Smartphony Huawei bez Androidu? Obchodní válka USA s Čínou pokračuje nečekanou ránou

Obchodní válka světových velmocí pokračuje. Huawei již delší dobu čelí problémům s administrativou Donalda Trumpa, která společnosti de dacto udělila ban na americký trh. Jak se ale zdá, to nejhorší může pro čínskou společnost teprve přijít. Americké Ministerstvo obchodu zařadilo Huawei na černou listinu a prakticky zakázalo firmám v USA s Číňany nadále spolupracovat.

Podle zjištění agentury Reuters ukončila společnost Google spolupráci s Huawei na poli hardwaru i softwaru, což bude mít zásadní vliv na podnikání čínské společnosti na trzích mimo Čínu. Huawei má podle informací přijít o přístup k aktualizacím operačního systému Android nad rámec Open Source (AOSP) verze systému a také přístup ke službám společnosti Google.

Obrázek: Smartphony Huawei bez Androidu? Obchodní válka USA s Čínou pokračuje nečekanou ránou

Google za omezení nemůže, rozhodly úřady USA

V praxi by to znamenalo, že na trh by nová zařízení dorazila sice s operačním systémem Android, ale bez Google služeb. Chyběl by tedy nejen největší obchod s aplikacemi Google Play, ale i např. aplikace YouTube či Gmail. Společnost Huawei nyní řeší, bez jakých aplikací a služeb by se musela obejít.

Huawei a Android v bodech:

1. Nejedná se o spor mezi společnostmi Google a Huawei. Zdrojem problémů jsou obchodní spory mezi USA a Čínou.
2. Huawei může nadále open source část operačního systému Android používat. Google má však zakázáno s ním spolupracovat na komerční části systému a tím pádem je pravděpodobné, že Huawei přijde o část aplikací a služeb.
3. Již prodané smartphony uživatelů by měly nadále fungovat bez omezení.
4. Zatím není jasný přesný a finální rozsah omezení a je proto předčasné vytvářet nepodložené domněnky. Důležitá budou vyjádření společností Google a Huawei, na která stále čekáme.

Po úspěšném uvedení modelů P30 a P30 Pro na trh se jedná o nepříjemnou zprávu, která se, pokud vše dopadne podle předpovědí, projeví negativně na dalším růstu značky na trzích ve většině zemí světa. Huawei dlouhodobě čelí kritice kvůli financování ze strany čínské vlády a agresivním tržním praktikám. Světové vlády už nyní aktivně bojují proti tomu, aby 5G sítě budoval právě čínský výrobce.

Obrázek: Smartphony Huawei bez Androidu? Obchodní válka USA s Čínou pokračuje nečekanou ránou

Na čínský trh by nemělo mít omezení zásadní vliv. Především pro Evropu by to však byla zásadní rána. Huawei a jeho značka Honor zde patří mezi největší hráče a dlouhodobě zaznamenávají rychlý růst podílu na trhu. Např. v ČR je Huawei již dvojkou na trhu hned po jihokorejském Samsungu.

Celá situace nahrává konkurenčním výrobcům, především pak právě americkému Applu. USA si dobře uvědomují, že Huawei je pro v posledních letech nepříliš inovativní Apple výraznou konkurencí.

Špatné zprávy i příležitost pro vzestup nového operačního systému

Ačkoliv mnozí uživatelé na sociálních sítích věští konec Huawei na globálním trhu, situace by nemusela být tak kritická. Huawei delší dobu pracuje na vlastním operačním systému a mimo to je na trhu několik dostupných open source řešení typu Firefox OS. Problémem je fakt, že právě Android má největší uživatelskou i vývojářskou základnu a nahradit jej včetně ekosystému aplikací a služeb nebude jednoduché.

Obrázek: Smartphony Huawei bez Androidu? Obchodní válka USA s Čínou pokračuje nečekanou ránou

I to ale nemusí trvat věčně. Bývaly doby, kdy byl Symbian jedničkou, Nokia vládla mobilnímu trhu a Windows na mobilních telefonech vypadaly jako dobrý nápad. Google zoufale potřebuje výraznější konkurenci nejen na poli vyhledávačů a právě odliv stovek milionů zařízení z celého světa by mohl být dobrý start pro novou platformu.

Smartphony Huawei bez aktualizací operačního systému?

Uživatelé smartphonů Huawei by podle posledních informací neměli přijít o aktualizace aplikací a marketu Google Play. Dobrou zprávou také je, že Huawei již delší dobu poskytuje svůj vlastní obchod s aplikacemi. Aktualizace systému a záplaty poskytované Googlem však internetový gigant čínské společnosti poskytovat nemůže. Situaci pro vás nadále sledujeme.

Zdroj: Vlastní, Reuters

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Saša

Firefox OS ve verzi pro telefony je už nějaký čas mrtví. Aktivně ho udržuje při životě pouze Panasonic pro své SmartTV.

To omezení může zasáhnout i současné telefony. Čistě teoreticky by jim Google neměl umožnit aktualizace svých aplikací a zaříznout přístup do cloudu.

Obrázek: Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Obrázek: Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Obrázek: Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Obrázek: Sluchátka jako zdravotní zařízení? Apple AirPods mohou měřit teplotu a nahradí naslouchátko
Sluchátka jako zdravotní zařízení? Apple AirPods mohou měřit teplotu a nahradí naslouchátko
Obrázek: Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Obrázek: Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Obrázek: Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Obrázek: YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček