Globální výpadek počítačů s Windows způsobený chybnou aktualizací bezpečnostního softwaru CrowdStrike postihl podle nejnovějších informací od Microsoftu přibližně 8,5 milionu zařízení s operačním systémem Windows. Ačkoli toto číslo představuje méně než jedno procento všech počítačů s Windows, jde o značný počet vzhledem k tomu, že CrowdStrike se zaměřuje především na firmy a velké korporace.
Problematická aktualizace způsobila ve skutečnosti logickou chybu vedoucí k pádu operačního systému. Tento incident postihl zejména zařízení s Windows 7.11 a novějšími verzemi, na kterých byl nainstalován CrowdStrike Falcon sensor. Oprava systému je sice poměrně jednoduchá, ale vyžaduje manuální přístup k počítači, což je v řadě situací nepříjemný problém.
Dopad byl citelný napříč různými odvětvími. Aerolinky, banky, nemocnice a další klíčové služby se potýkaly s dočasným ochromením svých systémů, které se projevovalo tzv. modrou obrazovkou smrti (BSOD).
Selhání při vývoji i nasazování aktualizace
Vratislav Kalenda, CEO vývojářského studia Applifting, k tomu poznamenal: „Myslím si, že zákazníci CrowdStriku se na tuto situaci mohli připravit jedině tím, že budou mít záložní řešení pro kritickou infrastrukturu.“ Zároveň kritizoval načasování aktualizace: „A hlavně, neměli nasazovat před víkendem.“
Microsoft a CrowdStrike nyní intenzivně pracují na řešení následků tohoto incidentu. Společnost Microsoft dokonce požádala o pomoc Amazon Web Services (AWS) a Google Cloud Platform (GCP) při vývoji škálovatelného řešení, které by mělo urychlit nápravu chybné aktualizace CrowdStrike.
Incident zdůraznil důležitost důkladného testování před nasazením kritických aktualizací, jak upozornil Juraj Masár, CEO Better Stack: „Platí pravidlo ‚důvěřuj, ale prověřuj‘ – i aktualizace od velkých a důvěryhodných dodavatelů je třeba nejdříve otestovat na oddělené části systému.“ Zde se to bohužel u většiny institucí nestalo.
Ačkoli byla většina problémů vyřešena již v pátek odpoledne, tento incident bude nepochybně sloužit jako varovný příklad pro celé odvětví kybernetické bezpečnosti a podnítí diskuzi o lepších postupech při zavádění aktualizací kritických systémů.
Zdroj: Microsoft, redakce inSmart.cz