Po velmi náročném minulém roce přichází pro Huawei výrazná úleva. Evropa byla, co se týče telekomunikací, vždy významným odbytištěm společnosti.
Znatelná část síťové infrastruktury ve velké části EU, 3G i 4G, vybudovalo právě Huawei. I přes blokaci ze strany USA a různá varování od odborníků se nakonec Evropská komise rozhodla povolit přístup rizikových společností k budování 5G sítě v jednotlivých členských zemích EU.
V dokumentu Evropské komise není Huawei přímo zmiňováno, nicméně lze odvodit, že právě jeho se soubor opatření týká nejvíce.
Huawei ano, ale ne jako hlavní hráč
Konkrétní rozhodnutí jsou na jednotlivých členských státech EU, musí se ovšem řídit doporučenými bezpečnostními opatřeními. Huawei tak má naději se na budování infrastruktury podílet, ovšem podle přísnějších pravidel a při důkladem sledování a ověření činností firmy na evropské půdě.
Pravděpodobně se tak Huawei nedostane k možnosti dodávat klíčové části infrastruktury; zajímavý je také bod, který zmiňuje nutnost diverzifikace dodavatelského řetězce. Členské státy by tak měly využít služeb vícero různých společností při budování infrastruktury.
Pravidla jsou – v praxi, spíše než v teorii – podobná těm, které si stanovila Velká Británie, jejíž pravidla se postupem času začnou od EU, vlivem brexitu, odlišovat. V Británii nesmí tržní podíl Huawei na budování 5G sítě překonat 35 %, nesmí dodávat klíčové součástí infrastruktury a má zakázaný přístup na bezpečnostně citlivá místa v zemi.
USA ještě před pár dny varovaly Spojené království, aby své rozhodnutí zvrátilo a přístup k 5G síti zakázalo čínské firmě úplně. Je pravděpodobné, že kritiku vůči EU vznese administrativa Donalda Trumpa i v případě souboru opatření Evropské komise. Spojené státy varovaly Evropu před Huawei už dříve.
Kromě USA má Huawei zákaz přístupu k 5G infrastruktuře také v Austrálii.
Zdroj: EC