USA se pokouší vystrnadit společnost, u níž se dlouhodobě spekuluje nad napojením na čínskou vládu, nejen z vlastního území. Důvody jsou jasné, pro zemi může představovat bezpečnostní hrozbu. Po Austrálii, Kanadě a Jižní Koreji varuje před Huawei také některé evropské země.
Cílem USA je vyřadit Huawei z výstavby sítě 5G z obav před čínskou špionáží. Nebude to ovšem mít jednoduché, v evropském prostředí s firmou dlouhodobě vyjednává Deutsche Telekom, jeden z největších světových telekomunikačních operátorů (u nás T-Mobile).
Nyní se Spojené státy rozhodly oslovit Japonsko, ale také Německo a Itálii. Pokud se tyto země rozhodnou s Huawei nespolupracovat, mohly by dostat případně i finanční injekci od USA.
Primárně představuje problém v současnosti plánovaná síť 5G: její infrastruktura je klíčová pro politické a strategické zájmy západní mocnosti, neboť komunikace na amerických základnách v Evropě probíhá skrze standardní komerční sítě oproti specificky zabezpečeným, odděleným sítím v USA.
Proxy válka skrze technologie
V současnosti však Huawei v Německu, Itálii a dalších zemích telekomunikační sítě provozuje, a to 4G.
Pravdou je, že odborníci na kybernetickou bezpečnost před Huawei varují; stejně tak firmu za potenciální nebezpečí považuje i česká BIS; obdobně bývá zmiňována další čínská společnost ZTE.
Evropa představuje virtuální bojiště mezi USA a Čínou: střetávají se zde technologie dvou světů a politické zájmy se stále více přelévají do světa obchodu; vzhledem k celní válce mezi oběma mocnostmi navíc důležitost celého regionu EMEA do budoucna ještě stoupne.
Není jasné, zda Itálie či Německo doporučení USA uposlechnou, pravděpodobné to však není. Agresivní cenová politika, dostačující kvalita a schopnost přizpůsobit se operátorům umožnilo Huawei velmi rychle pronikat do evropských trhů, mimo jiné i u nás v České republice.
Faktem také je, že vybavení Huawei už se v Evropě využívá u 4G sítí, takže zůstat u firmy se bezpochyby jeví jako logický krok pro většinu operátorů. Deutsche Telekom je vůči společnosti rovněž nakloněn příznivě, a jeho slovo je nadmíru důležité.
Zdroj: WSJ, Venturebeat