Test elegantních chytrých hodinek s duší sportovce: Jaké jsou Honor MagicWatch 2?

Chytré hodinky, pomyslná prodloužená ruka chytrého telefonu. Trend posledních let, který dle prognóz ještě zesílí. Honor MagicWatch 2 se vzhledem snaží zapadnout mezi klasické hodinky. Díky systému toho ale umí víc, avšak ne tolik, jako konkurence. Tu zase překonává výdrží baterie. Jaké jsou chytré hodinky Honor MagicWatch 2?

Parametry Honor MagicWatch 2

Hned z kraje roku se v České republice začínají prodávat chytré hodinky Honor WatchMagic 2. Jde o druhou generaci hodinek založených na vlastním operačním systému, které vycházejí z sesterských Huawei Watch GT2. S těmi sdílí většinu funkcí, hardwaru i vzhled. K dispozici jsou dvě velikosti, přičemž námi testovaná, větší 46mm varianta, je určená spíše mužům, kdežto 42mm verze ženám.

Obrázek: Test elegantních chytrých hodinek s duší sportovce: Jaké jsou Honor MagicWatch 2?

Prostřední 2 modely na obrázku výše jsou o průměru 46 mm, krajní 42 mm. Design menších je střídmější, barevná škála je růžová zlatá a černá, kdežto u větší varianty černá se silikonovým páskem a stříbrná s hnědým koženým (a černým silikonovým v balení jako bonus). Ceny všech variant jsou zatím stejné – 4 999 Kč, ale menší verze se začnou prodávat později. Hodinky jsou hardwarově stejné, liší se jen velikostí displeje 1,39″ proti 1,2″ a baterie té menší je téměř poloviční, a tedy i výdrž baterie poloviční.

WP DataTables

Obsah balení

Součástí balení je mimo hodinek samozřejmě i nabíjecí puk, na který se hodinky pokládají, s kabelem USB-C. Potěší přítomnost druhého řemínku. Ten na výměnu je černý a silikonový, hodí se tedy na sportovní aktivity nebo třeba do vody, kam je naopak kožený pásek nevhodný.

Kov, kůže a krásný displej

Tělo hodinek je vyrobené z kombinace nerezové oceli a plastového spodního dílu, ve kterém jsou senzory a nabíjecí kontakty. Z větší části je kov lesklý, jsou na něm vidět otisky prstů. Horní část obvodu je sice broušená, ale osobně bych je udělal broušené celé. Tělo hodinek má na výšku 10,7 mm a váží 41 gramů. Díky tomu je nošení velice pohodlné.

Dodaný hnědý pásek je kožený a má mechanizmus pro jednoduchou výměnu. Vyměnit ho můžete za jakýkoliv jiný pásek šířky 22 mm. V případě stříbrné varianty s koženým páskem navíc dostanete rovnou v balení i černý silikonový řemínek na výměnu, například na sportování nebo do vody – kožené nemají vodu rády.

Displej čitelný i na slunci

Pod krycím sklem, okolo něhož se na lunetě rozprostírá tachymetr, se nachází 1,39palcový kulatý OLED displej. Jeho parametry jsou velmi dobré, je krásně jemný (454 × 454 pixelů, 461 PPI), ve slunečných dnech díky svítivosti 800 nitů také není problém, barvy jsou úžasně živé. Vzhledem k použitému typu displeje, tedy OLED, jsou rozsvícené jen aktivní pixely, takže v ambientním módu svítí jen pár pixelů a ve tmě  tolik neoslňuje.

Smartwatch Honor MagicWatch 2 mají i tzv. pohotovostní ciferník, což je vlastně always-on režim. Při něm je čas stále vidět, používá však úspornější schéma. Například u Wear OS má každý vzhled svůj ambientní režim, zde si můžete vybrat jen jestli chcete digitální nebo analogový čas a případně jestli se tam má vyskytovat barva zelená, černá nebo celé bílé. Bohužel kvůli omezenosti systému nelze ani nastavit čas, od kdy do kdy má být pohotovostní ciferník zapnutý, a tak v případě, že s hodinkami spíte, v noci svítí hodinky do očí vám nebo někomu dalšímu.

