Soukromí na internetu je stále důležitější, informací si začínáme vážit

Pryč jsou doby, kdy si firmy sesbíraly jakákoliv data co potřebovaly a pak si je za velké peníze volně rozprodávaly. GDPR nebylo vyvrcholením, ale jen logickým důsledkem neustále se zvyšujícího zájmu o to, co se vlastně s našimi osobními údaji děje.

Čteme o tom téměř neustále, hlavně ve spojitosti se sociálními sítěmi a globálními korporacemi. Úniky dat či skandály typu Cambridge Analytica vnímají nejen uživatele ve Spojených státech, ale i my v Evropě. Rozporuplná legislativa Evropské unie, GDPR, silně ovlivnila, jakým způsobem mohou firmy s našimi údaji zacházet.

Ale nejinak je tomu i ve zbytku světa. Tlak na ochranu osobních údajů vychází z pochopení toho, co je internet: tedy že jeho anonymita je v době sociálních sítí iluzí, pokud zrovna nepoužíváme Tor a nevyhledáváme skrze DuckDuckGo.

Obrázek: Soukromí na internetu je stále důležitější, informací si začínáme vážit

Faceboook a Cambridge Analytica, Microsoft a Windows, Google a vše

Digitální věk příliš nenahrává pocitu, že jsou naše osobní údaje v bezpečí; mluvíme o „právu na soukromí“, kterého se kupříkladu celebritám nedostává, a v době, kdy má každý smartphone kameru, vlastně ani nemůže.

Není náhoda, že o únicích dat ze sociálních sítí, neetickém prodeji informací uživatelů či prohlubujícím se pátrání po tom, kolik dat o nás vlastně firmy sbírají (odmítám zjišťovat, co o mě Google ví – pravděpodobně více než já) je nyní v médiích tolik. Je to důsledek světa, kdy si technologičtí giganti mohli dělat, co chtěli – sosali tolik informací, kolik bylo fyzicky možné. Data jsou peníze, vždy byly. Až teď tato finanční fontána pomalu hrozí vysycháním.

Internet pomalu odrůstá dětským plenám. Vydržel v nich dlouho, ale ještě aby ne – jedná se o skutečnou revoluci v komunikaci, a nejen v ní: počítače a právě především internet ovlivňují každodenní život jednotlivců na celém světě jako málokterá jiná technologie. Teď už jej navíc začínáme chápat, a proto je čas na pozorování hlubších souvislostí a komplexních aspektů internetu: proč se na něm chováme tak, jak chováme, kupříkladu.

Obrázek: Soukromí na internetu je stále důležitější, informací si začínáme vážit

Informace a soukromí v digitální éře

Součástí toho je právě také poptávání se po tom, co se s našimi informacemi děje. Nemáme problém své příběhy sdílet na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu; ba naopak, zatím se zdá, že čím mladší generace, tím otevřenější. Sdílejí svůj život se zbytkem světa. Pro dnes už dávno dospělé generace, ty, které ještě zažily dětství bez elektroniky nebo jen s minimem (řekněme přibližně do počátku 90. let, byť hranice je samozřejmě individuální) je podobné chování méně běžné. Ale to je normální, jde nejen o záležitost věku, ale také dalších sociálních a psychologických faktorů.

Jenže tato otevřenost má své hranice. Co se na internet jednou dostane, to už tam také zůstane: staré pravidlo, dodnes dobře platné. Uživatelé jako kdyby říkali: je to tu, v pořádku. Ale to neznamená, že to můžete šířit dál, prodávat, přeposílat nebo s tím jakkoli disponovat, aniž bych k tomu svolil. Facebook, Google, Microsoft, Amazon a další milují informace uživatelů, protože pro ně představují významný zdroj příjmů, jednoduchou a spolehlivou monetizaci. Ale příjmy klesají.

Obrázek: Soukromí na internetu je stále důležitější, informací si začínáme vážit

S tím souvisí i problém duševního vlastnictví. I ten se chystá Evropská unie nově řešit dalšími směrnicemi, normami a legislativními opatřeními. Když to nejde po dobrém, půjde to regulacemi.

Internet se vyprofiloval a to, jak jej používáme, už se bude měnit méně, pomaleji než dřív, minimálně dokud nepřijde nová významná inovace typu kvantových počítačů. Do té doby je však mnoho co řešit a tím nejdůležitějším je, zdá se, soukromí.

Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru
Obrázek: Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta
Obrázek: 5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
5G byl jen začátek. 6G přinese masovou robotizaci a vozidla bez řidičů všude kolem nás
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním