Za tu dobu odstranil 7 milionů příspěvků, které šířily škodlivé dezinformace o koronaviru (například to, že vypití čistících prostředků na nádobí může pomoci) a 98 všeobecných dezinformačních příspěvků.
Mluvíme pouze o příspěvcích, kteří zaměstnanci Facebooku vyhodnotili jakožto nepravdivé, ale nebyly přímo odstraněny; přesto se jich objevilo více než 105 milionů celkem.
Facebook obvykle bohužel data tohoto druhu nezveřejňuje, ale kvůli pandemii udělala výjimku a data se veřejně objevila ve zprávě o transparentním hospodaření firmy.
Nová vlna dezinformací
V mazání příspěvků firma nevychází z vlastního úsudku, ale ze zpráv organizací jako je Světová zdravotnická organizace, které poukazují na nebezpečné názory, které mohou poškodit zdraví jedinců.
Dezinformace jsou přesto na sociálních sítích skutečně masivní. Nejhorší vlna se Česku v tomto případě vyhnula, Spojeným státům – i kvůli tvrzením Donalda Trumpa – naopak ne. Třeba tvrzení o tom, že droga hydroxychlooroquine proti malárii může léčit Covid-19 (což je naprostý a zdraví nebezpečný nesmysl) se ovšem šířil i po českém internetu, objevil se i v relativně odborných skupinách, což je nebezpečný trend.
V květnu se primárně po severoamerickém internetu šířilo video, že kvůli rouškám lidé onemocnění a že Covid-19 vznikl v laboratoři; oba nesmysly získaly miliony shlédnutí, než je Facebook odstranil. Video s hydroxychloroquinem stihlo získat 20 milionů shlédnutí za jediný den.
Minulý týden zase Trump na sociální síti tvrdil, že děti jsou proti Covidu-19 skoro imunní, což je opět nezodpovědná hloupost. Příspěvek byl smazán po několika hodinách.
Dezinformace, které nejsou nebezpečné lidskému zdraví, Facebook prozatím obvykle nechává bez povšimnutí.
Zdroj: Engadget