Herní průmysl ve válce s hackery. Kradou účty i drahé virtuální předměty

Podle nárůstu kyberútoků na herní společnosti by se mohlo zdát, že jsou vykopané zákopy a hackeři jsou v koordinované válce s herním průmyslem. Jak ale uvádí kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies, odpověď je jako vždy podstatně jednodušší. Herní průmysl roste raketovým tempem, nechává za sebou film i sport, takže útoky na herní studia, vývojáře a distributory jsou logickým krokem pro kyberzločince, kteří se chtějí dostat k penězům.

Počet kyberútoků navíc roste napříč všemi organizacemi bez ohledu na odvětví nebo velikost. Na konci září dosáhl průměrný týdenní počet kyberútoků na jednu organizaci historického maxima.

Roste počet rekreačních hráčů i profesionálních týmů, herní hity se prodávají po milionech a YouTubeři, točící o hrách, stejně jako závodní hráči, jsou celebritami. A kam se přesouvají peníze, tam se přelévá i zájem hackerských skupin.

V posledních týdnech, měsících a letech jsme viděli řadu bezpečnostních incidentů a útoků. Hrozby můžeme rozdělit do několika kategorií. Hráči i herní společnosti by měli znát rizika, aby se proti nim mohli bránit.

Ransomwarové útoky

Hackeři dobře vidí, kolik peněz se v herním průmyslu točí, a že se jedná o lukrativní cíle. Zašifrovat data, ukrást zdrojové kódy a jiné citlivé informace a vydírat herní společnosti není bohužel v posledních letech ojedinělé. Výkupné se přitom pohybuje v milionech dolarů. Oběťmi ransomwarových útoků byly například Capcom, tvůrce populárních her Street Fighter, Mega Man, Resident Evil, Devil May Cry a Monster Hunter, nebo společnost CD PROJEKT RED, která vytvořila hity jako Zaklínač nebo Cyberpunk 2077.

Obrázek: Herní průmysl ve válce s hackery. Kradou účty i drahé virtuální předměty

Úniky dat

Jiný přístup zvolili hackeři, kteří napadli Electronic Arts nebo Rockstar. Ze systémů herního giganta Electronic Arts (EA) bylo ukradeno 780 gigabajtů dat, včetně herního enginu Frostbite, na kterém běží oblíbené hry jako FIFA, Madden, Battlefield a řada dalších. Jak ukázal nedávný případ, na podobné útoky není potřeba ani dobře placená a organizovaná skupina. Například 17letý hacker, který dříve napadl Uber, vydíral autory očekávaného herního megahitu GTA VI. Nejdříve zveřejnil desítky videí a vyhrožoval zveřejněním dalších citlivých materiálů. Sice byl dopaden, ale jeho útok měl vliv na cenu akcií i důvěru hráčů.

DDoS útoky

V posledních měsících sledujeme DDoS útoky ve jménu politických cílů, ale pořádnou komplikací mohou být i pro herní společnosti. Naposledy se o tom přesvědčil Blizzard při představení multiplayer hitu Overwatch 2. Problémy s připojením a výpadky mohou řadu hráčů odradit a mohou se odrazit i na negativním hodnocení. Motiv není zřejmý, ať už se jednalo o snahu pomstít se za změny v herním designu, tedy sofistikovanější alternativu k review bombingu, nebo to mohla být snaha o vydírání, případně konkurenční boj. Jak velký problém mohou být přehlcené servery jsme viděli třeba u Outriders. A pokud se k náporu hráčů přidají i hackeři, může být i rozjezd slibného titulu ohrožen.

Obrázek: Herní průmysl ve válce s hackery. Kradou účty i drahé virtuální předměty

Krádeže účtů a herních předmětů

Na hráče číhá v herním světě řada hrozeb. Phishing, sociální inženýrství i zranitelnosti. Útočníci se snaží vylákat z obětí přihlašovací údaje nebo platební informace a napodobují při tom oficiální zprávy a stránky známých společností a organizací a nabízí nejrůznější odměny a novinky. Některé phishingové podvody jsou ale podstatně sofistikovanější. Útočníkům se například povedlo hacknout přímo podporu významné herní společnosti 2K, takže podvodné e-maily byly rozesílané oficiální cestou. Někdy hráči nemusí útočníkům ani skočit na jejich triky, aby přišly o své virtuální bohatství.

