O robotických exoskeletech jsme psali už několikrát, tentokrát se dostanou přímo k vojsku, a to americkému.
Obdobné technologie samozřejmě aktivně testují také Rusové a velmi pravděpodobně i Čína. Nositelný robotický exoskelet od Sarcos Robotics je ve vývoji už hodně dlouho, na testování se tentokrát dostane přímo k U.S. Marine Corps.
Podobných projektu je vícero, ale praktickým využitím se Sarcos dostává do popředí. Psali jsme o Iron Man obleku, o exoskeletech pro hasiče i ruských supervojacích. Sarcos patří mezi otevřenější firmy, které jsou ochotné své produkty veřejně představovat. Exoskelety bývají často opředeny dávkou neznáma, neboť jejich vývoj, běžně sponzorovaný vojenskými organizacemi, je často utajovaný – ne z hlediska, že by se nevědělo, že je exoskelet vyvíjen, ale že o něm nelze nalézt další informace.
Do války? Ale ne, na logistiku
Primární zacílení exoskeletu zůstává na industriální využití: energetika, stavba a podobně. Do boje exoskelet určen není, i když bude zřejmě zprvu dodáván pouze armádě. Hlavním využitím exoskeletů v nejbližší době bude hlavně logistika, kde je nutné přenášet často velmi těžké objekty, nutné pro zásobování jakékoliv armády, strategické základy a v podstatě čehokoliv (ne nadarmo je logistika označována za nejdůležitější součást vedení války).
Mariňáci budou testovat využití obleku Guardian XO Alpha, který byl poprvé představen na letošním CES 2020 (protože se koná v lednu, stihl se uskutečnit ještě před pandemií). Na konferenci vzbudila rozruch, připomíná trochu oblek pro Space Marines z Warhammeru a celkově podává dojem „válečných kyborgů“. Jak ale je řečeno výše, to není cílem exoskeletu, jde hlavně o přenášení věci.
Sarcos je relativně stará firma, pocházející z roku 1983, vznikla z univerzity v Utahu. Po většinu svojí existence žije skrze granty a dotace a vyvíjí technicky složité vybavení.
Testování exoskeletu ze strany mariňáků je pro firmu významným pokrokem, který ji přibližuje finančně výhodnému prodeji reálných produktů. Sarcos se bez toho obejde, ale čím dál tím více je jasnější, že exoskelety se ze Sci-fi přesunou do reality – i když do logistiky spíše než do války samotné.
Větší války, musíme všichni doufat, se snad nikdy nedočkáme.
Autore článku, nauč se psát česky. Tvůj podivný slovosled je k zblití.