Umělá inteligence dožene lidský mozek ještě letos. Co víme o GPT-5?

Aktuální generace umělé inteligence GPT-4 by se v roce 2023 měla dočkat dalšího upgradu. První zmínky o nových funkcích GPT-5 navíc naznačují, že by se AI mohla svou intuicí postupně dotáhnout i na lidský mozek.

Zhruba v polovině března se mohli fanoušci do umělé inteligence těšit z nasazení další, v pořadí již čtvrté generace systému GPT. Netrvalo dlouho a vývojáři již oznámili plánované dokončení tréninku nové generace s označením GPT-5, které by mohlo přijít ještě letos v zimě. Podle všeho by další úroveň generativní AI měla způsobit přinejmenším malou technologickou revoluci.

Obrázek: Umělá inteligence dožene lidský mozek ještě letos. Co víme o GPT-5?

Čtvrtá generace AI modelu GPT je venku sotva pár týdnů, již nyní se však intenzivně pracuje na další verzi. Zdroj: Unsplash

Zatímco GPT-4 se zaměřovala spíše na drobné zabezpečovací a funkční úpravy a oproti předchozí generaci příliš pokroku nepřinesla, s pátou verzí této sofistikované AI má být vše jinak. S prohlášením přišel jeden z vývojářů Siqi Chen na svém Twitterovém účtu s tím, že GPT-5 by již měla ovládat AGI, tedy obecnou umělou inteligenci, která je dlouhodobým cílem například projektu OpenAI.

AGI: Co dokáže obecná umělá inteligence?

Pod pojmem AGI se rozumí dosažení takové úrovně umělé inteligence, která bude schopna zpracovat prakticky jakýkoli vstupní údaj, který jí bude zadán. Ať už se bude jednat o úkol či myšlenku, obecná umělá inteligence by měla zvládnout s danou hodnotou pracovat a odpovídajícím způsobem reagovat. Tím by se pak měla posunout opět o krok blíže k systému fungování běžného lidského mozku. Hrozí tak apokalyptické scénáře některých kritiků vývoje AI, že by snad stroje mohly být ve svém uvažování nerozeznatelné od člověka?

Úvahy o tom, že technologie dříve či později dospějí do fáze vývoje AGI, nejsou ničím novým. Odhady odborníků však hovořily o období okolo roku 2032, tedy o téměř 10 let později, než nyní proklamuje Siqi Chen. Je tedy zřejmé, že svým tweetem vzbudil poměrně značný rozvrh, a zůstává tedy otázkou, zda se jeho vize stihne v roce 2023 naplnit. Případný posun k AGI by totiž na jednu stranu otevřel celou řadu možností, jak umělou inteligenci využít, na stranu druhou by však vyvolal také řadu etických a dalších otázek, které by bylo na místě řešit.

Obrázek: Umělá inteligence dožene lidský mozek ještě letos. Co víme o GPT-5?

Pokud bude GPT-5 disponovat technologií AGI, mohla by se tak svým uvažováním přiblížit lidskému mozku. Zdroj: Pixabay

Zpráva vyústila v otevřený dopis Elona Muska a dalších technologických magnátů

Před konečným uvedením GPT-5 na trh čeká tým expertů pracujících na jejím vývoji ještě celá řada experimentů zaměřených zejména na machine learning. Práce v této oblasti tak neustále nabírá na obrátkách, a proto je odhad vývoje AGI až v roce 2032 pravděpodobně značně nepřesný, a k jejímu vyvinutí tak může skutečně dojít dříve.

Vzhledem k tomu, jaké možnosti by mohl vývoj AGI poskytnout jejím majitelům, víří nová informace vody technologického trhu. Kvůli obavám z případné zneužitelnosti pak situace vyústila v otevřený dopis publikovaný na webu Future of Life, pod nějž se podepsalo více než tisíc expertů z oblasti počítačových technologií, včetně současného ředitele Twitteru Elona Muska.

„Vyzýváme všechny laboratoře zabývající se umělou inteligencí, aby okamžitě alespoň na šest měsíců pozastavily výcvik systémů umělé inteligence výkonnějších než GPT-4. Tato pauza by měla být veřejná a ověřitelná a měla by zahrnovat všechny klíčové aktéry. Pokud se takovou pauzu nepodaří rychle zavést, měly by zasáhnout vlády a zavést moratorium,“ stojí mimo jiné v dopise.

Obrázek: Umělá inteligence dožene lidský mozek ještě letos. Co víme o GPT-5?

Špičky technologického průmyslu se obávají z možného zneužití tak pokročilé technologie, jakou může GPT-5 představovat. Zdroj: Unsplash

Události posledních několika let poskytují nezvratný důkaz o tom, že tempo technologického pokroku je mnohem rychlejší, než si řada z nás dokáže vůbec uvědomit. V tuto chvíli tak stojí lidstvo na prahu rozhodování – zpomalit vývoj umělé inteligence na úkor správného právního i morálního podchycení, či nechat této sféře prakticky volnou ruku?

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte