Hvězd na nebi rapidně ubývá. Co je hlavní příčinou?

Nedávno publikovaná studie odhalila, že viditelnost hvězd na noční obloze se za posledních 11 let drasticky zhoršila. Viníkem je především narůstající světelný smog.

Studie publikovaná vědci z německého institutu GFZ potvrdila dřívější výzkumy na poli pozorování noční oblohy. Data ukazují, že v důsledku neustále se zvyšujícího světelného znečištění dochází k výraznému zhoršení viditelnosti některých hvězd. Těch tak na obloze každým rokem výrazně ubývá. Jak světelný smog ovlivňuje přírodu a jak lze proti jeho nárůstu bojovat?

Obrázek: Hvězd na nebi rapidně ubývá. Co je hlavní příčinou?

Pozorovatelných hvězd nad lidskými sídly drasticky ubývá v důsledku narůstajícího světelného znečištění. Zdroj: Unsplash

Světelné znečištění postihuje hvězdy, zvířata i lidi

Světelný smog je obecně definován jako suma světelného záření, které vzniká v důsledku lidské činnosti a negativním způsobem ovlivňuje možnost pozorovatelnosti noční oblohy. Navzdory tomu se však čím dál více přesvědčujeme o tom, že světelné znečištění tuto definici v mnohých aspektech přesahuje, a ovlivňuje tak celou řadu procesů okolo nás. Jasnější noci tak například dokáží rozhodit pravidelný režim netopýrů, stěhovavých ptáků či hmyzu. V dlouhodobém měřítku pak noční světlo ohrožuje i naše vlastní zdraví, přičemž jeho hrozba spočívá také v ekonomické stránce věci.

Navzdory širokému poli působnosti je kvantifikace světelného toku nejsnazší právě při vyhodnocování pozorovatelnosti hvězd nad našimi hlavami. Právě toho se před zhruba 14 lety chytili odborníci z NASA a v rámci svého dlouhodobého projektu s názvem Globe at Night se rozhodli informovat veřejnost o možných dopadech narůstajícího světelného smogu na život na naší planetě.

Poukazování na problematiku světelného znečištění není fenomén poslední doby. O tomto riziku informovali vědci již v roce 1973, tedy před téměř 50 lety. O to smutnější je fakt, že se tomuto trendu za uplynulé dekády nedaří efektivně bránit.

Nejnovější výzkum potvrzuje, že noci se meziročně rozjasní o téměř 10 procent

Němečtí vědci z Postupimské univerzity se rozhodli využít data z projektu Globe at Night a zmapovali tak podrobně vývoj světelného smogu v letech 2011 až 2022 na základě vstupních informací od více než 50 000 respondentů. Výsledky byly poměrně šokující. Na základě snižujícího se počtu pozorovatelných hvězd a poklesu viditelnosti těch stávajících se za uplynulých 11 let noční obloha rozjasnila v průměru o 9,6 % za rok. Znamená to tedy, že současné snahy o globální snížení světelného smogu nejsou účinné, nebo zkrátka nestíhají tempo jeho nárůstu.

Obrázek: Hvězd na nebi rapidně ubývá. Co je hlavní příčinou?

Stane se v budoucnu pozorování hvězd běžným okem výsadou odlehlých oblastí? Zdroj: Pixabay

Jak lze přispět ke snížení světelného smogu?

Podobně jako v řadě jiných globálních problémů ekologického či ekonomického rázu je vhodným řešením začít u jednotlivce. Pokud si tedy pokládáte výše uvedenou otázku, existuje několik základních návyků, které můžete ve svém životě zavést k redukci světelného znečištění. Můžete tak například omezit využití dekorativních světel, použít ve svých domácnostech bodové osvětlení, které nerozptyluje svit i do svého okolí, či vyměnit stávající světla za LED alternativy. Obecně pak zvažte, jakým způsobem hospodaříte se světlem a s energií potřebnou na jeho provoz. V konečném měřítku tak nejen ulevíte zátěži přírody, ale i vaše peněženka vám bude vděčná.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním