Humane AI Pin byl produktem, který se poslední měsíce velmi intenzivně diskutoval mezi nadšenci do technologií. Sliboval revoluci v oblasti umělé inteligence a zážitku uživatele. Měl to být přístroj, který při běžných denních aktivitách usnadní přístup k informacím z internetu, umožní diktovat příkazy a získávat okamžité odpovědi bez nutnosti používat mobil. Měl promítat displej pomocí laseru přímo na ruku uživatele a využívat prémiové modely AI. Jaká je nakonec realita?
Realita se bohužel zásadně liší od očekávání. Při hands-on testu se ukázalo mnoho nedostatků a problémů, kvůli kterým se z nadějného produktu stal spíše propadák. Jedním z hlavních problémů je vysoká cena – 700 dolarů (cca 16 500 Kč) za zařízení a dalších 24 dolarů měsíčně za datový tarif.
Co všichni recenzenti chválí je kvalitní zpracování pouzdra z hliníku, které jsme mohli osobně spatřit letos na MWC v Barceloně, i myšlenku jako takovou.
Humane AI Pin slibuje mnohé
Humane AI Pin je malý přenosný počítač ve formě brožové spony s integrovanou umělou inteligencí, která má na nahradit smartphone a v mnohém být vaším osobním asistentem. Je vybaven kamerou, mikrofonem a dokáže interagovat se světem kolem vás, ale pokud nechcete používat hlasové ovládání, můžete využít i dotykovou plochu a vestavěný projektor s novým stylem ovládání gesty.
Zařízení promítá zelenou obrazovku přímo na vaši dlaň pomocí miniaturního laserového projektoru. Abyste mohli s promítaným uživatelským rozhraním pracovat, musíte se naučit několik pohybových gest. Otáčením dlaně můžete např. scrollovat. Výběr se provádí sevřením dlaně a posouváním do hloubky menu vysunutím dlaně dopředu. Zpět se vrátíte zaťatou pěstí.
I když se tato nová forma ovládání může zpočátku jevit jako atraktivní, nabízí hlasové ovládání stále přirozenější a rychlejší způsob interakce. Stačí se dotknout spony a můžete jí klást otázky, diktovat zprávy, ovládat přehrávání hudby a podobně. Kamera umožňuje snímat okolí a umělá inteligence ho dokáže analyzovat a pojmenovávat předměty, které před ni postavíte.
Laser promítaný na ruku je zajímavý, ale nepraktický
Zásadní nevýhodou je však značná prodleva při zpracování požadavků umělou inteligencí v cloudu (zařízení má vlastí SIM) a částečná nepřesnost odpovědí. AI někdy nebyla schopna správně identifikovat předměty nebo jejich počet. Navíc zařízení není schopno bezproblémově pracovat s populárními aplikacemi jako WhatsApp nebo připojení ke cloudu.
Zobrazovací laser je sice zajímavým konceptem, ale má nízké rozlišení, působí uměle a ruku je nutné držet v nepřirozené pozici. „Tahle věc je špatná téměř úplně ve všem co dělá,“ zmínil ve své recenzi uznávaný YouTuber Marques Brownlee.
Humane AI Pin je tak zajímavým pokusem, ale v současném stavu spíše experimentem než použitelným produktem. Připomíná, že co se může jevit jako revoluční koncept, nemusí být v praxi dobře využitelnou technologií. Další vývoj bude muset mj. vyřešit problémy s přesností rozpoznávání gest a hlasu, propojením s jinými zařízeními a reálnou použitelností.