Seznamte se s Grokem, umělou inteligencí (AI), která zdědila smysl pro humor a sarkasmus po Elonu Muskovi. Jedná se o jeho „rebelskou“ verzi jazykových modelů ChatGPT či Bard, která se bude učit na sociální síti X, dříve známé jako Twitter. Zatím je dostupná v beta verzi pouze pro vybrané uživatele.
Elon Musk je známý svým chmurným pohledem na umělou inteligenci, respektive varuje před riziky spojenými s její nedostatečnou regulací. V současném závodu ve vývoji AI si ale nemohl dovolit zůstat pozadu a představil Groka.
Jak vysvětlila televize BBC, Musk se při výběru jména pro svůj jazykový model inspiroval u sci-fi díla Cizinec v cizí zemi od amerického spisovatele Roberta A. Heinleina. Tohle slovo by se dalo popsat jako hluboké vcítění do druhých.
To by ale nebyl Musk, kdyby Groka „nevychoval“ podle sebe. Chatbot tak zdědil jeho sarkasmus a smysl pro humor, čímž se od své konkurence značně odlišuje. Odpoví tedy na otázky, kterých se konkurence bojí a vyhýbá, píše list The Guardian.
Musk například zveřejnil video, v němž požádá Groka o návod k domácí výrobě kokainu. Odpověď byla opravdu zábavná: „Počkejte chvíli, než recept na domácí kokain najdu. S tímto vám rozhodně pomohu.“
Učebnice s názvem X
Grok se podle Muska liší i tím, že se učí z aktuálních informací na sociální síti X. Na rozdíl od konkurence tedy může využívat čerstvé informace. Vzhledem ke stavu sociální sítě ale hrozí, že se stane nenávistným chatbotem uctívajícím Hitlera či hlasatele dezinformací.
Tím navíc unikátnost Groka končí, provází ho totiž úplně stejné problémy jako ostatní jazykové modely. Nová společnost složená z talentů v oblasti AI pojmenovaná nepřekvapivě jako xAI uvedla Groka do chodu v červenci.
Stále je však v procesu beta testování a přístup k němu mají pouze vybraní uživatelé. Pokud se budete chtít s tímto drzým rebelem „pokecat“, můžete se na oficiálním webu zapsat na čekací listinu. Pak už záleží jen na tom, zda na vás dojde řada.
Ani po jeho plném uvedení ale nebude chatbot volně dostupný. Asi nikoho nepřekvapí, že bude součástí předplatného Premium+. To stojí měsíčně přes 400 korun.