Plány sociálního giganta jsou nesmírně ambiciózní: Pokud by Facebook skutečně rozjel vlastní kryptoměnu a digitální peněženku, může zcela rozvrátit současné celosvětové finanční trhy.
O měně Libra a související peněžence Calibra jsme už několikrát psali – pozornost si zaslouží už jen tím, že Facebook patří mezi hrstku vlivných společností, které mají reálné prostředky na to, aby takový plán mohly uskutečnit.
Facebook a Libra vs banky a státy
Vytvoření vlastní kryptoměny ale naráží u regulátorů. Současné, běžné užívané měny jsou vždy v rukách státu (americký dolar, rubl) nebo nadřazené organizace (euro). Libru by ale ovládala skupina Libra Association, která by v době spuštění kryptoměny měla mít kolem 100 členů, složených z bohatých a mocných korporací z celého světa. Už dnes jsou členy taková jména jako Visa, Mastercard, PayPal, eBay, Lyft, Spotify, Uber a další.
Jinak řečeno: Jde také o boj o moc.
Bankám a státům se plán na vznik Libry příliš nelíbí. Není divu: mohl by výrazně narušit stávající status quo a vnést na finanční trhy obrovský zmatek. Libra má navíc podstatný teoretický dosah, který čerpá z více než 2 miliard aktivních uživatelů Facebooku, další spřízněné servery jako Instagram nebo WhatsApp nepočítaje.
Libra by neměla, dle dostupných informací, být tradiční kryptoměnou v pravém slova smyslu. Mělo by být v budoucnu možné s ní volně obchodovat s několika globálními měnami, téměř jistě s dolarem a velmi pravděpodobně s eurem; tyto transakce by měla umožňovat právě virtuální peněženka Calibra.
Ačkoliv v USA už se na vládní úrovni vede diskuze o regulaci Libry, pravdou je, že s tím Spojené státy mnoho dělat nemohou. Libra Association totiž sídlí ve Švýcarsku, finančním centru Evropy, a tam může diskuze vypadat úplně jinak.
Zatím není jasné, jak se k tomu Facebook a spol postaví. Pravdou ale je, že bude třeba dojít k porozumění mezi bankami, státy a skupinou Libra Association – jinak totiž celá situace zavání chaosem.
Na světlo světa by se Libra měla podívat už příštím rokem.
Zdroj: BBC