HarmonyOS: Co víme o novém operačním systému od Huawei?

Nebyl to zrovna blesk z čistého nebe, oznámení nového multiplatformního operačního systému však přesto vyvolalo mírné zemětřesení. Co o dnes dopoledne oznámeném operačním systému skutečně víme – a o čem se spekuluje?

Na mikrojádře založený distribuovaný OS má posloužit všemu od IoT přes televize po počítače; nositelná elektronika, smartphony, laptopy, televize, to vše by v budoucnu mohlo běž na HarmonyOS.

Čínský technologický obr, na jehož byznysu se v posledních měsících (ne)podepsala celní válka Číny s USA, se snaží alespoň z části zbavit závislosti na amerických dodavatelích; i s tím může souviset urychlený vývoj HarmonyOS, známého dříve jako Hongmeng.

Podle tvrzení ředitele skupiny Consumer Business Group Huawei, Richarda Yu, by HarmonyOS měl být rychlejší a bezpečnější než Android. To jistě možné je (a dokonce by to ani nebylo až tak těžké), ale zda to tak ve finále skutečně bude, si budou muset zájemci počkat.

Mnoho platforem, jeden systém

Je ale pravděpodobné, že se HarmonyOS vyvíjí mnohem dále. Zvěsti o informačním systému od čínské firmy ostatně panují už dost dlouho.

Jako open source bude k operačnímu systému přiložen překladač (kompilátor) ARK, který rovněž vyvinulo Huawei. Co je zajímavá a podstatná informace – OS by měl podporovat aplikace pro Android a v základu by měl být open source, podobně jako Android.

Na chytré televize by se operační systém měl dostat možná už letos, na nositelných zařízeních a laptopech bude podle tvrzení firmy v příštím roce. Jak Huawei specificky řeklo na konferenci HDC 2019, do smartphonů se operační systém dostane pouze v tom případě, že nebude moci využívat systém Android.

Ten je sice v zásadě open source, ale bez podpory Googlu je značně osekaný a v praxi nepříliš dobře použitelný. Podporu Googlu nemá Huawei na chystanou sérii smartphonů Mate 30. Pokud ji nedostane, je možné, že HarmonyOS dostane brzký start.

Obrázek: HarmonyOS: Co víme o novém operačním systému od Huawei?

Podobným pokusem jako je HarmonyOS byl systém One Windows, který kdysi tlačil Microsoft; jako obvykle u pokusů transformovat Windows americké legendy, ani tentokrát to nevyšlo a systém nebyl populární.

Nikdy se však na multiplatformní scéně příliš nedařilo ani Googlu. Android TV, Android Auto, Android Things jsou vše zklamání, stejně jako Android pro tablety.

Fuchsia? Ne, spíše Tizen

Je pravda, že HarmonyOS bude založen na mikrojádře, avšak spíše než projektu Fuchsia, který tlačil Googlu, by čínský OS mohl být podobný Tizenu. Samsung ho používá u řady zařízení internetu věcí, nositelných zařízení a u low-endových smartphonů, což je podobná cesta, kterou by se mělo vydat i Huawei.

A Tizen není neúspěšný; je možné, že pokud Samsung vyvine verzi kompatibilní s Androidem, rovněž by se mohl na operační systém Googlu postupně stát nezávislým a Tizen uzpůsobit i svým vlajkovým lodím.

Jednoznačným rozjezdovým stanovištěm pro Huawei bude Čína, kde má firma velmi silné postavení.

A pak? Kdo ví.

Obrázek: HarmonyOS: Co víme o novém operačním systému od Huawei?

Zdroj: REUTERS/Dave Paresh

Do té doby však Huawei musí vyřešit každé rozjezdové potíže, v jeho případě hlavně aplikace; přejímání z Androida je sice dostačující, pokud bude fungovat, ale je nutné, aby firma měla i svůj základ, na který si uživatelé zvyknou. Ekosystém je dnes vše, a na ekosystém Applu nebo Microsoftu Huawei hodně schází.

Zdroj: NextWeb, Thurrott, XDA, Engadget

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?