HP není první společností, která představilo průmyslovou 3D tiskárnu kovu – pokud jsou však zprávy firmy reálné, tak svou rychlostí a kapacitou většinu konkurence překoná. 3D tisk však není jen o špičkové technologie a usnadnění podnikání. Nese i svá skrytá nebezpečí.
O 3D tisku zbraní jsme psali nedávno, a víme, že přestože situace prozatím nedospěla to bodu, kdy by bylo výhodné a praktické je na tiskárně vyrábět, nebude to tak stále. Vše napovídá tomu, že při pokračující rychlosti vývoje budeme do několika let svědky zbraní vyráběných z velké části pomocí 3D tiskáren kovu.
Prozatím to neumožňují vysoké náklady. Ale jako u všech technologií, ty postupně klesnou. Je otázkou, zda budou levnější než standardní výroba zbraní – to asi ne, určitě ne v blízké budoucnosti. Ale umožní tisk zbraní i těm, kteří si je nemohou opatřit legální cestou, což představuje největší problém. Černý trh se zbraněmi existuje samozřejmě už nyní, ale ve většině zemí světa není až tak jednoduché si pistoli nebo nedej bože samopal či pušku opatřit.
S 3D tiskem se to může změnit. V současnosti slouží 3D tisk především k prototypování výrobků, nikoli k samotné výrobě. I to má za svůj cíl HP změnit.
https://www.youtube.com/watch?v=Igq8gQuXfR4
Je ale dobré nepodlehnout panice – média, která apokalypticky větší budoucnost plnou 3D tištěných zbraní, se jen snaží přiživit na obavách a strachu. Potrvá mnoho let, než se dostaneme do stavu, kdy bude tisk kovových zbraní praktický a vůbec možný. Do té doby je čas vymyslet, jak se proti této hrozící situaci bránit.
Průmyslový 3D tisk kovu slibuje revoluci, ale je stále v plenkách a nákladný
Ale zpět k nové tiskárně, kterou dnes v Praze představila společnost 3Dees, která je partnerem HP. Jedná se o HP Metal Jet a ve světě si tiskárna odbyla premiéru už 10. září. Jako možnosti užití industriální 3D tiskárny kovu firma skloňuje hlavně automobilový průmysl a zdravotnictví; což jsou nepochybně perspektivní trhy.
Obzvláště automobilový trh má skutečně potenciál využít prozatím poměrně drahý tisk na 3D tiskárně. Na fotografiích HP ukazuje třeba vytištěnou kovovou řadící páku, což je zajímavý a vzhledově příjemný nápad.
Co se týče technologické stránky, HP hodně zmiňuje hlavně recyklovatelnost materiálů a snížení nákladů na výrobu, což je obojí nepochybně důležité. Jinak jsou informace o samotném fungování tiskárny dosti kusé, nejvíce informací je dostupných v infografice HP a přesto toho není mnoho. Whitepaper firmy, kde by měly být podrobné technické informace sepsány, je v současnosti nedostupný.
Tiskárna je každopádně zajímavým evolučním krokem v tiskařských technologiích. Od samotného vzniku tiskáren je 3D tisk zřejmě největší revolucí na tomto poli a doufejme, že o mnoha dalších nových tiskárnách ještě uslyšíme. Vzhledem k počtu startupů a firem, které se technologii věnují, o tom prakticky není pochyb; HP dokonce mluví o čtvrté generaci průmyslové revoluce.
Mimochodem, není bez zajímavosti, že mezi potvrzenými zákazníky, kteří 3D tiskárnu HP využijí, patří i sousední Volkswagen, pod nějž spadá také česká Škoda Auto.
Kromě Metal Jetu ještě 3Dees přiblížili HP Jet Fusion 3D, tiskárny určené pro sériovou výrobu plastových dílů, která je dle tvrzení firmy jedinou svého druhu na světě. Má být prvním krokem v proměně 3D tisku z prototypizace k sériové výrobě. Výrobky z plastu lze využít třeba jako páčku u motorky a v případě galvanizace je i na první pohled těžko rozlišitelná od kovové části – a potenciálně levnější.
Niže si můžete prohlédnout plastové madlo záchranářské lopaty z 3D tiskárny:
Kromě brzdy pro motorku firma pomocí Jet Fusion vytiskla například madla pro lopaty horských záchranářů (kvůli působivému snížení hmotnosti). Dalším příkladem mohou být části k motorovému surfu. Škála výrobních možností je tak poměrně široká. Je zajímavé, že díly působí na dotyk poněkud křehce a citlivě, ale reálně jsou mnohem odolnější.
Obrázky: HP