Podle očekávání pokračuje Huawei ve svých snahách vypořádat se s omezeními, která na firmu uvalily Spojené státy. Nově vyvíjí vlastní operační systém.
Tedy – ono jej Huawei pravděpodobně nevyvíjí teprve nyní, pracovat na něm firma má už roky. Nyní si však v Peru zaregistrovala obchodní známku Hongmeng pro 9 zemí světa a Ark OS pro Evropu. Je tak vidět, že s Evropou čínská firma počítá jako s podstatným trhem, kam by případě mohla dodávat mobily s vlastním OS.
Více o Huawei a celní válce mezi USA a Čínou:
- Čína připravuje seznam nespolehlivých společností
- Zvládneme vyrábět iPhony i mimo Čínu, hlásí Foxconn a zachraňuje Apple
- Čínská armáda vyvíjí vlastní počítačový OS, Windows nechce
- Evropa na rozcestí: Přichází IT „studená válka“?
- Bude Huawei opravdu bez Androidu?

Šanghaj, jedno z center technologického rozvoje Číny.
Operační systém z Číny – utrpí bezpečnost?
Huawei naznačilo, že by se systém mohl objevit na zařízeních už v letošním podzimu, ale to je pravděpodobné pouze pokud by měla firma skutečně trvale zakázán přístup k Androidu a Play Storu.
Vývoj vlastního operačního systému je jeden z mála kroků, které může společnost podniknout – bez Androidu se jinak moc obejít nedá a jiné OS také nepřipadají v úvahu, neboť naprostá většina je rovněž spjatá s USA.
Prozatím však panují obavy z bezpečnosti systému: Software nepatří mezi nejsilnější stránky firmy.
V nedávném dopise pro americké FCC dalo Huawei jasně najevo, že je z uvalených omezení z důvodů „ohrožení národní bezpečnosti“ zklamáno a že si tím vláda ochranu telekomunikační sítě USA nezajistí. Donucení operátorů vyměnit stávající infrastruktury bude prý pro bezpečnost výraznější ohrožení.

Ve stávajících mobilech by měl Android i Play Store zůstat; budoucnost je ale pro Huawei velmi nejistá.
Čínská firma je však vzpurná. Podle New York Times žaluje Huawei amerického operátora Verizon za údajné porušení 238 patentů společnosti v hodnotě až 1 miliardy dolarů. Úspěch žaloby zdaleka není jasný, ale ukazuje, že se Huawei nehodlá jen tak vzdát.