Videoherní studia si hrají na politickou neutralitu. Přetvářka, která nevydrží

Člověk je tvor politický, a ač umění může do jisté míry zůstávat apolitické, musí takové být už ve svém principu. Videohry ale něco takového nedokážou, a obzvláště ne Blizzard.

U hráčů už to způsobuje spíše pobavené úsměvy, když vývojáři jako Ubisoft tvrdí, že jejich hry jsou apolitické. Nejsou. Názory svých vývojářů vyjadřují už ve svém samotném návrhu; design odtažený od subjektivity a biasu je nerealistický sen.

Je to iluze. Videohry byly, jsou a vždy budou vyjadřovat i určitý politický sentiment, byť ne všechny – taková Stardew Valley třeba skutečně žádné politické ambice nevyjadřuje. V řadě videoher jsou však politická sdělení tak integrovaná, že už je ani nevnímáme. Třeba Wolfenstein, jedna z nejstarších her, která se před pár lety dostala rebootu, má politické sdělení jednoduché: Náckové jsou špatní, odboj dobrý.

Pravda, tady nelze nic moc namítat (už jen z historických důvodů) a o nějaké kontroverzi nemůže být v tomto případě řeč.

Obrázek: Videoherní studia si hrají na politickou neutralitu. Přetvářka, která nevydrží

Hearthstone…

Politika do sportu nepatří. Opravdu?

Jenže u her, kterou hrají skuteční lidé, účastní se turnajů, vyjadřují na Twitteru, své hry streamují a podobně, se politickým řečem nelze vyhnout. Ignorovat to a hrát si na to, že politika tu nemá místo, je stejně nerozumné, jako když se o něco podobného pokouší sporty. Vždyť i olympijskými hrami je politika přímo prošpikována. A třeba americká NBA se po mnoha dohadech zastala manažera jednoho z týmů, který vyjádřil Hongkongu podporu.

Je v pořádku mírnit vyjádření sportovců, a to i těch virtuálních. Propagace extrémních názorů je špatně, stejně tak je nutné zajistit to, aby se z e-sportu nestala platforma pro politický boj.

Jenže, jak se ukazuje na příkladu Blizzardu, někdy firmy zachází zbytečně daleko. Když hongkongský hráč kompetitivní karetní sběratelské hry Hearthstone Ng „Blitzchung“ Wai Chung vyjádřil podporu současným protestům v Hongkongu, dostal zákaz na rok.

Obrázek: Videoherní studia si hrají na politickou neutralitu. Přetvářka, která nevydrží

World of Warcraft…

Pravda, jeho vyjádření bylo podáno velmi aktivně, až příliš. Trest ve formě menší finanční pokuty nebo krátkého distancu by byl ospravedlnitelný, i proto, že zákaz podobné politické aktivity má Blizzard skutečně uveden ve svých podmínkách.

Tvrdý trest za podporu svobody a demokracie

Jenže trest jednoho roku, a ještě odebrání finančních prostředků, které vyhrál na nedávném turnaji, to je příliš i na Blizzard – který má v Číně očividné a výrazné finanční zájmy. Blizzard tak svým „apolitickým“ krokem dokázal jediné: Naštval uživatele z celého světa, kteří začali mít pocit, že je naopak politikou až příliš svázán. Tou čínskou, tedy tou, která je pro rodné USA i další země nepříliš pozitivní.

Dnes Blizzard vydal prohlášení, ve kterém distanc od účasti v turnajích zkracuje na půl roku a vrací mu vyhrané finanční prostředky, s populistickým tvrzením, že vztah s Čínou nemá v rozhodnutí firmy žádný vliv.

Obrázek: Videoherní studia si hrají na politickou neutralitu. Přetvářka, která nevydrží

Starcraft…

To je ale pozdě. Důvěra uživatelů už je vůči gigantovi nahlodána. Firma tvrdí, že pokud by někdo stejným způsobem vyjádřil opačný názor než Blitzchung, rovněž by mu byl dán zákaz. To je sice dost dobře možné, ale Blizzard si neuvědomuje, že korporátní strategie takhle tvrdého trestání je sama o sobě politickým vyjádřením.

Proč? Jde o kontext. Hongkong čelí obrovskému nátlaku Číny, místní společnost je radikalizovaná a brání svá práva všemi možnými prostředky. A co dělá enormně populární svět technologií a videoher? Apple zakazuje aplikace na svém iOS obchodě, Blizzard dá ban hráči za vyjádření podpory protestujícím. Ne, tohle není ta cesta, kterou se technologické firmy chtějí ubírat, opravdu ne.

