Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu

Evropská komise navrhla nový systém řešení právních sporů vzniklých v důsledku škod způsobených zařízeními ovládanými umělou inteligencí. Znamená to, že bude legislativa na takové situace lépe připravena?

Technologický pokrok je nezadržitelný a nezřídka se stává, že ostatní, zejména humanitní a společenské vědy zůstávají za výzkumem pozadu. Typickým příkladem je legislativní podchycení nově vyvinutých technologií. Výklad práva bývá v těchto případech mnohdy poněkud zastaralý a „prkenný“, díky čemuž není vždy snadné o sporu rozhodnout dle zákona.

Zjednodušit tento postup by v rámci EU mohlo pomoci nově navržené směrnice Evropské komise, které se zaměřuje zejména na problematiku řešení soudních sporů v oblasti škod, které má na svědomí umělá inteligence. Právě v této věci není vždy jednoznačné určit viníka vzniklé události. Je zodpovědný výrobce AI přístroje, člověk, který jej uvedl do chodu, nebo jiná osoba? Dá se snad obvinit přímo samotný stroj? A jak k celému procesu přistupovat z právního hlediska?

Obrázek: Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu

Evropská komise považuje legislativu ohledně AI za zastaralou, a navrhuje její aktualizaci. Zdroj: Freepik

Směrnice o odpovědnosti za výrobek (z angl. Product Liability Directive) se tuto problematiku snaží lépe definovat. Aktualizovat by tak měla předchozí směrnici z roku 1985, která původně sloužila ke stabilizaci evropského jednotného trhu. Obsahově pak zaštiťuje nejrůznější technologie fungující na principu umělé inteligence, tj. samořídící automobily, hlasové asistenty, internetové vyhledávače apod.

Z textu například vyplývá, že se oběti škod způsobených AI mohou v rámci odškodnění obrátit přímo na výrobce daného produktu. Právní ochrana by pak pro uživatele přístrojů měla platit i po jejich uvedení na trh, a měla by se tak vztahovat také na nejrůznější softwarové aktualizace či procesy spojené s učením AI (tzv. machine learning).

Přísnější požadavky na zabezpečení i tvrdší sankce

Pro samotné výrobce pak z nové směrnice EU vyplývají přísnější požadavky na kybernetické zabezpečení zmíněných technologií, které souvisí s nedávno navrženým Zákonem o kybernetické bezpečnosti. Dá se tedy předpokládat, že v případě hackerského útoku na AI systém a následného trestného činu způsobeného touto technologií budou výrobce zařízení čekat mnohem vyšší sankce a tvrdší právní následky.

Podle evropského komisaře Didiera Reynderse by nová směrnice měla lépe pasovat na moderní digitální dobu, než tomu bylo v legislativě doposud. V případě prokázání nesprávně fungující AI by tak mělo být pro poškozeného mnohem jednodušší se dovolat nárokovaného odškodnění, jelikož umělá inteligence nebyla z právního hlediska dosud konzistentně podchycena.

Vše pak bude záležet na výkladu zákona při řešení skutečného sporu, a dá se tak předpokládat, že první případ, který bude novou směrnicí (v případě, že projde schvalovacím procesem a vejde v platnost) posuzován, bude poměrně výrazně medializován, a jeho výsledek pak případně určí směr, kterým se bude budoucnost soudních sporů zahrnujících umělou inteligenci dále ubírat.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu