Americký gigant plánuje investovat 20 miliard dolarů (kolem 430 miliard Kč) do nové megatovárny v americkém státě Ohio. Podle Intelu půjde o největší továrnu na výrobu křemíkových čipů na světě.
Společnost Intel prozradila společnosti Time své plány na výstavbu rozsáhlého závodu na výrobu polovodičů v Ohiu, který by se podle generálního ředitele Pata Gelsingera měl stát největším místem pro výrobu čipů na světě. Společnost vyčlení 20 miliard dolarů na výstavbu závodu na pozemku o rozloze přes 400 hektarů v New Albany, který se nachází na okraji města Columbus ve státě Ohio. Původní plány společnosti Intel počítají s tím, že na pozemku postaví dva závody na výrobu polovodič, které by zaměstnaly 3 000 lidí. Výstavba na pozemku má být zahájena v letošním roce a společnost Intel očekává, že továrny budou v provozu do roku 2025.
Intel je pro USA důležitý, výroba se musí přesunout z Číny zpět
Zpráva agentury Bloomberg již koncem roku 2021 tvrdila, že Bílý dům odrazuje Intel od rozšiřování výroby čipů v Číně. Administrativa prosazuje, aby společnosti vyráběly čipy v USA a řešily tak přetrvávající globální nedostatek. Společnosti na oplátku lobbovaly u prezidenta za financování výzkumu a výroby polovodičů. Je však nezbytné zmínit, že vzhledem k tomu, že výstavba nových závodů trvá roky, nebudou podobné projekty schopny v dohledné době pomoci vyřešit aktuální výpadky v dodavatelském řetězci.
Společnost Intel uvedla, že pro tento závod zvažovala 38 různých lokalit v USA, ale nakonec si vybrala Ohio, protože zde má k dispozici vhodnou lokalitu. Společnost nechce stavět v místech, kde by mohla vystěhovat obyvatele, protože právě to nakonec zhatilo plány společnosti Amazon na výstavbu druhého sídla v New Yorku. Až budou továrny dokončeny, bude je Intel využívat k výrobě vlastních čipů i čipů pro klienty v rámci služby Intel Foundry Services. Společnost oznámila své slévárenské služby, když v březnu 2021 odhalila, že staví dvě továrny v Arizoně, které budou Intel stát rovněž 20 miliard dolarů.
Unavený gigant ve válce sám se sebou. Dokáže Intel znovu dobýt svět? Nebude to mít lehké, Apple nasadil laťku vysoko. Technologické vize pro rok 2022 – nedostatek čipů bude pokračovat.
Silicon Heartland: Intel v nejbližších 10 letech proinvestuje až 100 miliard USD
Podle Gelsingera má výrobce čipů možnost rozšířit areál v Ohiu na více než 800 hektarů a v budoucnu na něm postavit až osm továren. Intel tak podle analytiků proinvestuje až 100 miliard dolarů, přes 2 biliony Kč. „Pomohli jsme založit Silicon Valley,“ zmínil generální ředitel Pat Gelsinger. „Nyní se chystáme vytvořit Silicon Heartland.“