První helikoptéra na cizí planetě, konkrétně na povrchu Marsu, tam úspěšně přečkala svou první noc.
Nejsledovanější helikoptéra současnosti úspěšně přežila první noc na povrchu chladného Marsu. Noční teploty v kráteru Jezero mohou spadnout až na -90 stupňů celsia, což není pro elektronické komponenty stroje nic příjemného.
Pro helikoptéru vážící necelé 2 kilogramy šlo o těžkou zkoušku, která inženýrům NASA dala naději, že průzkumné mise maličké Ingenuity mohou proběhnout úspěšně – a již brzy, první let se má uskutečnit 12. dubna a agentura ho chce streamovat živě.
12. dubna: Let nad kamenitou pustinou Marsu
Odkaz na livestream do článku později přidáme, prozatím ještě není dostupný.
I v NASA panovaly pochybnosti o tom, zda dokáží solární panely dostatečně nabít akumulátory, které zajišťují zahřívání vozítka. Bez toho a vrstvy izolace by elektronika nevydržela působení chladu.
Let helikoptéry by měly zajišťovat autonomně malé počítače, kterými helikoptéra disponuje. Šest lithium-iontových baterií by také mohlo představovat slabý bod vozítka, ale zatím vše funguje tak, jak má.
Od 12 dubna dál se můžeme těšit na spoustu krásných záběrů z povrchu Marsu. Ty by Ingenuity měla zvládnout bez problému vyfotit a poslat.