 • Check Point v minulosti odhalil zranitelnosti v populární hře Fortnite, které mohli hackeři zneužít ke krádeži účtů, dat a peněz nebo k odposlechům a špehování.
 • Zranitelnosti byly objevené také v herním klientovi Origin společnosti Electronic Arts. Ohroženo bylo více než 300 milionů hráčů a v případě zneužití by zranitelnosti mohly vést ke krádeži hráčských účtů a identit.
 • Čtyři nebezpečné zranitelnosti měla také síťová knihovna Steam, populární online platforma od Valve, která nabízí hry jako Counter Strike: Global Offensive, Dota 2 nebo PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS. Steam využívají miliony hráčů a na platformě jsou tisíce her od velkých i nezávislých vývojářů. Pokud by zranitelnosti nebyly opravené, mohli by útočníci zneužít chyby k pádu herních klientů, převzetí kontroly nad protihráčovým počítačem nebo všemi počítači připojenými k herním serverům třetích stran.
 • Své o riziku ztráty účtu a herních předmětů ví i čeští hráči. Například Martin „zur1s“ Sláma na turnaji CS:GO přišel v živém přenosu o herní účet. Nejen že nemohl pokračovat v turnaji, ale ještě mu byly ukradeny herní předměty za 300 tisíc korun.

Krádeže platebních údajů

Herní komunita je zvyklá používat moderní technologie a má zkušenosti s mikrotransakcemi a online platbami, což je pro útočníky velmi lákavý cíl. Hackeři jsou chytří a když se dostanou k finančním informacím, často převádí malé částky po dlouhou dobu, aby se minimalizovalo riziko odhalení. Hráči by tak měli být dobře zabezpečení, aby je nenachytal žádný malware sledující stisknuté klávesy nebo bankovní trojan.

Žádosti o přátelství

Na žádosti o přátelství na Facebooku od nejrůznějších falešných účtů jsme si zvykli, ale v herním světě, speciálně u dětí, to nemusí vyvolat stejné podezření. Společný zájem o videohry totiž zvyšuje důvěru a snižuje obezřetnost. Falešní herní přátelé mohou zkoušet různé triky, včetně žádostí o dárečky ve hrách koupené za reálné peníze a podobně nebo přesměrování přátel na podvodné hry.

Těžba kryptoměn

Herní počítače jsou i vděčným terčem různých malwarů těžících kryptoměny, takže by hráči měli být velmi obezřetní, aby nepřišli o významnou část výkonu, kterou někdo jiný využije pro svoje obohacení.

Obrázek: Herní průmysl ve válce s hackery. Kradou účty i drahé virtuální předměty

Chytrá herní příslušenství

Moderní klávesnice, kamery a další herní příslušenství by mohlo být v případě úspěšného útoků zneužito k odposlouchávání hráčů, špehování kamerou a podobně. Je nutné si uvědomit, že z herního světa to do toho reálného může být jen na vzdálenost pár kliknutí.

Nebezpečí může číhat i ve hrách

Například v letošním megahitu Elden Ring bylo v multiplayer verzi možné najít část zbroje „Deathbed Smalls“. Jednalo se o spodní prádlo, kterým hráči mohli ukázat, že si věří a jsou tak zkušení, že nepotřebují brnění. Problém byl, že Deathbed Smalls v Elden Ring vůbec neměly být a byly součástí sady, která byla ze hry před vydáním vyškrtnuta. Některým hráčům se ale povedlo toto vybavení do hry vrátit a když jiný hráč ve hře Deathbed Smalls zahodil a jiný našel, hrozilo mu zabanování, protože předmět spustil ochranu proti podvodům. Následně sice byla vydána záplata a aktualizace, ale i když v tomto případě hráči mohli přijít „jen“ o svůj progres a desítky odehraných hodin, je to ukázka, že by v budoucnu mohly hrozby a vydírání směrovat i tímto směrem.