Sklo na hodinkách je po stranách lehce zkosené, v místě samotného displeje je tak trochu vystouplé. Během několikatýdenního testování se na něm neobjevily žádné škrábance, nicméně může na ně být náchylnější. Kvůli zmíněnému zkosení odpadá možnost použití krycí fólie nebo tvrzeného sklíčka až k kraji.

Ovládání hodinek

Hodinky se ovládají primárně dotykovým displejem. Pro další funkce jako třeba návrat na hlavní obrazovku nebo vyvolání menu s aplikacemi, slouží horní tlačítko s červeným pruhem. Spodní tlačítko je konfigurovatelné a můžete si vybrat, co se po jeho stisknutí stane. Je škoda, že nelze nastavit také akce pro podržení tlačítka. V případě podržení horního tlačítka se objeví nabídka na vypnutí nebo restartování hodinek.

Obrázek: Test elegantních chytrých hodinek s duší sportovce: Jaké jsou Honor MagicWatch 2?

Jak jsem již psal, pro pohyb v systému slouží výhradně dotykový displej. Pro vrácení zpět se používá gesto tažení od levého okraje k pravému, stejně jako na všech ostatních chytrých hodinkách. Displej reaguje dobře, pohyb je většinou plynulý a jen občas se stane, že spatříte nějaké záseky. Žádné výstřelky jako otočná luneta, otočná kolečka nebo gesta pro naklánění zde nejsou.

Funkce

MagicWatch 2 jsou vybavené mnoha funkcemi. Vedle měření tepové frekvence mají hodinky také barometr, který měří okolní tlak a podle toho určí nadmořskou výšku. Součástí je také kompas, takže se neztratíte ani v lese. Integrovaná je i GPS, bohužel však jen pro zaznamenávání trasy. Navigovat podle hodinek samotných není možné. V případě, že budete s hodinkami i spát, dostanete podrobné informace o kvalitě spánku, počtu probuzení apod. Zajímavá funkce je automatické monitorování a vyhodnocování úrovně stresu.

Mobilní aplikace Huawei Health (Zdraví)

Pro použití hodinek s chytrým telefonem je nutné nainstalovat si aplikaci Huawei Health, kterou v případě telefonu od Honoru nebo Huawei máte již v telefonu pod českým názvem Zdraví. Ta mimo měření kroků a sportovních výkonů samotným telefonem propojuje právě nositelnou elektroniku s mobilem.

Ciferníky

Vzhled hodinek si můžete přizpůsobit výběrem ciferníků, od digitálních, přes ručičkové až po různé šílené kombinace. Změnu lze provést v aplikaci Huawei Health. Na výběr je několik desítek vzhledů a za dobu testování byly některé i aktualizovány. Bohužel u vzhledů ve většině případů nelze nic nastavit nebo změnit. Výjimkou jsou ty, které ukazují více časových pásem. Tam si musíte vybrat, jaký druhý čas chcete zobrazit. Na závěr jeden vtípek, naráz nemůžete instalovat více než jeden ciferník.

Vedle všech hotových je zde také možnost vytvořit si vlastní ciferník ze své fotografie. Tu si jednoduše vyberete z galerie nebo vyfotíte a následně vyberete styl a rozložení hodin s datem. Opět je zde jen pár možností, přesněji řečeno pět, dvě rozložení (nahoře a dole). Žádné možnosti výběru fontu či barvy písma. Vybírat můžete jen z toho, co je.

Systém LiteOS – bohatý, ale omezený

Hodinky MagicWatch 2 pohání vlastní čipset Kirin A1, který je přímo dělaný pro nositelnou elektroniku. Samotný čipset má pouze jedno jádro Arm Cortex M7 s maximální frekvencí jen 200 MHz, což je oproti několikajádrovým čipům s gigahertzovými frekvencemi v zařízení s Wear OS opravdu málo, ale díky dobře napsanému vlastnímu systému LiteOS vše běží bez potíží. A navíc je výdrž baterie několikanásobně vyšší. V budoucnosti navíc LiteOS může nahradit představený Huawei Harmony OS. Ten je vyvíjený nejen pro nositelnou elektroniku, ale také pro mobily, televize a další produkty.

