Novinky ze světa AI #15: Umělá inteligence spojuje síly s GTA V, stává se tématem příštího Světového dne míru

S dalším týdnem přichází také další várka novinek ohledně pokroků v oblasti AI. Ta se činí například v populární videohře, posiluje své funkce v rámci ChatGPT či vytváří vlastní cover verze písní s použitím hlasů českých influencerů.

USA chystá veřejnou soutěž pro umělou inteligenci. Cílem je odhalit chyby v zabezpečení státu

Americká Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) v rámci iniciativy podporované vládou USA vyhlásila dvou letou soutěž s názvem AI Cyber Challenge. Jejím cílem bude přimět nejrůznější týmy a organizace najít a opravit zranitelná místa ve vládním softwaru, to vše za pomoci umělé inteligence. Kromě gigantů jako Google či Microsoft se této výzvy zúčastní i startupy Anthropic a OpenAI, které jsou na AI trhu klíčovými hráči. Na toho, komu se podaří odhalit nejvíce chyb, pak čeká odměny až 18,5 milionu dolarů (přes 400 milionů korun). Milion dolarů pak čeká na sedm menších firem, které se do soutěže rozhodnou zapojit.

Obrázek: Novinky ze světa AI #15: Umělá inteligence spojuje síly s GTA V, stává se tématem příštího Světového dne míru

Vláda Spojených států amerických chce AI použít k posílení vlastního bezpečnostního softwaru. Zdroj: Freepik

Podle zástupců DARPA je cílem ochrana nespecifikovaného softwaru, který je však údajně vysoce kritickým a náchylným ke kybernetickým útokům. Právě AI by se pak mohla ukázat jako účinný nástroj ve zvýšení jeho obranyschopnosti i celkové stability.

Novou modifikaci do GTA V pohání více než 30 AI modelů

Nejpopulárnější videohra 21. století, Grand Theft Auto V (GTA V), se dočká nové fanouškovské modifikace. Příběhový modul s názvem Sentient Streets nabídne podle tvůrců nový zážitek ze hry. Nechybí zde plnohodnotné mise, náročné výzvy či nové možnosti interakce s prostředím. Jednotlivé postavy přitom pohání AI Character Engine, který je výsledkem kombinace více než třiceti AI modelů. Díky tomu jsou v Sentient Streets možné kombinovat nové dialogové možnosti, které v původním GTA V zcela chyběly. Vaše rozhodnutí pak bude mít dopad na další průběh hry. Autoři modifikace se snaží ukázat, jaké možnosti oba enginy – tedy původní herní i ten pohánějící umělou inteligenci – svou vzájemnou kombinací dokáží hráčům nabídnout.

Obrázek: Novinky ze světa AI #15: Umělá inteligence spojuje síly s GTA V, stává se tématem příštího Světového dne míru

Umělá inteligence řídí jednu z nejnovějších modifikací do hry GTA V. Zdroj: Unsplash

Tématem letošního Světového dne míru bude umělá inteligence. K diskuzi o AI vyzval už i papež

Vatikán v úterý oznámil, že novoroční výroční poselství míru papeže Františka pro rok 2024 se zaměří na problematiku AI. Prohlášení z 8. srpna odkazuje na naléhavou potřebu zodpovědného vývoje i využívání umělé inteligence, přičemž papež věří, že by se etická reflexe měla rozšířit i na oblasti vzdělávání či práv. Podle Františka se nabízí otevřený dialog ohledně významu AI technologií a jejich dopadů na lidskou společnost. Prohlášení ke Světovému dni míru by tak mohlo být pomyslným vyvrcholením akcí církve v rámci řešení otázek ohledně umělé inteligence, ke kterým se Vatikán otevřeně vyjadřuje již od roku 2016. Svátek každoročně připadá na 1. ledna, bývá však pravidlem, že znění papežova prohlášení je zveřejňováno již v průběhu prosince.

ChatGPT získal další velkou aktualizaci. Jaké nové funkce nyní umí?

Nejúspěšnější AI chatbot se den ode dne zlepšuje. Jeho tvůrci ze společnosti OpenAI pak nástroj průběžně zásobují novými aktualizacemi, které zlepšují jeho funkce, výkon i uživatelské rozhraní. Před několika dny se pak update zaměřil právě na poslední zmiňovaný parametr. ChatGPT by tak nyní měl být mnohem více uživatelsky přívětivý. S tím souvisí například nová funkce návrhů doplňujících otázek, která lidem pomohou lépe upřesnit původní dotaz. Hlavním cílem je pak zrychlit reakci chatbota na vstupní zadání.

Obrázek: Novinky ze světa AI #15: Umělá inteligence spojuje síly s GTA V, stává se tématem příštího Světového dne míru

Nejnovější aktualizace nástroje ChatGPT posouvá hranice chatbota blíže vstříc lepšímu uživatelskému rozhraní. Zdroj: Unsplash

Dále pak přibudou klávesové zkratky či prodloužení doby přihlášení. OpenAI také hodlá bojovat proti množícím se nepřesnostem v odpovědích jejich jazykového modelu, na které si uživatelé v posledních měsících více a více stěžují.

Českou internetovou scénu zaplavují AI verze písní v podání slavných youtuberů a streamerů

Umělá inteligence si postupně dobývá svou pozici i na sociálních sítích. O tom svědčí mimo jiné fakt, že se v posledních dnech a týdnech ze všech stran rojí nejrůznější cover verze slavných písní, kde je originální hlas interpreta nahrazen AI verzí populárních tvůrců internetového obsahu z našich luhů a hájů. Zdrojová data jejich hlasů pak umělá inteligence získává zpravidla z veřejně dostupných videí, přičemž je následně přetvoří do textu písniček. Na platformě Youtube tak dnes lze najít celé kanály, které do písní místo Karla Gotta či Michala Tučného dosazují influencery jako Czechcloud, FattyPillow či Agraelus. Za posledních několik dní pak vznikly celé stovky videí s tímto obsahem. To mimo jiné poukazuje na skutečnost, že lidská tvořivost v kombinaci s umělou inteligencí skutečně boří hranice naší představivosti.

Samotní streameři a youtubeři zatím případné zneužití autorských práv na svůj hlas příliš neřeší, nicméně je možné, že s nárůstem popularity těchto videí se brzy uchýlí k právním krokům.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?