Astronomové objevili novou prazvláštní planetu, která by mohla trochu rozšířit naše poznání o vesmíru.
Tým 15 vědců z Harvardovy univerzity a Smithonian’s Center for Astrophysics odhalili plynného obra vzdáleného 575 let. Patří do skupiny horkých Jupiterů, tudíž planet s větší hmotností než Jupiter, které obíhají blízko své hvězdy. WASP-62b oběhne slunce za méně než 4,5 dne.
Oproti standardní definici horkých Jupiterů se WASP-62b liší, neb dosahuje jen asi poloviny hmotnosti našeho Jupiteru. To neodpovídá běžné definici, ač tak exoplanetu vědci sami označují ve studii zveřejněné v prestižním peer-reviewed magazínu The Astrophysical Journal Letters.
Zvláštní je hlavně tím, že nemá žádná oblaka. To je u exoplanet neobvyklé a astronomové se domnívají, že nejde o běžný úkaz – bez oblačna je zřejmě jen 7 % všech exoplanet.
WASP-62b byl prvně spatřen už v roce 2012, ale kde studiu jeho atmosféry se odborníci dostali až nyní. Studie vedená doktorandkou Munazza Alam využila spektroskopické pozorování z Hubbleova vesmírného dalekohledu. Objevila tak vysokou přítomnost sodíku, což je prvek, který by nešlo vidět, pokud by se v atmosféře planety nacházely mraky. To je podle Alama klíčovým důkazem k nepřítomnosti oblačnosti v atmosféře horkého Jupiteru.
Celý tým astronomů nyní doufá, že nadcházející Vesmírný dalekohled Jamese Webba jim poskytne dodatečné rozlišení a přesnost, která je ke studiu exoplanety potřeba a pomůže jim najít i hůře pozorovatelné prvky jako je křemík. Věří, že tím lépe porozumí tomu, jak planety vznikají a jak se liší od běžných planet s mraky v atmosféře.
Zdroj: Astrophysical Journal via Republicworld