Společnost Google označila plán amerického ministerstva spravedlnosti donutit ji prodat svůj webový prohlížeč za „extrémní“ a v rozporu se zákonem. Firma nyní vyzvala soudce federálního soudu k opatrnosti.
Google čelí v USA nelehké situaci. Americké ministerstvo spravedlnosti totiž dospělo k názoru, že pole působnosti společnosti je tak obrovské, že má firma z Mountain View prakticky monopol na službu internetového vyhledávání. Úřady tak přikázaly Googlu podniknout nezbytná opatření k tomu, aby svou pozici na trhu oslabila. Součástí návrhu ministerstva pak byla i možnost prodat prohlížeč Google Chrome či omezit preference vyhledávače Google v zařízení s operačním systémem Android.
Google se prohlížeče Chrome nechce vzdát. Jde o nepřípustná opatření, tvrdí
V reakci na incident technologický gigant navrhl vlastní nápravná opatření. Společnost uvedla, že navrhovaný prodej prohlížeče Chrome neodpovídá jednání společnosti, které soudce shledal nezákonným. Jeho používání je v souladu s exkluzivními smlouvami s prohlížeči, výrobci chytrých telefonů a telekomunikačními operátory.
„Extrémní nápravná opatření jsou nepřípustná“, uvedl Google ve svém příspěvku na oficiálním blogu společnosti. V textu dále stojí, že opravné prostředky za protisoutěžní jednání „musí být ‚stejného typu nebo třídy‘ jako porušení“.
Ministerstvo spravedlnosti a skupina států minulý měsíc požádaly soudce Amita Mehtu, aby společnosti Google nařídil prodej internetového prohlížeče Chrome spolu s řadou dalších změn v podnikání společnosti s cílem zlepšit hospodářskou soutěž na trhu online vyhledávání. Zástupci firmy z Mountain View v reakci na toto jednání prohlásili, že mají v plánu implikovat nápravy, které umožní konkurenčním prohlížečům, jako je Safari společnosti Apple, získat přístup k mobilním či internetovým platformám. Výrobci zařízení by tak mohli mít k dispozici více předinstalovaných prohlížečů, přičemž Google Chrome by nebyl automaticky zvolen jako výchozí.
Příští rok bude rozhodující
Oznámení nápravných prostředků ze strany Googlu je první oficiální reakcí technologického giganta od chvíle, kdy soudce Mehta na začátku tohoto roku zjistil, že společnost nezákonně monopolizovala trh s online vyhledáváním a reklamou. Ministerstvo spravedlnosti se při dotazech na vyjádření odvolalo na dříve zveřejněné dokumenty. Zástupci Googlu uvedli, že firma se hodlá odvolat, ale může tak učinit až po skončení případu. Soudní řízení je naplánováno na duben příštího roku, konečné rozhodnutí by pak mělo přijít nejpozději koncem léta.