Největším kamenem úrazu je práce s oznámeními. Ta je totiž téměř nulová. Hodinky sice oznámí, že se něco děje, mnohdy ale jen s generickou ikonkou a jen útržkem textu. Na zprávy a e-maily nelze odpovídat, ani si je celé přečíst. Dokonce některé znaky ani nezobrazí, konkrétně emotikony. Čeština je naopak v tomto případě bezchybná, diakritiku zvládá bez obtíží a vše je přeložené.

Předinstalované aplikace

Do hodinek nelze instalovat další aplikace, a tak si musíte vystačit s tím, co si výrobce připravil. Velkou část tvoří různé sportovní režimy a trenéři na cvičení. Jsou zde ale další šikovné aplikace jako je třeba počasí (které ale ukazuje jen aktuální počasí v aktuálním místě, žádnou předpověď), stopky, časovač, budíky (nastavitelné i z telefonu), svítilnu, při které se celý displej rozsvítí na plný jas a užitečná funkce Najdi telefon. Telefon musí být v dosahu Bluetooth a po zapnutí začne příjemně zvonit a volat na vás „Jsem tadyyyy!“ (ale jen v angličtině).

TIP: Jak najít ztracený telefon? Dohledat můžete i vypnuté a ukradené zařízení

Telefonní funkce

Hodinky mají vestavěná mikrofon i s reproduktorem a lze je tak použít jako handsfree. Kvalita mikrofonu i reproduktoru je na velmi dobré úrovni, a i například při krájení v kuchyni, kdy hodinky nemáte nikde poblíž hlavy, je zvuk krásně slyšet, jak pro volajícího tak pro volaného.

Bohužel aplikace kontakty v hodinkách nezobrazuje všechny kontakty, ale pouze oblíbené, které si musíte zvolit v aplikaci v mobilu. Ke všemu je počet omezený na 10. V opačném případě, když vám někdo volá, můžete hovor odmítnou, nebo přijmout přímo na hodinkách.

Hudební přehrávač i bez mobilu

Hodinky mají celkem 4 GB vnitřní paměti, ze které je pro uživatele dostupných cca 2,2 GB na hudbu. Ano, do hodinek si můžete nahrát vlastní hudbu a v případě, že vlastníte i bezdrátová Bluetooth sluchátka, můžete vyrazit s hudbou bez telefonu. Nahrát do hodinek můžete ale jen hudební formáty MP3 a AAC. Hudbu do hodinek nahrajete z aplikace Huawei Health, kde si vyberete souborového správce nebo hudební přehrávač (v případě, že máte Huawei a hudební přehrávač hlásí aktualizaci, nejprve si aplikaci spusťte a odsouhlaste potřebné). Poslouchat ale můžete i na hlasitém reproduktoru.

Hudební přehrávač ale může sloužit i jako ovladač hudebního přehrávače v telefonu. Dobrou zprávou je, že mi fungoval ve všech případech bezchybně. Zkoušel jsem integrovanou hudební přehrávač od Huawei, Hudba Google a Spotify. Ve všech případech fungovaly všechny funkce ovladače. Jestli zrovna ovládáte hudbu v hodinkách nebo na telefonu zjistíte podle obrázku před názvem skladby.

S baterií reálně až dva týdny, ale klidně i jen 2 dny

Výdrž baterie u každého produktu je dosti zavádějící, obzvláště u hodinek. U každých najdete informaci o výdrž ve dnech, týdnech či dokonce měsících (to byste je ale nemohli nosit). I u Honor MagicWatch najdete informaci o výdrži 14 dní. Z mého 3týdenního testování je to reálná hodnota a nemusíte se ani nijak moc omezovat. Pojďme si tedy rozebrat, jak dlouho hodinky vydrží při kterých činnostech.

2 týdnů výdrže docílíte běžným nošením, kdy je funkce pohotovostního ciferníku (Always-On displej) vypnuta a na noc hodinky sundáváte z ruky. Tím se ochudíte o monitorování spánku a možnosti buzení hodinkami, ale popravdě, opravdu chodit s takovými hodinkami spát? V případě, že s hodinkami i spíte, dostanete se na hodnotu 10 dní, což je pořád velice dobrý výsledek. V obou případech byly zapnuté funkce nepřetržité sledování tepové frekvence a automatický test stresu.

