Ofenzivní kybernetické kampaně před americkými prezidentskými volbami vrcholí, Microsoft informuje o útocích z Číny, Ruska a Íránu

Státem najaté hackerské skupiny obvykle pochází právě z Číny, Ruska či Írán; nejinak tomu je i v tomto případě.

Čínské, íránské a ruské skupiny se, podle vyjádření Microsoftu, měly pokusit o proniknutí zabezpečením e-mailových účtů lidí blízkých volebním kampaním kandidátů Donlada Trumpa a Joea Bidena.

Majorita těchto útoků byla podle Microsoftu včas zastavena. V několika případech došlo k získání přístupu k e-mailovým schránkám, není však jasné, zda a jaké škody se hackerům podařilo napáchat; Microsoft informace zveřejnil den poté, co agentura Reuters přišla s informací o ruských kybernetických útocích zaměřených na volební štáb Bidena.

Obrázek: Ofenzivní kybernetické kampaně před americkými prezidentskými volbami vrcholí, Microsoft informuje o útocích z Číny, Ruska a Íránu

Kybernetická volební ofenzíva

Není překvapivé, že se o ovlivnění voleb – nebo přinejmenším vyvolání chaosu – pokouší právě Čína, Rusko a Írán. Diplomatické vztahy USA s těmito zeměmi se dlouhodobě nachází na bodu mrazu, byť alespoň navenek se Trump snaží vycházet s Putinem. Naopak vůči Izraeli a Číně zakročil tvrdě prostřednictvím sankcí či cel.

Útoky z ruské strany podle Microsoftu podnikla skupina Fancy Bear, také známá jako APT28 nebo Strontium. Jde o jednu z nejlépe známých a velmi aktivních hackerských organizací z posledních let, která často podporuje ruské zájmy. Fancy Bear nejčastěji využívají spear-phishing, tedy cílenou, důkladně promyšlenou formu sociálního inženýrství, v poslední době ale svoji obvyklou metodu prokládají také primitivní brute-force technickou, která je dosud běžně využívána k získání přístupu k heslům.

Tyto útoky lze ale naštěstí snadno detekovat, přestože se podle Microsoftu snaží hackeři z Fancy Bear aktivně svou aktivitu maskovat.

Obrázek: Ofenzivní kybernetické kampaně před americkými prezidentskými volbami vrcholí, Microsoft informuje o útocích z Číny, Ruska a Íránu

Z Íránu útočila skupina Phosphorous, také známá jako APT35 nebo Charming Kitten. Zatímco ruské aktivity byly zaměřeny především na osoby napojené na Bidena, íránská skupina se měla pokusit o získání přístupu k e-mailovým účtům Trumpových lidí.

Nový standard

O čínských útocích je toho známo nejméně, Microsoft uvedl skupinu Zirconium (APT31), o které již v související situaci informoval během června Google. Od března do září letošního roku se měla skupina dostat až ke 150 různým účtům; většina účtů měla blízko buď k prezidentským kandidátům z obou táborů nebo k jednotlivcům aktivním v mezinárodních komunitách nebo vědeckých institucích.

Je faktem dnešní doby, že každé alespoň trochu významné volby budou na celém světě provázet jak dezinformační kampaně, tak cílené kybernetické útoky. Jde o další, novou formu manipulace, které ještě tak dobře nerozumíme – o to důležitější je ji co nejrychleji pochopit a naučit se s ní pracovat. Digitální svět totiž nabývá na důležitosti každým dnem, jak koronavirová pandemie dozajista prokázala.

Zdroj: Microsoft

Obrázek: Čína má magnet 800 000krát silnější než magnetické pole Země
Čína má magnet 800 000krát silnější než magnetické pole Země
Obrázek: Země se málem ocitla bez magnetického pole: Jak blízko byla totální katastrofě?
Země se málem ocitla bez magnetického pole: Jak blízko byla totální katastrofě?
Obrázek: Návrat k tomu nejlepšímu: vivo X200 Pro má unikátní technologii čtečky otisků prstů
Návrat k tomu nejlepšímu: vivo X200 Pro má unikátní technologii čtečky otisků prstů
Obrázek: Luxus v kosmu. Takto bude vypadat první soukromá vesmírné stanice, která může nahradit ISS
Luxus v kosmu. Takto bude vypadat první soukromá vesmírné stanice, která může nahradit ISS
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít