Jak může skončit vydírání na Messengeru? Podvodníci pošlou vaše intimní video přátelům

Případ z Ostravy opět upozornil na rizika spojená s online komunikací s neznámými osobami. Invalidní důchodce si vyměňoval intimní materiál přes sociální síť s domnělou krásnou dívkou. Žádná dívka to však nebyla – šlo o podvodníka, který začal muže vydírat a požadovat 150 000 Kč výkupné s výhrůžkou, že jinak zveřejní citlivé video mezi jeho přáteli. 

Kriminalisté Policie ČR varují, že podobných případů vydírání intimním materiálem rapidně přibývá. Pachatelé často používají překladače či AI a fingují ženskou identitu, aby přiměli oběť k obnažení před kamerou. Když mají co potřebují, spustí vydírání.

Konkrétní případ nyní vyšetřují ostravští kriminalisté. Jak padlo výše, obětí je čtyřicetiletý invalidní důchodce, kterému se na Facebooku ozvala neznámá žena jménem Veronika L. s žádostí o přátelství. I přes to, že ji muž neznal, žádost přijal. Žena ho pak přes Messenger oslovila s tím, že by se s ním ráda seznámila.

Krásná dívka na videu byla past

Jejich konverzace nejprve směřovala k běžným tématům, ale pak Veronika naznačila, že mezi její zájmy patří také sex. Navrhla poškozenému „nějakou zábavu“ a když souhlasil, přes video hovor mu ukázalo atraktivní mladé děvče, které však nemělo zapnutý mikrofon. Dívka se před kamerou hladila a svlékala. To samé chtěla po muži.

Úryvky konverzace ukazují, že podvodníka nebylo těžké odhalit. Hodně prozradily už chyby v konverzaci. Přesto muž naletěl. Naštěstí však následně zareagoval správně a nic podvodníkům nezaplatil. Foto: Se souhlasem Policie ČR

Po chvíli však přišel zvrat. Muži se objevila zpráva, že je celý videohovor nahráván a podvodníci mají záznam jeho masturbace. Rychle také nastoupily výhružky: pokud poškozený neuhradí požadovaných 150 000 Kč, které nepříliš logicky podle podvodníků zamíří na podporu „ohrožených dětí“, video zveřejní mezi jeho přáteli a na erotických serverech. Částku posléze snížili a zaslali muži jeho intimní fotografie jako důkaz.

Zmíněný vypnutý mikrofon podvodníkům pomáhá zakrýt fakt, že jde o podvrh. Ve skutečnosti jde o obyčejné video stažené z internetu, které navozuje dojem, že si s vámi dívka skutečně v průběhu svlékání píše a interaguje.

Podvodníci video skutečně rozeslali, platit by ale nemělo cenu

Muž naštěstí zareagoval správně, peníze poslat odmítl a celou věc nahlásil policii. Pachatelé video skutečně rozeslali několika přátelům oběti, ti ho ale podpořili. Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z vydírání.

Je důležité vědět, že vše, co na internetu uděláte, může být zneužito proti vám. Množství podvodníků, kteří pouze touží po vašich penězích výměnou za intimní materiály, tam venku je,“ varuje policie.

Obrázek: Jak může skončit vydírání na Messengeru? Podvodníci pošlou vaše intimní video přátelům

Na druhé straně nemusí být žádný šikovný hacker. Stačí šikovný podvodníček s pohnutou morálkou. Phishingem a manipulacemi dokáže dosáhnout svého. Foto: Pixabay

Na co si dát pozor? Policisté nedoporučují podobným výhrůžkám ustupovat a platit požadované částky. I když situace vypadá beznadějně, vždy se obraťte na policii. Pokud vyděračům zaplatíte, jen tím podvodníkům potvrzujete vaši zranitelnost.

Uvědomte si, že sdílením intimních záběrů riskujete vydírání, proto je nikomu neposílejte. Když po vás někdo bude chtít peníze, v žádném případě nic neplaťte – v budoucnu budou chtít více. Oznamte to raději policii,“ uzavírá Policie ČR své varování.

Zdroj: Policie ČR

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu