na bázi těchto ribonukleových kyselin naprosto nezbytná. Podle nejnovějších analýz údajů z Cassini se pod povrchem Enceladu nachází rozlehlý podzemní oceán, v němž byly zachyceny poměrně vysoké koncentrace fosforu. Ty by měly být v porovnání s pozemskými oceány až tisícinásobné.
Až donedávna přitom nebyla přítomnost fosforu na Enceladu nijak prokázána. K novým objevům přispělo až termodynamické a kinetické modelování, které pomohlo vytvořit simulaci geochemických cyklů, při kterých by fosfor mohl vznikat. Na základě těchto modelů pak byly předpovězeny vysoce rozpustné formy fosforečnanů, které se koncentrují právě v oceánu pod povrchem měsíce. Nové poznatky tak významně potvrzují možnost existence života na Enceladu.
Je pozoruhodné, že ačkoliv byla mise Cassini ukončena před více než pěti lety, stále nám její výsledky mohou pomoci odhalit další a další tajemství naší sluneční soustavy. Nabízí se otázka, co ještě budeme schopni z dat této téměř dvacetileté mise postupně odhalit, a zda-li tento výzkum povede k prokázání výskytu mimozemského života prakticky za humny planety Země.