Vesmír skrývá mnoho tajemství a Evropská kosmická agentura (ESA) učinila významný krok k jejich odhalení. Vesmírný teleskop Euclid, vypuštěný v červenci 2023, poslal na Zemi první část toho, co se stane největší a nejpřesnější 3D mapou kosmu v historii. Fascinující mozaika o velikosti 208 gigapixelů už nyní zachycuje miliony hvězd a galaxií – a to je teprve začátek.
Nová mozaika, představená 15. října 2024 na Mezinárodním astronautickém kongresu v Miláně, vznikla spojením 260 pozorování provedených mezi 25. březnem a 8. dubnem. I když se jedná o impozantní soubor dat, představuje pouhé 1 % celkové oblasti, kterou Euclid během své šestileté mise zmapuje.
„Tento úchvatný snímek je prvním dílkem mapy, která za šest let odhalí více než třetinu viditelné hvězdné oblohy,“ vysvětluje Valeria Pettorino, vědecká pracovnice projektu Euclid v ESA. „Je to jen pouhé procento výsledné mapy, přesto je plná různorodých objektů, které pomohou vědcům objevit nové způsoby, jak popsat vesmír.“
Teleskop Euclid v honbě za temnou hmotou a energií
Hlavním posláním teleskopu Euclid je poodhalit závoj tajemství okolo dvou nejzáhadnějších složek našeho vesmíru – temné hmoty a temné energie. Přestože temná hmota nebyla nikdy přímo pozorována, předpokládá se, že tvoří ohromujících 85 % veškeré hmoty ve vesmíru. Temná energie je pak ještě záhadnější silou, která pravděpodobně způsobuje zrychlující se rozpínání vesmíru.
Teleskop Euclid disponuje vskutku pozoruhodnými schopnostmi, kterými dalece překonává své předchůdce. Jeho zorné pole je natolik široké, že dokáže během jednoho snímku zachytit oblast oblohy stonásobně větší než slavný Webbův teleskop NASA.
První vytvořená mozaika je důkazem těchto mimořádných schopností. Pokrývá oblast více než pětsetkrát větší než úplněk na noční obloze, což je bezprecedentní rozsah pozorování. V jediném záběru teleskop zachytil přibližně sto milionů hvězd a galaxií v nevídaném detailu.
Nejpůsobivější je však schopnost Euclidu pozorovat objekty vzdálené až deset miliard světelných let. Díky tomu můžeme nahlédnout hluboko do historie vesmíru a studovat jeho vývoj v průběhu času.
První úspěchy mise a úchvatné záběry
Od zahájení pravidelných pozorování v únoru 2024 již Euclid dokončil dvanáct procent ze svého plánu. První mozaika přináší řadu fascinujících objevů. Vědci mohli detailně studovat spirální strukturu galaxie v kupě Abell 3381, která se nachází ve vzdálenosti 470 milionů světelných let od Země.
Teleskop také zachytil jemné struktury známé jako galaktické cirry – oblaka plynu a prachu v naší Mléčné dráze. Tyto útvary jsou mimořádně obtížné na pozorování kvůli své slabé světelnosti, ale Euclidovy citlivé přístroje je dokáží zachytit.
V neposlední řadě poskytla mozaika detailní pohled na statisíce vzdálených galaxií, díky čemuž mohou astronomové studovat strukturu vesmíru ve velkém měřítku.
Euclid je stále jen na začátku svého úkolu. Výsledkem bude nejpřesnější 3D mapa vesmíru
Mise Euclid představuje zlomový bod v našem chápání vesmíru. V průběhu následujících šesti let bude teleskop systematicky katalogizovat ohromující počet 1,5 miliardy galaxií a hvězd. U každé galaxie bude měřit její hmotnost a sledovat rychlost, jakou v ní vznikají nové hvězdy.
Získané údaje pomohou astronomům lépe pochopit, jak se vesmír vyvíjel v posledních deseti miliardách let. „Co mě na těchto nových snímcích skutečně ohromuje, je obrovský rozsah fyzikálních měřítek,“ říká Mike Seiffert, vědecký pracovník projektu v NASA JPL. „Snímky zachycují detaily od hvězdokup, jednotlivých galaxií až po některé z největších struktur ve vesmíru.“
První mozaika teleskopu Euclid je víc než jen krásný snímek, který potěší nejednoho fanouška hlubokého vesmíru. Může navíc změnit naše chápání toho nejzákladnějšího: z čeho je vlastně náš vesmír složený a jaké síly řídí jeho vývoj. S každým novým pozorováním se blížíme k odpovědím, které mohou změnit náš pohled na historii vesmíru i jeho budoucnost. Vzrušující, co říkáte?