Novinky ze světa AI #35: Předvídání délky života, dekontaminace půdy a miliardové škody

Poslední letošní souhrn zpráv týkajících se umělé inteligence přináší informace o nejnovějších aplikacích AI ve vědě, o pokračujících personálních změnách na předních příčkách technologických gigantů i o dalších potyčkách se zákonem.

Nový AI model dokáže předpovědět, jakého věku se lidé dožijí

Vědci vyvinuli nový nástroj umělé inteligence, který využívá kombinaci informací o rodinné i osobní anamnéze, vzdělání či sociálním statusu, a který je schopen predikovat celou řadu charakterových rysů jednotlivce, a dokonce i očekávanou délku jeho života.

Obrázek: Novinky ze světa AI #35: Předvídání délky života, dekontaminace půdy a miliardové škody

Zajímá vás, kolika let se dožijete? Umělá inteligence může na tuto otázku odpovědět s velkou přesností. Má to ale svá ale… Zdroj: Freepik

Program Life2vec byl vytvořen s využitím transformačních modelů, které tvoří základ velkých jazykových systémů jako ChatGPT, přičemž testovacím vzorkem byli dobrovolníci z řad dánské populace. Nástroj je tak podle vědců – a s jistou mírou nadsázky – schopen předvídat budoucnost, a to s vysokou přesností. Jeho síla by mohla být značná, tým, který za jeho vývojem stojí, však tvrdí, že by Life2vec měl sloužit výhradně k dobrým účelům. Sami pak nedoporučují zkoušet jej aplikovat na skutečných lidech, jelikož jde pouze o predikční model založený na specifickém souboru dat určité populace.

Copilot od Microsoftu je nově dostupný i pro operační systém Android

Uživatelé zařízení s OS Android mají od tohoto týdne k dispozici další aplikace s umělou inteligencí. Copilot vyvíjený společností Microsoft funguje podobně jako stávající ChatGPT z dílny OpenAI. Po spuštění aplikace najdete rozhraní obvyklé funkce a možnosti AI, přičemž ji lze využívat i bez nutnosti registrace. S účtem od Microsoftu vám však Copilot nabídne více příkazů či delší konverzace.

Obrázek: Novinky ze světa AI #35: Předvídání délky života, dekontaminace půdy a miliardové škody

Aplikace Microsoft Copilot je již nyní k dispozici pro uživatele operačních systémů Android. Zdroj: Pixabay

Microsoft již na mobilních zařízeních jednu aplikaci vybavenou umělou inteligencí nabízí, a to Bing. Za uvedeném Copilota pak s největší pravděpodobností stojí marketingová strategie cílící na rozšíření povědomí o tomto termínu napříč uživateli. Novou aplikaci však zatím využijí pouze majitelé telefonů a tabletů s OS Android, a uživatelé s iOS se tak musí spokojit právě se zmíněným Bingem. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by tato exkluzivita měla trvat věčně, a Copilot se tak s velkou pravděpodobností rozšíří i na mobilní zařízení v Apple ekosystému.

Vědci a umělá inteligence spolupracují v rozboru zanesení půdy mikroplasty

Hromadění plastů a jejich rozkladných produktů v přírodě je jedním z největších ekologických problémů moderní doby. Ačkoliv jsou pak mikroplasty nejčastěji zmiňovány ve spojitosti se znečišťováním moří a oceánů, dokáží významně narušit životní prostředí i díky své přítomnosti v půdě. Zde jsou totiž absorbovány rostlinami, čímž se mohou dostat do lidského potravního řetězce a způsobovat nejrůznější zdravotní problémy. Základní mechanismy uvolňování mikroplastů do půdy však nejsou známy, a proto si vědci zkoumající tento jev přizvali na pomoc umělou inteligenci. Využití strojového učení za tímto účelem se v porovnání se stávajícími analytickými metodami ukázalo jako velmi efektivní a nenáročné.

Obrázek: Novinky ze světa AI #35: Předvídání délky života, dekontaminace půdy a miliardové škody

Mikroplasty výrazným způsobem zasahují do ekosystémů naší planety. AI se snaží najít řešení. Zdroj: Unsplash

Mikroplasty tak byly označeny za látky, které výrazným způsobem mění vlastnosti půdy. Model dále dokázat předpovědět to, jaký vliv na půdu má velikost, tvar či koncentrace mikroskopických částic. Studie je v mnoha ohledech považována za průlomovou, a očekává se, že by mohla výrazným způsobem přispět k ochraně životního prostředí.

Muž stojící za designem iPhonů opouští Apple. Bude pracovat na AI projektu pod Samem Altmanem

Společnost Apple s v poslední době potýká s odchodem celé řady designérů. Nyní se loučí se samotným šéfem produktového designu Tangem Tanem, který stojí mimo jiné za návrhem aktuální řady mobilních telefonů iPhone či hodinek Apple Watch. Podle dostupných informací by měl Tan přestoupit do společnosti LoveFrom, kde bude pracovat na novém hardwarovém projektu umělé inteligence, za kterým stojí mimo jiné i Sam Altman z OpenAI. Zařízení by mělo výrazným způsobem rozvinout stávající možnosti AI v oblasti hlubokého učení. OpenAI by pak mělo poskytnout softwarovou podporu nového přístroje, který bude Tan vyvíjet. Celý projekt je zatím ve fázi konceptu, proslýchá se ale, že by mělo jít o zařízení určené do běžných domácností. Nezbývá tedy nic jiného než si počkat na oficiální vyjádření některé z angažovaných společností.

Obrázek: Novinky ze světa AI #35: Předvídání délky života, dekontaminace půdy a miliardové škody

Společnost LoveFrom posílená Tangem Tanem z Applu by měla pracovat na novém AI hardwaru. Zdroj: Pixabay

The New York Times žaluje OpenAI a Microsoft o ušlý zisk

Soudní tahanice vlastníků autorských práv se společnostmi trénujícími vlastní algoritmy umělé inteligence jako by nebraly konce. K četným žalobám se nyní přidává i první americká mediální organizace, deník The New York Times. Ta tvrdí, že se prostřednictvím jejích textů společnosti OpenAI a Microsoft dopustili zneužití autorských práv s cílem vlastního obohacení. Vzhledem k tomu, že The New York Times poskytuje svůj tištěný i online obsah za úplatu, dospěl ušlý zisk k hodnotám ve výši miliard dolarů. Konkrétní částku pak vedení plátku v rámci žaloby nepožaduje, poukazuje ale na masivní rozsah způsobených škod. Společnost OpenAI se k celému incidentu vyjádřila s tvrzením, že respektuje práva tvůrců a vlastníků obsahu, a je ochotná poskytnout plnou součinnost. Zda-li se situaci podaří vyřešit mimosoudně, nebo skončí sporem před justičními orgány.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Obrázek: Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Obrázek: Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Obrázek: Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu