Existuje mimozemský život? Saturnův měsíc Enceladus dává naději

Měsíc Enceladus obíhající okolo planety Saturn je dlouhodobě považován za jedno z těles, které má vhodné podmínky pro vznik života. Nejnovější data sondy Cassini do série důkazů potvrzujících tuto teorii doplňují chybějící klíčový článek.

Ledový měsíc planety Saturn Enceladus je předmětem bádání vědců již celou řadu let. Zejména v poslední době je však jméno tohoto vesmírného tělesa skloňováno stále častěji. Důvodem je fakt, že Enceladus byl na základě experimentů a měření vytipován jako jedno z míst s příznivými podmínkami pro vznik života.

Zhruba před pěti lety jsme v naší redakci informovali o prvních vlaštovkách, které původní teorie o životatvorných podmínkách na Enceladu potvrdily. Informace pocházely z kombinace měření provedených sondou Cassini a Hubbleovým teleskopem provedených v roce 2015, přičemž prokázaly zejména přítomnost vodíku a oxidu uhličitého, které by samy o sobě mohly poskytovat základ pro vznik a vývoj bakterií a mikrobů.

Obrázek: Existuje mimozemský život? Saturnův měsíc Enceladus dává naději

Nejnovější výzkumy naznačují, že na Saturnově měsíci Enceladu se mohou nacházet vysoké koncentrace fosforu nezbytného pro vznik života. Zdroj: Se souhlasem NASA

Mimo vodík a oxid uhličitý pak Cassini zachytila také stopy methanu, přičemž v roce 2021 vyšla komplexní studie zjištěných analýz, která poukazovala na to, že detekovaný methan může být organického původu. K základním prvkům klíčovým pro vznik života se v průběhu výzkumů kromě kyslíku, vodíku a uhlíku přidaly také dusík a síra. Nyní se do portfolia těchto esenciálních atomů připojuje poslední dílek skládačky – fosfor.

Objev fosforu je doplněním pomyslné mozaiky biogeneze

Fosfor je esenciální stavební jednotkou celé řady organických sloučenin. Vyskytuje se pak také v molekulách DNA i RNA, a jeho přítomnost je tedy pro vznik života na bázi těchto ribonukleových kyselin naprosto nezbytná. Podle nejnovějších analýz údajů z Cassini se pod povrchem Enceladu nachází rozlehlý podzemní oceán, v němž byly zachyceny poměrně vysoké koncentrace fosforu. Ty by měly být v porovnání s pozemskými oceány až tisícinásobné.

Až donedávna přitom nebyla přítomnost fosforu na Enceladu nijak prokázána. K novým objevům přispělo až termodynamické a kinetické modelování, které pomohlo vytvořit simulaci geochemických cyklů, při kterých by fosfor mohl vznikat. Na základě těchto modelů pak byly předpovězeny vysoce rozpustné formy fosforečnanů, které se koncentrují právě v oceánu pod povrchem měsíce. Nové poznatky tak významně potvrzují možnost existence života na Enceladu.

Obrázek: Existuje mimozemský život? Saturnův měsíc Enceladus dává naději

Enceladus by mohl být kolébkou života v poměrně těsné blízkosti planety Země. Zdroj: Se souhlasem NASA

Je pozoruhodné, že ačkoliv byla mise Cassini ukončena před více než pěti lety, stále nám její výsledky mohou pomoci odhalit další a další tajemství naší sluneční soustavy. Nabízí se otázka, co ještě budeme schopni z dat této téměř dvacetileté mise postupně odhalit, a zda-li tento výzkum povede k prokázání výskytu mimozemského života prakticky za humny planety Země.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Obrázek: USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Obrázek: PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden
PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden