Hasiči budoucnosti? Létají s jetpackem a hasí zvukovými vlnami

Vývoj první hasičské helmy byl zahájen v 30. letech 18. století. První dýchací přístroj byl přišel na svět roku 1863 a teleskopický žebřík kolem roku 1880. To vše jsou vynálezy, které ohromně usnadnily povolání hasičů. Nemluvě o tom, že až do 80. let předešlého století nebyly používány moderní žáruvzdorné obleky s nomexovými a kevlarovými vlákny. Dnes na poli hasičských technologií probíhá revoluce. Nebude trvat dlouho a spousta vymožeností, které známe z nejrůznějších komiksů a sci-fi filmů, se stanou běžnou součástí hasičovy výbavy.

Celkově se současná výstroj skládá z helmy, žáruvzdorné kapuce, kalhot, rukavic, bot a dýchacího přístroje. To vše může dohromady vážit až 20 kilogramů. Když k tomu připočtete váhu termální kamery, svítilny, rádia, páčidla a sekery, dostanete se na 35 kg. Vzhledem k tomu, jakým způsobem se v terénu hasič musí pohybovat, to není zrovna málo.

Obrázek: Hasiči budoucnosti? Létají s jetpackem a hasí zvukovými vlnami

Z tohoto důvodu designer Ken Chen z Monash University navrhl nový model obleku, “exosuit”, který by značně usnadnil práci. Oblek by pomocí nové technologie převáděl veškerou tíhu vybavení do konstrukce skeletu, takže by byl pohyb hasičů značně usnadněn a mnohem méně fyzicky namáhavý.

Hasiči v Dubaji létají – k hašení využívají vodní jetpack

Doplhin jetpack vypadá jako senzační věc. Dnes je tento model používán zejména dubajskou požární jednotkou, která se musí rychle dostat na určité místo ve městě, což je přes den vzhledem k přeplněným silnicím velmi obtížné. Vodní lyže společně s tímto jetpackem tak představují poměrně elegantní řešení. Výhodou je, že není zapotřebí žádného kanystru s vodou. Nevýhodou je, že je zařízení omezeno pouze na místa s otevřenou vodní plochou.

Chytré helmy pomohou zachraňovat lidské životy i v neprostupném kouři

Možná si myslíte, že nejnebezpečnější věc při požáru je samotný oheň. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Největší hrozbu představují zplodiny a dým, který může způsobit dezorientaci či dušení. Zejména dým je však překážkou i pro hasiče, kteří mají omezené vidění.

Protože však potřebují mít volné ruce a nemohou jimi zkoumat okolní prostředí, bylo ve Velké Británii vytvořeno zařízení, které umožňuje lepší vidění při požárech. Jde o termální kameru, která se připevní na bok helmy a snímá okolní prostory na malý displej. Tímto způsobem se může hasič vcházející do hořící místnosti snadněji zorientovat.

Obrázek: Hasiči budoucnosti? Létají s jetpackem a hasí zvukovými vlnami

Čím více informací má hasič o budově, do které vstupuje, tím lépe. Informace o tom, kolik je v budově přibližně lidí, zda se v ní nachází hořlavé objekty či jak jsou jednotlivé prostory veliké, mohou značně usnadnit jeho práci. Speciálně pro toto využití byla v New Yorku vytvořena databáze City’s FireCast 2.0 system, která obsahuje udaje o více než 330 000 staveních ve městě.

Mrazící granáty i hašení za pomoci ultrazvuku

V kombinaci s dalšími zařízeními tak hasič bude takřka přesně vědět, “do čeho jde”. Co se samotného hašení týče, již brzy budou hasiči vyrážet na místa požáru vybaveni zbrusu novými přístroji, jako jsou “freeze granáty”, vysokotlaká vodní děla, a nástroje, co dokáží zkrotit oheň za pomoci zvukových vln či elektřiny.

PryoLance je zařízení, které dokáže dostat vodu na místa, která jsou příliš nebezpečná pro lidskou osobu. Jde o jakési spojení vodní řezačky a vodních rozprašovačů, používaných v samoobslužných myčkách automobilů. Proud je natolik silný, že vytvoří malý otvor i do velmi odolného materiálu (jako jsou například velké železné kontejnery či betonové zdi). Otvorem se dovnitř dostane voda, která zmírní podmínky natolik, aby do oblasti mohli vkročit hasiči.

Dva technici z George Mason University, Seth Robertson a Viet Tran, vytvořili přístroj hasící ultrazvukem. Pomocí nízkých zvukových vln dojde k separaci okolního kyslíku od plamenů ohně, což jej prakticky okamžitě udusí. Výroba 9kg prototypu stála pouhých 600 dolarů. V této chvíli se pracuje na dalších vylepšeních.

Rozprašování turbínou pomůže při rozsáhlých požárech

TAF20 a TAF35 jsou dálkově řízené buldozery opatřené vodními děly. Kruh vodních trysek je obklopen turbínou a vystřikovaná voda je tak rozprášena na malé částečky, takže proud pro hasiče není nebezpečný. Dělo dostřelí vodu až do vzdálenosti 30 metrů.

Toto jsou jen některé z hasičských technologií 21. století. V následujících letech můžeme čekat zařazení nových technologií do výbav hasičských jednotek. Těšit se můžeme kupříkladu na drony s termální kamerou mapující okolí.

Zdroj: Engadget

Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním