Novinky ze světa AI #81: Umělá inteligence na malířském plátně, v Instagramu či v Malování

V uplynulém týdnu jsme měli možnost sledovat, jak humanoidní robot s mozkem AI vytvořil fascinující umělecké dílo. Zároveň k nám míří řada inovací z dílny OpenAI či Googlu, a umělá inteligence si našla cestu i do jednoho z nejstarších kreslících programů ve Windows.

Robot poháněný umělou inteligencí vytvořil portrét Alana Turinga. Prodal se za více než milion dolarů

Humanoidní robotická umělkyně Ai-Da, která je považována za prvního ultra-realistického robotického umělce na světě, prodala svůj portrét Alana Turinga za 1,3 milionu dolarů (více než 31 milionů korun). Dílo s poetickým názvem A. I. God bylo prodáno v rámci aukce digitálního umění u Sotheby’s v New Yorku. Ai-Da, pojmenovaná po matematičce Adě Lovelace, první programátorce historie, využila k analýze fotografií Turinga a plánování výtvarného procesu umělou inteligenci. Robot dokázal snímky pečlivě zanalyzovat a následně vytvořit skici a nakonec i samotný portrét, který postupně přenesl na plátno. Celý proces malby trval přibližně osm hodin, přičemž Ai-Da vyžadovala lidskou asistenci pouze při finálních úpravách a nanášení textury na plátno.

Samotná Ai-Da není jen umělcem, ale je také konceptuálním uměleckým dílem, které má vyvolat otázky o roli umělé inteligence a povaze kreativity. Projekt má za cíl poukázat na téma autonomie a rostoucích schopností AI, které se zdají být prakticky neomezené.

Škatulata v OpenAI pokračují, do firmy se vrací jeden ze spoluzakladatelů

Po tříměsíční přestávce se do společnosti OpenAI vrací Greg Brockman, který stál v roce 2015 u jejího zrodu. Brockman by měl zaujmout novou pracovní pozici zaměřenou na zdolání náročných technologických výzev. Jeho návrat přichází v klíčovém okamžiku, kdy OpenAI čelí odchodu několika vrcholových manažerů, včetně bývalé technické ředitelky Miry Murati a několika dalších pracovníků, kteří zamířili k jiným projektům a start-upům.

Obrázek: Novinky ze světa AI #81: Umělá inteligence na malířském plátně, v Instagramu či v Malování

Do OpenAI míří staronová posila. Greg Brockman bude mít na starost současné technologické výzvy týkající se umělé inteligence. Foto: Unsplash

Brockman sdílí s šéfem OpenAI Samem Altmanem dlouhodobou vizi budoucnosti zaměřenou na vývoj AI technologií majících globální společenský přínos. Jelikož pak bude mít ve firmě na starost právě technické inovace, bude jeho role ve směřování firmy naprosto klíčová. Detaily o jeho pozici zatím zveřejněný nebyly, lze však očekávat, že svými znalostmi a zkušenostmi konečně stabilizuje postavení OpenAI na technologickém trhu.

Konec telefonním podvodům! Ochrání nás AI zabezpečení od Googlu

Google tento týden představil hned dva nové bezpečnostní nástroje s umělou inteligencí pro zařízení se systémem Android. Jejich cílem má být ochrana uživatele před podvodnými telefonními hovory a škodlivými aplikacemi, a to prostřednictvím sledování pochybných aktivit v reálném čase. Prvním z nich je nástroj Scam Detection in Phone by Google, který sleduje vzorce konverzace a určuje, zda příchozí hovor může být podvodný. Druhým jsou upozornění Google Play Protect v reálném čase, která sledují aktivitu aplikace na pozadí po její instalaci a odhalují případné škodlivé procesy.

Obrázek: Novinky ze světa AI #81: Umělá inteligence na malířském plátně, v Instagramu či v Malování

Nové bezpečnostní nástroje z dílny Googlu by nás v budoucnu mohly ochránit od podvodných telefonátů. Foto: Freepik

Obě tyto funkce jsou zaváděny do modelů Google Pixel 6 a novějších. Funkce detekce podvodů v telefonu bude zpočátku dostupná pouze v USA pro ty, kteří se přihlásili do programu Google Beta, a bude rozumět pouze hovorům v angličtině. Google Play Protect bude k dispozici i mimo USA. Velkou výhodou obou systémů je pak práce v reálném čase, kterou jim umožňují právě nástroje umělé inteligence.

Na Instagramu si nejspíš brzy budete moci vygenerovat vlastní profilovou fotku

Platforma Instagram podle všeho pracuje na nové funkci umělé inteligence, která uživatelům umožní vytvářet profilové fotografie. Vyplývá to z analýzy interních systémů aplikace, v níž se některým uživatelům podařilo najít tlačítko „Vytvořit profilový obrázek prostřednictvím AI“.

O této funkci zatím příliš známo není, podobné nástroje by se ale nejspíš měly již brzy objevit nejen na Instagramu, ale i na Facebooku či WhatsAppu. Nabízí se pak otázka, na jakém jazykovém modelu bude generování fungovat. V úvahu připadá některý z nástroju Meta Llama. Generátor profilových obrázků tak doplní funkce Meta AI, konverzačního chatbota, který je v aplikaci již k dispozici. Meta již navíc testuje i další technologickou vychytávku, a sice rozpoznávání obličeje na bázi umělé inteligence, které má sloužit k detekci podvodných reklam. Uživatelské rozhraní populárních sociálních sítí tak prochází po všech stránkách velkou modernizací, a AI v ní hraje nemalou roli.

OpenAI má problémy s vývojem nového modelu, který má být nejvýkonnějším na trhu

OpenAI údajně pracuje na nové generaci svého stěžejního modelu velkého jazyka (LLM) zvaného Orion. Nejnovější zprávy ale naznačují, že se firma potýká s problémy během vylepšování jeho schopností. Model prý sice překonává starší modely, pokud jde o jazykové úlohy, ale v některých úlohách, jako je například kódování, je nedostačující. OpenAI se navíc údajně také potýká s problémem shromáždit dostatek tréninkových dat, aby mohla Orion řádně trénovat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #81: Umělá inteligence na malířském plátně, v Instagramu či v Malování

OpenAI slibuje, že nástupce GPT s názvem Orion dorazí na trh ještě letos. Model má však problémy s učením. Foto: Freepik

Z předběžných informací vyplývá, že celkový kvalitativní skok mezi GPT-4 a Orion je menší než skok mezi GPT-3 a GPT-4. Podobný trend však zaznamenávají i konkurenční modely, což jen reflektuje skutečnost, že se umělá inteligence nejspíš blíží hranicím současných technologických možností. Vývojáři se tak začínají věnovat spíše rozšíření pole působnosti umělé inteligence, než zvyšování jejího výkonu ve stávajících disciplínách.

Umělá inteligence je už i v legendárním Malování či Poznámkovém bloku

Několika funkcí umělé inteligence se dočká i oblíbený program Malování ve Windows 11. Tento kreslící nástroj se v operačním systému pravidelně vrací již od roku 1985, za svou historii se však dočkal pouze několika změn. Oznámení o příchodu AI do Malování tak představuje výrazný milník ve vývoji tohoto programu.

Největší pozornost si zaslouží funkce Generativní výplň. Podobně jako v Adobe Photoshopu dokáže tento nástroj přidat do obrázku vytvořeného v aplikaci nebo do ní načteného objekty vytvořené umělou inteligencí. V případě, že vygenerovaný objekt není podle uživatelových představ, lze jednoduše klepnout na tlačítko Zkusit znovu a vygenerovat nový objekt, případně prompt změnit. Microsoft pak do Malování přidal ještě funkci Generativní gumy, která funguje obdobně, předměty však namísto přidávání odstraňuje. Upgradu se navíc dočkal i Poznámkový blok, který uživatelům usnadní práci s textem. Nové funkce by měly být postupně k dispozici všem uživatelům operačního systému Windows 11.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Peklo: Ukrajina představila svůj nový raketový dron s děsivým názvem i schopnostmi
Peklo: Ukrajina představila svůj nový raketový dron s děsivým názvem i schopnostmi
Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?