Podobně tvrdý trest by bezpochyby profesionálnímu hráči dala Čína, možná ještě tvrdší. Blizzard možná skutečně učinil z vlastního uvážení, nicméně velmi hloupě: V takto výbušné době je potřeba dávat pozor na to, co může jinak standardní krok vyvolat za reakci.

Revoluce naší doby

Silně medializovaná kauza alespoň způsobila, že Blizzard rozumně snížil trest. Dva moderátoři, kteří s Blitzchungem rozhovor dělali, však také dostali distanc na půl roku, s tím, že nezvládli téma udržet pouze na tématu turnaje. Zbytečný trest? Rozhodně, a ze strany americké firmy opravdu nepochopitelný.

Obrázek: Videoherní studia si hrají na politickou neutralitu. Přetvářka, která nevydrží

Overwatch…

V budoucnu se hodlá firma dál držet svých pravidel. Nu, teď už bude muset, a velmi striktně – jinak je uživatelé rozsápou.

Zajímavá jsou vyjádření dalších firem k situaci. Zatímco Riot Games, vývojáři populární MOBA League of Legends, mají obdobná pravidla, velmi kontrastní je vyjádření Epic Games, kteří mají svůj kontroverzní Epic Store a vyvíjí enormně oblíbený battle royale Fortnite. Ti nehodlají za politická prohlášení nijak hráče trestat, pokud se bude diskuze držet v mezích demokracie a lidských práv.

„Osvoboďte Hongkong. Revoluce naší éry!“ Prohlásil v poturnajovém rozhovoru Blitzchung.

Jak zní pravidlo Blizzardu? Co vlastně nesmí hráči dělat? Dejme to sem přímo v angličtině. “… brings them into public disrepute, offends a portion or group of the public, or otherwise damages Blizzard’s image.”

V překladu: Nemohou udělat nic, co by mohlo kohokoliv urazit. Nemožné? Určitě. Vágní? Jednoznačně. A zároveň dobrá ochrana kroků Blizzardu, ať už jsou jakékoliv. Porušení pravidel totiž může být prakticky cokoliv, co vyvolá pozornost, protože jakákoliv pozornost k sobě automaticky váže i kritiku.

Obrázek: Videoherní studia si hrají na politickou neutralitu. Přetvářka, která nevydrží

Diablo…

Politickou neutralitu kultura nezná

Blizzard čelí stávkám zaměstnanců, někteří hráči společnost bojkotují a američtí zákonodárci dokonce akt odsoudili jako neetický a v protikladu k americkým hodnotám – a jakožto podporu autoritářského systému, který potlačuje svobodu slova.

Americká firma se zřejmě hodlá své „apolitičnosti“ držet do budoucna i dál. Bude zajímavé sledovat, jak moc si svou vratkou pozici ještě zhorší. Zvolil totiž tu nejhorší možnou cestu: Tichou podporu čínského režimu.

Ne, možná to tak není – ale rozhodně to tak působí, a to je firmu do budoucna obrovský problém. Ať už nesmyslná prohlášení Ubisoftu o tom, že jejich hry v sobě žádná politická sdělení nenesou (nesou), nebo tvrzení, že Blizzard trestá rovným metrem všechny, videoherní firmy budou muset svůj mediální obraz změnit. Nejde už o menšinovou zábavu, kde si jde dovolit cokoliv a dotkne se to jen pár hráčů, co na světě jdou. Teď jde o globální mašinérii entertainmentu, stejné, jako jsou filmy nebo knihy.

Obrázek: Videoherní studia si hrají na politickou neutralitu. Přetvářka, která nevydrží

A Heroes of the Storm. Repertoár Blizzardu je skromný, ale populární. A hodně kompetitivní v rámci e-sportů.

A ty moc dobře vědí, že politice se vyhnout nelze, jde ji jen korigovat, vysvětlovat, připustit, že ne vždy se může zalíbit všem a že někdy vyvolá zášť těch, kteří představují obrovskou finanční dojnou krávu. Mnoho filmů a knih je v Číně zakázáno, podobně na Blízkém východě.

Her také, ale multiplayeroví obři se musí připravit na to, že se situace dočasně zhorší, než se zase zlepší.

Every Voice Matters, tvrdí Blizzard – každý hlas něco znamená. Zatím se ale zdá, že nejrovnější mezi rovnými je ten čínský.

Zdroj: Blizzard

Komentář

Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?