Umělá inteligence dožene lidský mozek ještě letos. Co víme o GPT-5?

Aktuální generace umělé inteligence GPT-4 by se v roce 2023 měla dočkat dalšího upgradu. První zmínky o nových funkcích GPT-5 navíc naznačují, že by se AI mohla svou intuicí postupně dotáhnout i na lidský mozek.

Zhruba v polovině března se mohli fanoušci do umělé inteligence těšit z nasazení další, v pořadí již čtvrté generace systému GPT. Netrvalo dlouho a vývojáři již oznámili plánované dokončení tréninku nové generace s označením GPT-5, které by mohlo přijít ještě letos v zimě. Podle všeho by další úroveň generativní AI měla způsobit přinejmenším malou technologickou revoluci.

Obrázek: Umělá inteligence dožene lidský mozek ještě letos. Co víme o GPT-5?

Čtvrtá generace AI modelu GPT je venku sotva pár týdnů, již nyní se však intenzivně pracuje na další verzi. Zdroj: Unsplash

Zatímco GPT-4 se zaměřovala spíše na drobné zabezpečovací a funkční úpravy a oproti předchozí generaci příliš pokroku nepřinesla, s pátou verzí této sofistikované AI má být vše jinak. S prohlášením přišel jeden z vývojářů Siqi Chen na svém Twitterovém účtu s tím, že GPT-5 by již měla ovládat AGI, tedy obecnou umělou inteligenci, která je dlouhodobým cílem například projektu OpenAI.

AGI: Co dokáže obecná umělá inteligence?

Pod pojmem AGI se rozumí dosažení takové úrovně umělé inteligence, která bude schopna zpracovat prakticky jakýkoli vstupní údaj, který jí bude zadán. Ať už se bude jednat o úkol či myšlenku, obecná umělá inteligence by měla zvládnout s danou hodnotou pracovat a odpovídajícím způsobem reagovat. Tím by se pak měla posunout opět o krok blíže k systému fungování běžného lidského mozku. Hrozí tak apokalyptické scénáře některých kritiků vývoje AI, že by snad stroje mohly být ve svém uvažování nerozeznatelné od člověka?

Úvahy o tom, že technologie dříve či později dospějí do fáze vývoje AGI, nejsou ničím novým. Odhady odborníků však hovořily o období okolo roku 2032, tedy o téměř 10 let později, než nyní proklamuje Siqi Chen. Je tedy zřejmé, že svým tweetem vzbudil poměrně značný rozvrh, a zůstává tedy otázkou, zda se jeho vize stihne v roce 2023 naplnit. Případný posun k AGI by totiž na jednu stranu otevřel celou řadu možností, jak umělou inteligenci využít, na stranu druhou by však vyvolal také řadu etických a dalších otázek, které by bylo na místě řešit.

Obrázek: Umělá inteligence dožene lidský mozek ještě letos. Co víme o GPT-5?

Pokud bude GPT-5 disponovat technologií AGI, mohla by se tak svým uvažováním přiblížit lidskému mozku. Zdroj: Pixabay

Zpráva vyústila v otevřený dopis Elona Muska a dalších technologických magnátů

Před konečným uvedením GPT-5 na trh čeká tým expertů pracujících na jejím vývoji ještě celá řada experimentů zaměřených zejména na machine learning. Práce v této oblasti tak neustále nabírá na obrátkách, a proto je odhad vývoje AGI až v roce 2032 pravděpodobně značně nepřesný, a k jejímu vyvinutí tak může skutečně dojít dříve.

Vzhledem k tomu, jaké možnosti by mohl vývoj AGI poskytnout jejím majitelům, víří nová informace vody technologického trhu. Kvůli obavám z případné zneužitelnosti pak situace vyústila v otevřený dopis publikovaný na webu Future of Life, pod nějž se podepsalo více než tisíc expertů z oblasti počítačových technologií, včetně současného ředitele Twitteru Elona Muska.

„Vyzýváme všechny laboratoře zabývající se umělou inteligencí, aby okamžitě alespoň na šest měsíců pozastavily výcvik systémů umělé inteligence výkonnějších než GPT-4. Tato pauza by měla být veřejná a ověřitelná a měla by zahrnovat všechny klíčové aktéry. Pokud se takovou pauzu nepodaří rychle zavést, měly by zasáhnout vlády a zavést moratorium,“ stojí mimo jiné v dopise.

Obrázek: Umělá inteligence dožene lidský mozek ještě letos. Co víme o GPT-5?

Špičky technologického průmyslu se obávají z možného zneužití tak pokročilé technologie, jakou může GPT-5 představovat. Zdroj: Unsplash

Události posledních několika let poskytují nezvratný důkaz o tom, že tempo technologického pokroku je mnohem rychlejší, než si řada z nás dokáže vůbec uvědomit. V tuto chvíli tak stojí lidstvo na prahu rozhodování – zpomalit vývoj umělé inteligence na úkor správného právního i morálního podchycení, či nechat této sféře prakticky volnou ruku?

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny