Jak fotí Samsung Galaxy S22+ a co na to první Galaxy S?

Dostali jsme možnost vyzkoušet si nový Samsung Galaxy S22+ a to především jeho schopnosti fotoaparátu. Jeho sestava 3 fotoaparátů pokrývá ohniskovou vzdálenost od 13 přes 23 až po 69 mm. A jak fotí? Pojďme se podívat.

V řadě Galaxy S22 mají základní model S22 a S22+ prakticky totožné parametry, liší se jen velikostí displeje 6,1″ proti 6,6″ (rozlišení zůstalo stejné) a tudíž i rozměry, a velikostí baterie. Oba modely také mají shodný procesor Samsung Exynos 2200 doplněný 8 GB operační paměti a 128 GB, v případě plusového modelu pak možnost i 256 GB vnitřního úložiště. O telefonech jsme psali před jejich uvedením. O poznání jiné parametry má až model S22 Ultra, který je tím nejlepší, co Samsung nabízí. 

Dnešní článek je zaměřen na schopnosti S22+ a jeho fotografování. Měli jsme možnost vyzkoušet jej ve Španělsku, kde současně probíhal veletrh Mobile World Congress. Galaxy S22 a S22+ nabízí shodnou sestavu 3 fotoaparátů – ultra-širokoúhlý se záběrem 120° má rozlišení 12 megapixelů, světelnost f/2,2 a ohniskovou vzdálenost 13 mm (ekvivalent 35mm), dále běžný širokoúhlý s rozlišením 50 Mpx a záběrem 85°, se světelností f/1,8, ohniskovou vzdáleností 23 mm a optickou stabilizací a nakonec 10megapixelový teleobjektiv s 3násobným přiblížením, úhlem záběru 36°, světelností f/2,4 a ohniskovou vzdáleností 69 mm.  

Obrázek: Jak fotí Samsung Galaxy S22+ a co na to první Galaxy S?

Samsung Galaxy S22+ | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Jak fotí Samsung Galaxy S22+?

Srovnání ohniskových vzdáleností

Vlevo se nachází vždy ultra-širokoúhlý objektiv, uprostřed základní širokoúhlý objektiv a nakonec 3násobný.

Zde je pár fotografií z „ultraširokáče“ a normálního objektivu.

Noční snímky

V následující sérii fotografií se můžete podívat na porovnání fotky v běžném režimu a s nočním režimem (vpravo). Bohužel hlavní objektiv má v noci tendenci přímé světlo obarvovat do fialova, to se nicméně předpokládám vyřeší v nějaké z dalších softwarových aktualizací.

Následující fotografie jsou už namíchané, některé jsou s nočním režimem, některé ne. Obecně noční režim fotkám dost pomáhá, fotky jsou jasnější a také ostřejší, s více detaily. Je nutné ale na tento režim ručně přepínat.

Fotogalerie

Následuje mix všech možný fotografií, které jsem cestou vyfotil. Pod obrázkem jsou vždy informace o fotografie, zda o jaký jde objektiv.

Hodnocení

Samsung Galaxy S22+ fotí dobře. Oproti předchozímu modelu má parametrově o něco horší fotoaparáty a také novorozenecké bolístky, jako je fialový opar okolo zdrojů světla v nočních fotkách z hlavního fotoaparátu, ale to se většinou řeší softwarovou cestou. Barvy jsou hezky živé. Fotografie jsou ve většině případů ostré, citlivost ISO a šum nízký. Především je ale na každé fotografii prováděn výrazný post-processing, který s fotkami opravdu čaruje. A to i přes to, že jsem veškeré pomocníky, umělé inteligence a zkrášlovadla měl vypnuté. Někdy to vypadá až nereálně, největší problém vidím v protisvětle, kdy ze Slunce dělá podivnou šišatou bramboru.

Díky přítomnosti tří fotoaparátů je fotograficky velice všestranný a nic vám chybět nebude. Přiblížení je sice jen 3násobné optické a další jsou jen digitální, které se dá použít v nouzi největší, ale kdo kdy potřeboval přibližovat více?

Porovnání s prvním modelem Galaxy S: Největší posun je ve videu a přední kameře

Samsung Galaxy S, první generace, byl můj první Android telefon. Je to 12 let starý kousek, který mi sloužil 3 roky, následně dalším 2 majitelům, až se vrátil zase ke mně. Stále funkční, jen s vyměněnou baterií. Vše je ostatní je originální, Super AMOLED displej není vypálený a jen zadní plastový kryt je naprasklý. Tomu říkám kvalita. 

Obrázek: Jak fotí Samsung Galaxy S22+ a co na to první Galaxy S?

