Zemědělský stroj už několik dní v kuse pracuje na sklizni. Neúnavný pracovník na rozdíl od lidského řidiče vydrží pracovat nepřetržitě. Jak vypadá zemědělství budoucnosti?
Oblíbené hry s farmářskou tématikou, jako je třeba legendární Farmville, už dnes nemají daleko k realitě. Technologický vývoj napříč odvětvími neminul ani světové zemědělství, které bude čelit čím dál větší výzvě – uživit rostoucí počet obyvatel ze stejného množství půdy.

Koncept autonomního zemědělského stroje od CNH Industrial
Řešením mají být právě lepší technologie, které budou schopny obhospodařovat půdu prakticky nepřetržitě. Výsledkem by měla být větší a paradoxně i levnější produkce surovin. Podobu mají mít různou, od automatizovaných robotů, po bezpilotní zemědělské stroje.
Autonomní automobily? A co třeba kombajn bez řidiče
Automobily bez řidiče dnes překvapí málokoho. Po Tesle se svými modely přichází i další renomovaní výrobci. Dobré je tedy vědět, že technologie k dispozici je. Jejímu masovému nástupu v tuto chvíli prakticky nic nebrání, tedy snad kromě vyšší ceny.
Autonomní zemědělské stroje mohou operovat v několika módech. Moderní traktor se může po poli pohybovat autonomně, tedy úplně sám jen za pomoci senzorů a GPS, a operátor jen sleduje, jak si v danou chvíli vede a kde se nachází. Obrovskou výhodou podobných strojů je, že na rozdíl od lidské posádky nepotřebují odpočinek a mohou pracovat přes den i v noci.
Další možností je situace, kdy se operátor angažuje a po vzoru her ovládá stroj ze své obrazovky. V reálném čase má k dispozici data z kamer, senzorů a vidí, kolik úrody musí ještě sklidit, jaké jsou odhady, kdy bude stroj potřebovat tankovat apod. Jednoho dne se tak nebudeme bavit o „řidiči traktoru“, ale o „školeném operátorovi“.
Další variantou je situace, kdy jeden ze strojů ovládá člověk a bezdrátově propojený stroj opodál opakuje činnost lidského řidiče v prvním voze.
Větší úroda i bezpečnost
Zatímco automobilky musí v rámci svých řídících systémů operovat s náročností značení a okolního provozu, výrobci zemědělských strojů mají situaci odlišnou. Místo vysokých rychlostí a detekce okolních vozů, se zaměřují na jiné faktory, jako je automatizované rozpoznání nezralé úrody, odhalování škůdců, rozpoznání překážek apod.
Výhodou hospodářských ploch oproti silnicím je fakt, že se jedná o místa bez provozu a velkého pohybu lidí. To však neznamená, že by zde systémy detekce překážek a živých tvorů chyběly. Naopak, bezpečnost bude i zde důležitým faktorem. Díky senzorům však nebude nutné spoléhat jen na postřeh lidských pilotů. Automatické zastavení v případě ztráty GPS signálu či hrozící kolize ochrání životy a předejde škodám na majetku.
FarmBot: Robotickou zahrádku ovládanou na dálku můžete mít i vy
Velký traktor za miliony si běžný smrtelník nemá důvod pořizovat. Řešení však existuje a potěší každého fanouška technologií. Je jím robotický farmář FarmBot. Sada komponent řízená počítačem, která se po sestavení promění v robotickou zahrádku, vyjde na 2 900 dolarů, tedy kolem 75 000 Kč. Ovládání probíhá přes internet pomocí webové aplikace a vy tak můžete farmařit doslova odkudkoliv.
FarmBot zvládne sám zasadit, zalévat a obstarávat rostliny všeho druhu. Projekt je navíc open source, což znamená, že je k dispozici zdarma kompletní dokumentace a nic vám nebrání sestavit si robota po svém a levněji.