Na jedné straně je průhledné jako okno, na druhé se jeví jako běžné zrcadlo. Využívají jej policisté při výslechu, doktoři při speciálních kontrolách pacientů či šéfové při pozorování zaměstnanců. Jak funguje legendární polopropustné zrcadlo?
Výslechová místnost s intenzivním osvětlením nabízí napjatou atmosféru a detektiv obžalovaného vyslýchá dlouhé hodiny. Kromě dvojice mužů v místnosti není nic jiného než stůl, židle a… A velké zrcadlo na stěně, za kterým sedí zbytek týmu a vše potichu sleduje. Zatímco obžalovaný se kouká do zrcadla, pozorovatelé vyhlížejí jakoby z okna.
- Polopropustných zrcadel využil v posledním dílu One Man Show i Kazma, který napálil štáb show Prostřeno od TV Prima
Běžná zrcadla jsou dnes většinou vyráběna ze skleněné tabule, jejíž jedna strana je pokryta velmi tenkou vrstvou kovu, nejčastěji hliníku. Ta je následně ze zadní strany překryta černou barvou a materiálem bránícím korozi a zrcadlo je na světě. Bez oné černé barvy je možné, že byste matně viděli i objekty za ním. Takto jsou zbylé fotony pohlceny a odraz se zdá být perfektní.
Procesu nanesení kovu na sklo se říká stříbření. Název není úplně přesný, neboť se pro tyto účely dnes více využívá hliník.
Zrcadlo jednosměrné, špionážní i polopropustné…
Co když ale naneseme na sklo vrstvu kovu ještě tenčí, o tloušťce několika atomů. Řekněme přesně tak, aby skrze vrstvu prošlo pouze kolem 10 % světla. Pokud je na obou stranách zrcadla stejné osvětlení, máme k dispozici vlastně pouhé „okno“. Pokud však na jedné straně zhasneme a na druhé budeme svítit, bude pozorovatel na zhasnuté místnosti perfektně vidět druhou stranu. Naopak při pohledu z rozsvícené místnosti do zrcadla se většina světla odrazí nazpět a pozorovatel tak vidí pouze svůj odraz. Úroveň osvětlení předmětů je při pozorování zatemněné strany z osvětlené až 1 000x nižší.
Otestovat si efekt polopropustného zrcadla můžete např. u kancelářských budov. Za jasného dne prakticky nemáte z okolí šanci spatřit, co se děje uvnitř. Naopak v noci, kdy se role prohodí, je prosklená budova jako výloha.
Jak poznat falešné zrcadlo?
Optický jev polopropustného zrcadla staví na velkém rozdílu v intenzitě osvětlení v místnostech. Pokud zhasnete a posvítíte do takového zrcadla baterkou, měli byste být schopni alespoň matně spatřit, co se za ním skrývá.