Samsung Galaxy S22+ (vpravo) vs Samsung Galaxy S (vlevo) | Foto: Martin Adamec, vrsovickyfotograf.cz

Napadlo mě tedy udělat i krátké porovnání, v čem a jak jsme se za 12 let posunuli. Nemám teď na mysli výkon nebo samotný Android, ale ukázat si reálné snímky, jak fotil Samsung Galaxy S a postavit proti němu nejnovější Samsung Galaxy S22+. Ještě předtím si ale pojďme zrekapitulovat, s čím se v modelu Galaxy S dalo v roce 2010 fotit. 

Obrázek: Jak fotí Samsung Galaxy S22+ a co na to první Galaxy S?

Samsung Galaxy S22+ (vlevo) vs Samsung Galaxy S (vpravo) | Foto: Martin Adamec, vrsovickyfotograf.cz

Samsung Galaxy S měl ve své době 5megapixelový fotoaparát bez přisvětlovací diody a se schopností natáčet video při rozlišení 720p se snímkovou frekvencí 30 fps. Ohnisková vzdálenost v tomto případě vychází na 30 mm ekvivalentu 35mm filmu. U modelu Galaxy S22+ máme celkem 3 snímače, z nichž zde budeme porovnávat jen ten základní, tedy širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 50megapixelů (tedy 10× vyšší rozlišení) a schopností natáčet až v 8K rozlišení při 23 snímcích za vteřinu (nebo 4K při 60 fps), který má přepočtenou ohniskovou vzdálenost 23 mm. Je tedy vidět, že v prvním Galaxy S měl fotoaparát menší úhel záběru.

Selfie fotoaparát

Obrovský rozdíl je hned v čelní kamerce. Zatímco v době prvního Galaxy S ještě selfie nefrčely a v telefonech běžně byly kamerky s rozlišením 0,3 megapixelu (jako zde), nyní zde máme čelní fotoaparát s rozlišením 10 megapixelů a někdy i více. A ještě k tomu softwarový bonus v podobě portrétního režimu, který efektně rozmazává pozadí.

Samsung Galaxy S22+ je vlevo ⬅, Samsung Galaxy S je vpravo ➡.

Základní zadní fotoaparát

Při dobrém světle nejsou fotky z prvního modelu Galaxy S nejhorší. Je vidět, že snímač má oproti S22+ značně nižší rozlišení a fotografie nejsou tak ostré. Softwarová stránka se pak ukáže na focení proti světlu, kdy prokreslení stínů je u starého telefonu bez šancí. Zase si ale tak moc nevypomáhá HDR efektem, jako Galaxy S22, což je hezky vidět hlavně na Slunci, které je jakýsi zdeformovaný útvar.

S ubývajícím světlem musí telefon přidávat na citlivosti a prodlužovat čas. Fotografie jsou tedy stále méně ostré, zašuměné a ztrácí se detaily.

V detailech je vidět mírná neostrost a trochu vybledlejší barvy (spíše by se dalo říci studenější)

Video

Hned po čelní selfie kamerce je druhým nejhorším ve srovnání s Galaxy S22+ video. V podání Galaxy S jde o video s rozlišením 1280 × 720 pixelů a snímkovací frekvencí 30 snímků za sekundu. Obraz nemá žádnou stabilizaci, takže je roztřesený, barvy nevýrazné a při pohybu se obraz bortí. To naproti tomu 4K video při 60 fps z Galaxy S22+ se stabilizací obrazu je z úplně jiného světa.

Samsung Galaxy S

Samsung Galaxy S22+

Můj osobní názor je, že i v dnešní době jsou fotografie z původního Galaxy S dobré a překonaly by hravě 13Mpx fotoaparáty v levných telefonech. Ale stáří je znát. Obrovský rozdíl dělá software, který umí dostat detaily i z tmavých míst proti světlu. Zcela nepoužitelná byla v tehdejší době selfie kamerka, ale ta neměla tolik využití, jako dnes. Obrovský pokrok je znát také v možnostech nahrávání videa. Z nic moc třesoucího se HD videa máme nyní Ultra HD přes to, že u televizí jsme se posunuli jen o řád, z Full HD do 4K. 

Všechny snímky jsou zmenšení a tudíž zkomprimované (vyjma selfie fotek z Galaxy S, které jsou tak malé, že je nebylo nutné zmenšovat). Originály si můžete stáhnout v ZIP archivu, avšak bez videí, protože takový archiv by měl něco přes 1 GB.

Pokud jste dočetli až sem, zajímal by mě váš názor na více fotoaparátů, které třeba používáte, kolikanásobně přiblížení je pro vás akorát a jestli vůbec víte, kolik objektivů na telefonu máte. Dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: Vlastní

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků