Zemětřesení ve světě AI: CEO Sam Altman z OpenAI míří po vyhazovu do Microsoftu

Poprask ohledně odvolání šéfa společnosti OpenAI Sama Altmana jako by neměl konce. Nejnovější informace pak hovoří o tom, že Altman našel své útočiště u Microsoftu, návratu do OpenAI se prý ale nebrání – za určitých podmínek.

Jméno Sam Altman jistě není fanouškům inovativních technologií a umělé inteligence nijak neznámé. Altman stojí mimo jiné za zrodem společnosti OpenAI, která veřejnosti přinesla jeden z nejsilnějších AI nástrojů současnosti – jazykový model GPT. Ačkoliv se přitom řada dalších technologických firem snažila náskok OpenAI dotáhnout, suverenita GPT zůstává dodnes prakticky neochvějná, o čemž svědčí také nedávno oznámené inovace, které tuto AI platformu čekají.

Obrázek: Zemětřesení ve světě AI: CEO Sam Altman z OpenAI míří po vyhazovu do Microsoftu

Sam Altman byl minulý týden v pátek odvolán z pozice generálního ředitele společnosti OpenAI, kterou před osmi lety založil. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

Důvody odchodu zůstávají nejasné

O to více šokující pak bylo oznámení o odvolání Sama Altmana z pozice generálního ředitele OpenAI, které vyústilo z rozhodnutí správní rady společnosti. Informace přišla jako blesk z čistého nebe, jelikož o tomto plánu neměl tušení ani samotný Altman, ani investoři, kteří firmě svěřili mnohdy nemalé jmění. Objevují se informace o tom, že bývalý ředitel OpenAI s radou nekomunikoval s dostatečnou upřímností, což bránilo výkonu jejích povinností, a tím tak v jejích očích ztratil na důvěryhodnosti. Altman se však v poslední době stavěl poměrně skepticky k raketovému tempu vývoje AI a volal po efektivních prostředcích k jeho regulaci, a je tedy možné, že svými názory zkrátka nezapadal do konceptu, který pro společnost správní rada vytyčila. V reakci na odvolání pak firmu opustil i její prezident a spoluzakladatel Greg Brockman, který tímto způsobem podpořil svého přítele. Přestože k těmto událostem došlo již minulý týden v pátek, dodnes v nich zůstává spousta neznámých a nezodpovězených otázek.

Obrázek: Zemětřesení ve světě AI: CEO Sam Altman z OpenAI míří po vyhazovu do Microsoftu

Nad budoucností firmy OpenAI stojící za jedním z nejpokročilejších AI nástroju nyní visí otazník. Zdroj: Unsplash

Altman si stanovil poměrně jasné podmínky

Investoři v čele se společností Microsoft, která OpenAI dlouhodobě podporuje, vyzvali správní radu ke zvážení svého rozhodnutí. Sám Altman se pak prý nechal slyšet, že návrat do OpenAI úplně nevylučuje, v úvahu by však připadal pouze po odstoupení všech členů správní rady a omluvy za jeho odvolání. Odsoudil také chování jednoho z bývalých kolegů Ilji Sutskevera, který ve společnosti pracoval na pozici šéfa vývoje. Sutskever se již za své jednání v rámci rozhodnutí správní rady omluvil, a je tedy možné, že se Altman své omluvy skutečně dočká. Podle některých médií navíc aktuálně probíhají jednání o podmínkách Altmanova návratu do OpenAI, oficiální prohlášení však zatím ani z jedné strany nepřišlo.

OpenAI je mrtev, ať žije Microsoft…?

Situace se pak posunula dál během včerejšího večera, kdy generální ředitel Microsoftu Satya Nadella umístil na platformu X příspěvek, ve kterém přivítal Sama Altmana i s Gregem Brockmanem ve své společnosti a avizoval, že oba budou součástí nově vznikajícího výzkumného týmu zaměřeného na pokročilý vývoj AI. Je tedy zřejmé, že zakladatelé jedné z nejúspěšnějších společností věnujících se rozvoji v oblasti umělé inteligence se na trhu neztratí. Co to ovšem znamená pro samotnou OpenAI? Ta má podle všeho nového dočasného ředitele, kterým je Emmett Shear. Více než 500 zaměstnanců společnosti pak správní radě zaslalo otevřený dopis, ve kterém žádají Altmanovo přijetí, jinak budou svého bývalého ředitele následovat do Microsoftu. Na seznamu nechybí ani Ilja Sutskever.

Je tedy zřejmé, že celá situace ještě bude mít svou dohru. Jednou variantou scénáře je Altmanův návrat do OpenAI, který však bude znamenat velké změny ve vedení společnosti a v tom, kudy se bude v budoucnu ubírat. Pokud se však rozhodne zůstat v Microsoftu, budou otřesy na trhu umělé inteligence možná ještě větší. Nezbývá než doufat, že se již brzy dozvíme víc.

Aktualizace z 22. listopadu 2023 – Altman míří zpět do OpenAI

Není nic staršího než včerejší zprávy. Sam Altman se po turbulentních dnech opět vrací zpět do OpenAI, kde dochází k obměně dozorčí rady. Je však zřejmé, že Altman bude nyní více tlačit na spolupráci Microsoftu a OpenAI. Změny tak možná pocítíme již brzy.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?