Avšak i tady se dá baterie opět vyšťavit velmi rychle, jelikož nepřetržité sledování tepové frekvence je ve výchozím stavu na tzv. chytrém režimu. Nezaznamenává ji tedy neustále, ale v určitých intervalech.

Snížením výdrže baterie na polovinu docílíte zapnutím pohotovostního ciferníku, tedy hodinky jsou stále zapnuté a čas vždy k dispozici. Vzhled se neřídí vybraným ciferníkem, jako je tomu třeba u Wear OS, ale jsou zde jen dvě volby – analogové nebo digitální ciferník a 3 možnosti probarvení (červená, zelená, bílá). V tomto režimu však nefunguje zobrazení plného ciferníku naklopením ruky, což je jedno z omezení systému LiteOS. Hodilo by se více možností nastavení.

Nakonec v případě sportovních funkcí a využíváním GPS se můžete dostat i na výdrž v řádech hodin. To jsem nicméně netestoval, protože asi nikdo nesportuje 24 hodin denně se zapnutou GPS.

Nabíjení

Nabíjení probíhá na základně velkosti hodinek. Hodinky mají na spodní straně 2 metalické kontakty, které musí dosednout na základnu. Naštěstí je základna vybavena magnety, díky kterým nemusíte hodinkami stále otáčet, než trefíte správnou pozici, ale magnety si je nasměrují samy.

Zároveň musím pochválit použití konektoru USB-C pro připojení základny k nabíječce. Hodinky jsou nabité přibližně do hodiny a půl.

Závěr

Chytré hodinky Honor MagicWatch 2 jsou precizně zpracovaným kusem nositelné elektroniky s nedostatky, které nemusí vadit každému. Displej nabízí skvělou čitelnost za všech podmínek a co je důležité, čas dokáží hodinky zobrazovat nepřetržitě. Operační systém z dílen Huawei je svižný, ale i přes hromadu funkcí si bohužel nelze instalovat další aplikace.

Omezené je v některých možnostech i nastavení, ciferníky nelze dále upravovat a nastavovat. Při běžném používání se ale můžete těšit na 2týdenní výdrž baterie, což je u chytrých hodinek nadstandard. V případě, že chodíte například běhat se zapnutou GPS a Bluetooth sluchátky, do kterých si z hodinek pouštíte hudbu, bude výdrž o několik dní kratší.

Hodinky se zkrátka hodí pro každého, kdo má rád kulatou klasiku a občas si zasportuje, nebo chce osobního trenéra, který ho sportovat donutí. K tomu je zde plno sportovních režimů a třeba i 15 běžeckých kurzů. Hodinky řeknou, v jakém tempu a jak dlouho sportovat, jak dlouho odpočívat a kdy pokračovat. Zároveň s nimi můžete jít i ples nebo manažerskou poradu.

Honor MagicWatch 2
  • Zpracování a vzhled - 95%
    95%
  • Výdrž baterie - 95%
    95%
  • Funkce - 90%
    90%
  • Systém - 75%
    75%
  • Cena - 90%
    90%
89%

Závěr

Honor MagicWatch 2 jsou precizně zpracované elegantní hodinky. Displej nabízí čitelnost za všech podmínek a co je důležité, umí vždy zobrazovat čas. Systém je proprietární a i přes hromadu funkcí si nelze instalovat další aplikace. Omezené je v některých možnostech i nastavení, ciferníky nelze dále upravovat a nastavovat. Při běžném používání se můžete těšit na 2týdenní výdrž baterie. V případě, že chodíte například běhat s GPS a Bluetooth sluchátky, do kterých si z hodinek pouštíte hudbu, bude výdrž o několik dní kratší.

Klady

  • Klasický design, jsou lehké a pohodlné
  • Skvělý OLED displej
  • Výdrž 2 týdny běžného používání
  • Cena
  • Automatická regulace jasu
  • Čeština
  • Druhý pásek v balení
  • Kompatibilní s Android i iOS

Zápory

  • Nemožnost instalovat aplikace
  • S oznámeními nelze dále pracovat, třeba na ně odpovídat
  • Nelze nastavit tlačítkům více funkcí

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024