Kyberútoky na hráče a herní společnosti jsou bohužel stále běžnější. Když se blíží vydání nové hry a hledáte další informace nebo když potřebujete pomoc a sháníte návody, tipy a rady v diskuzích, mějte na paměti, že kyberzločinci zneužijí jakoukoli příležitost. Herní vývojáři a vydavatelé musí okamžitě nasadit špičková preventivní bezpečnostní řešení, jinak se vystavují obrovskému riziku. Nedávné útoky jsou víc než dostatečným varováním,“ říká Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Jak se mohou chránit hráči?

 • Pozor na phishing. Phishingové kampaně zneužívají značky známých her i společností a snaží se uživatele nalákat na podvodné přihlašovací stránky. Nikdy neklikejte na žádné podezřelé odkazy a stránky herních společností navštěvujte vždy napřímo.
 • Zcela zásadní je používat dvoufaktorové ověřování (2FA), které minimalizuje hrozbu případného útoku. Při přihlášení k účtu z nového zařízení bude vyžadován bezpečnostní kód, tedy pojistka, která hráčům může ušetřit hodně problémů a finančních ztrát.
 • Současně je nutné pravidelně aktualizovat operační systém, aplikace a firmware herních zařízení a příslušenství, a eliminovat tak všechny známé bezpečnostní slabiny.
 • Hráči mobilních her by nikdy neměli stahovat aplikace z neoficiálních zdrojů a obchodů. Ale i do těch oficiálních občas pronikne nějaká malwarová aplikace, proto je nutné používat bezpečnostní řešení, které dokáže proaktivně vyhledat a zastavit hrozby, ještě než mohou způsobit nějaké škody. Například Check Point Harmony Mobile chrání podniková mobilní zařízení před kyberútoky a poskytuje ochranu v reálném čase i před těmi nejpokročilejšími hrozbami. ZoneAlarm Mobile Security chrání soukromá mobilní zařízení před ransomwarem, krádežemi dat a přihlašovacích údajů a nebezpečnými Wi-Fi sítěmi.

Obrázek: Herní průmysl ve válce s hackery. Kradou účty i drahé virtuální předměty

Jak se mohou chránit herní společnosti:

 1. Zaměřte se na prevenci, nikoli jenom na detekci hrozeb.
 2. O víkendech a svátcích buďte obzvláště ostražití. Mnoho ransomwarových útoků probíhá o víkendech nebo svátcích, kdy je větší pravděpodobnost, že organizace na hrozbu zareagují pomaleji.
 3. Zabezpečte vše, protože kyberzločinci zneužijí jakékoli slabé místo.
 4. Pravidelně instalujte aktualizace a záplaty. WannaCry v květnu 2017 zasáhl tvrdě organizace po celém světě a během tří dnů infikoval přes 200 000 počítačů. Přitom už měsíc před útokem byla k dispozici záplata pro zneužívanou zranitelnost EternalBlue. Aktualizace a záplaty instalujte okamžitě a automaticky.
 5. Omezte přístup jen na nutné informace a segmentujte. Chcete-li minimalizovat dopad případného úspěšného útoku, pak je důležité zajistit, aby uživatelé měli přístup pouze k informacím a zdrojům, které nutně potřebují pro svou práci. Segmentace sítě minimalizuje riziko, že se ransomware bude nekontrolovatelně šířit napříč celou organizací. Řešit následky ransomwarového útoku na jednom systému může být složité, ale napravovat škody po útoku na celou síť je podstatně náročnější.
 6. Vzdělávání je nezbytnou součástí ochrany. Mnoho kyberútoků začíná cíleným e-mailem, který neobsahuje malware, ale pomocí sociálního inženýrství se snaží nalákat uživatele, aby klikl na nebezpečný odkaz. Vzdělávání uživatelů je proto jednou z nejdůležitějších součástí ochrany.
 7. Zálohování a archivace dat je základ. Cílem ransomwaru je donutit oběť zaplatit výkupné, aby získala zpět přístup k zašifrovaným datům. To je však účinné pouze v případě, že cíl skutečně přístup ke svým datům ztratí. Pokud se něco pokazí, vaše data by mělo být možné snadno a rychle obnovit. Je proto nutné důsledně zálohovat, včetně automatického zálohování i na zařízeních zaměstnanců a nespoléhat se, že si sami vzpomenou na zapnutí zálohy.
 8. Implementujte pokročilé preventivní bezpečnostní technologie.

Zdroj: TZ Check Point

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?