Digitální mapa výskytu koronaviru vytvořená americkou John Hopkins University má v téměř reálném čase mapovat nové výskyty nejnovějšího rizikového koronaviru a mapovat úmrtí i rekonvalescence.
Ještě, než na mapku odkážeme a sdělíme o ní více detailů, zdůrazněme, že zatím v ČR zatím žádné velké nebezpečí nehrozí a že mimo Čínu došlo jen k minimu úmrtí. Situace se sice postupně mění a virus se šíří do dalších zemí světa, není však důvod propadat panice.
Mapa koronaviru v Česku i ve světě
Nebezpečnější je tak pro občany ČR momentálně běžná chřipka, se kterou se setkáváme každý rok. Žádný z jedinců testovaných při podezření na přenos viru neměl během února pozitivní nález. Nepodléhat panice a zbytečnému strachu je důležité.
Aktualizace 1. března: Na začátku března Ministerstvo zdravotnictví předběžně potvrdilo trojici českých občanů nakažených koronavirem. Zatím se čeká na potvrzení testů ze vzorků odeslaných do zahraničí. Jedná se ve všech případech o lidi, kteří byli v rizikových oblastech, nebo s nimi přišli do styku. Až po případném potvrzení odborníci případy přidají do online mapy.
Nákazy koronavirem v reálném čase
Pozor také na dezinformace, které v této oblasti panují. Obzvláště na sociálních sítích se šíří zvěsti o tom, že je nemoc nebezpečnější, že se po světě vyskytuje častěji nebo že virus dokonce vyvinuli američtí vědci v laboratoři a „vyslali“ ho na Čínu. Vše jsou jen nepravdivé informace šířené za účelem vyvolání chaosu a strachu. Důvěřujte ve věrohodná média, vlastní zdravý rozum a vědomí, že podobným lokálním epidemiím už lidstvo úspěšně čelilo.
I v USA, kde se 2019–nCoV již vyskytuje, je riziko považováno za malé. Při dodržení všech doporučených opatření takové i zůstane. Přesto nelze koronavirus (coronavirus 2019–nCoV) podcenit; už nyní zabil více lidí než SARS. Jednotlivé státy světa však aktivně pracují na omezení šíření viru a (doufejme) dodržují patřičná pravidla izolace a hygieny.
Teď už ale k mapě šíření koronaviru. Ta přehledně ukazuje, v jakých zemích a regionech se virus objevil, kolik je nakažených, kolik zemřelo a kolik se naopak zcela zotavilo. Čerpá přitom z ověřených zdrojů typu Světové zdravotnické organizace (WHO).
Na mapu samozřejmě nelze spoléhat pro jakékoliv komerční nebo nedej bože zdravotní účely – stále jde jen o souhrn veřejných zdrojů, byť pravidelně aktualizovaný – ale jde o zajímavý nástroj pro ty, co chtějí z rozličných důvodů dále okrajově sledovat další vývoj koronaviru.
Zdroj: Digitální mapa koronaviru