Konec překračování povolené rychlosti: Od roku 2024 musí mít auta chytrý omezovač

Překračujete povolenou rychlost na silnicích? Už brzy to budete mít těžší. Nové nařízení EU se bude vztahovat na všechny nové vozy vstupující na evropský trh.

Každé nové auto prodávané v Evropské unii bude brzy obsahovat technologii proti překročení rychlosti známou jako inteligentní asistent rychlosti (ISA). Nařízení EU (součást širšího nařízení o obecné bezpečnosti vozidel) vstoupilo v platnost na začátku července 2022 a stanoví, že všechny nové modely a typy automobilů uváděné na evropský trh musí obsahovat systém ISA. Toto nařízení se nevztahuje na vozy, které jsou dnes v showroomech. Do července 2024 již ale musí mít každý nový automobil prodávaný v EU zabudovaný systém proti překročení rychlosti.

Zavedení systému ISA je obrovským krokem vpřed pro bezpečnost silničního provozu a má potenciál výrazně snížit počet zranění a úmrtí v silničním provozu. Výrobci automobilů mají nyní příležitost maximálně využít potenciál, který systém ISA představuje pro vytvoření bezpečnějších silnic pro všechny,“ uvedla Evropská komise v tiskové zprávě.

Obrázek: Konec překračování povolené rychlosti: Od roku 2024 musí mít auta chytrý omezovač

Systém ISA má 4 úrovně. Řidiče může upozornit, nebo vozidlo přímo zpomalit. Foto: Freepik

Co je to ISA?

ISA je označení pro celou řadu systémů, které mohou zjišťovat rychlostní limity na silnicích prostřednictvím kamer umístěných vpředu, údajů GPS nebo obojího. V závislosti na konkrétním systému ISA a na tom, jak jej řidič nakonfiguruje, může tato technologie poskytovat zpětnou vazbu s připomínkami o omezení rychlosti, automaticky upravovat tempomat tak, aby odpovídal rychlosti na silnici, nebo dokonce snižovat výkon motoru, aby zpomalil rychle jedoucí vozidla.

Systém ISA musí spolupracovat s řidičem a neomezovat jeho možnost jednat v kterémkoli okamžiku jízdy. Řidič má vždy kontrolu nad řízením a může systém ISA snadno ovládat.

Předpis o systému ISA stanoví čtyři možnosti zpětné vazby systémů pro řidiče, z nichž si výrobci automobilů budou moci vybrat:

  1. Kaskádové akustické varování.
  2. Kaskádové vibrační varování.
  3. Haptická zpětná vazba prostřednictvím plynového pedálu.
  4. Funkce omezení rychlosti.

První dvě možnosti zpětné vazby nezasahují přímo, ale poskytují pouze varování (nejprve optické a v případě, že řidič nereaguje, zpožděné akustické/vibrační varování), které musí trvat co nejkratší dobu, aby se předešlo případnému obtěžování řidiče.

Další možná zpětná vazba spočívá v chytrém pedálu, který jemně zatlačí nohu řidiče zpět, aby řidič zpozorněl a pomohl zpomalit. Řidič může tuto zpětnou vazbu ignorovat a systém obejít mírným silnějším sešlápnutím pedálu akcelerace. I v případě funkce regulace rychlosti, kdy se rychlost vozu automaticky jemně sníží, může řidič systém plynule obejít trochu hlubším sešlápnutím pedálu akcelerátoru.

Obrázek: Konec překračování povolené rychlosti: Od roku 2024 musí mít auta chytrý omezovač

Porušování předpisů se stane složitější. Foto: Pixabay

Cílem je snížení počtu dopravních nehod

Mnoho řidičů v Evropě již používá vozidla vybavená systémem ISA a velké automobilky, jako jsou Honda, Ford, Jeep a Mercedes-Benz, již prodávají na evropském trhu určité modely s těmito systémy. Podle prognózy projektu PROSPER financovaného EU by takový scénář, kdy by se systém ISA stal povinným, mohl vést ke snížení počtu smrtelných nehod o 26 až 50 procent.

Technologie ISA stále není dokonalá. Systémy občas reagují pomalu a mohou mít problémy s nepřesnými daty. To by se mělo v brzké době zlepšit.

6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Snížení počtu nehod. OK. Ale pak si zase budou stěžovat že je příliš mnohou aut apod. Ten, kdo se díky svojí hlouposti nezabije v autě, tak se pak zabije někde jinde může pak způsobit ještě větší škodu. Je to sice drastické ale i to je přirozený výběr. Tohle přehnané ochranitelství… Číst více »

Arnost

Vice lidi se rocne utopi v bazenech a jeste vice je umrti v praci a proti tomi nukdo nic nedela.

Marek

Přijde mi, že to co vymýšlí EU je čímdál hloupější a čím dál víc to zasahuje do života obyvatel.Ať si boháči a politici vymýšlí omezení sami pro sebe a klidně je i dodržují ale obyčejné lidi ať nechají na pokoji. Omezování, zakazování? Není Vám to povědomé? Která národ měl nejvíce… Číst více »

Marek

Celá EU je čímdál hloupější a nemá daleko k tomu se postupně stát Evropským absurdistánem. Je mi jedno, co si domluvili nějací zazobanci/boháči a politici na různých fórech apod. které v podstatě slouží jen jako záminka pro chlastačku. Je mi to fuk. Chci žít tak jak chci já a dělat… Číst více »

Arnost

To je tim, ze aktiviste bez dalsich dovednosti se dostavaji vo vedoucich funkcich jak v CR tak i v EU. viz napriklad schizofreni vztah k Rusku, nemuzeme prece spolu zaroven valcit a obchdovat….. a bez obchodu se vracime zpet. Grendeal se da resit pouze snizovanim populace a ackoliv jsem si… Číst více »

Arnost

Socialismus jak vysitej. zachvilku vyjde narizeni o hranatych vejcich, nebot to usetri prostor pri skladovani a doprave. Co sanitky, hasici a policie. To takhle na rovince clovek zacne predjizdet kamion a vyrazi proti nemu auto. Zkusi pridat, zareaguje ISA a predjizdeni se zabrani …. jen nevim kam se ten clovek… Číst více »

Obrázek: Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Obrázek: Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Obrázek: Potřebujete nové ochranné sklo na mobil? Automat GREENMNKY ho perfektně nalepí za 100 sekund
Potřebujete nové ochranné sklo na mobil? Automat GREENMNKY ho perfektně nalepí za 100 sekund
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu